35 Yaş Gebelik

0

35 Yaş Gebelik

GEÇ YAŞTA ANNE OLMANIN BÜYÜK AVANTAJLARI VAR!

Her ne kadar yıllardır süregelmiş bir anlayış (erken yaşta anne olunmalıdır) varsa da, bilim insanları tarafından da kabul görmüş bir gerçek var; en sağlıklı ve ideali 35 yaş gebelik. Son zamanlarda kadınların ilk kez hamile kalma yaşı git gide artmaya başladı. Bunun açık bir sebebi var ki o da şu; kadınlar belli bir hayat tecrübesi kazandığında, mesleğinde belirli bir seviyeye yükseldiğinde kendilerini daha özgüvenli hissediyorlar. Bu da yaklaşık 30-40’lı yaşlara dek geliyor.

ANNENİN ZİHİNSEL YETENEKLERİ GELİŞİYOR

Araştırmalara göre 35 yaşından sonra hamile kalmak annenin zihinsel yeteneklerini geliştiriyor. Üstelik çocuğuna katabileceği çok daha fazla şey oluyor.

BU SONUÇLARIN KAYNAĞI NE?

Araştırmacılar belli sayıda menopoza girmiş kadına anket düzenlemiş. Katılımcılar görsel algı, sözel, hafıza gibi çeşitli konular üzerinden test edilmişler. Sonuçlara bakıldığında ise ilk çocuğuna 24 yaşından sonra sahip olan kadınlar hafıza, problem çözme becerileri gibi konularda 15-24 yaşları arasındaki annelere göre daha iyi performans göstermişler. 35 yaş ve sonrasında anne olan kadınlar ise çoğu konuda en başarılı grup olmuşlar! Çocuklarını 35 yaşından sonra dünyaya getiren kadınlar hem sözel bellek açısından, hem problem çözme becerileri açısından, hem de anlatılanları kavrama açısından daha başarılı olduğu saptanmış.

BU ANNELERİ ZEKİ YAPAN ETKEN NEDİR?

35 yaş ve sonrasında gebelik yaşayan annenin beyin kimyasının daha iyi çalışması, hamilelik döneminde östrojen ve progesteron hormonlarının yükselmesi ile ilişkilidir.

Çocuk sahibi olmak ve dünyaya yeni bir birey getirip yetiştirmek tabii ki kolay değildir, hiçbir zaman da olmayacak. Sizin için en önemli konu sizin ve bebeğiniz sağlığı olmalı. Gebeliğinizi olabildiğince sağlıklı ve sorunsuz geçirmek için doktorunuza danışmalısınız. Bebeğiniz ve size en içten dileklerimizle!

Paylaş

Yazar Hakkında

Bir cevap bırakın