Adet Sancısı Nasıl Geçer

0

Regl dönemlerini ağrılı atlatanların yapabileceği ilk şey bir sıcak su torbası edinmek olmalıdır. Fakat bu sıcak su torbasının uygulanmasında dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Öncelikle yanlış bilinenin aksine sıcak su torbasını karın bölgesine koymak ağrıyı azaltmadığı gibi bir de ağrınızı arttıracaktır. Bu nedenle sıcak su torbasını yaklaşık 40 derece su ile doldurduktan sonra ayakların altına koymak gerekir. Ayakları sıcak tutmak bu dönemde hassas olunması gereken etmenlerden biridir. Sıcak su torbasının yanı sıra kalın yoga çorapları da ayaklarınızı sıcak tutmanızda yardımcı olacaktır. Bu dönemlerde kendinizi ve vücudunuzu sıkmayacak, rahat kıyafetler tercih etmelisiniz.

 

Yağların Mucizesini Kullanmaktan Kaçınmayın!

 

Nane ve biberiye yağlarını kullanarak alt karın bölgenize yapacağınız masaj kan dolaşımınızı arttırıp ağrınızı azaltacaktır. Nane ve biberiye gibi yoğun yağları inceltmeden, direkt olarak cildinize uygulamaktan kaçının. Bu yağları zeytinyağı ile incelttikten sonra ellerinizin arasında sıcak bir hale getirip alt karın bölgenize uygulamanız gerekmektedir.

 

Bitki Çaylarına Yönelin!

 

Regl döneminde yapmaktan kaçınmanız gereken bir başka şey ise kafein ve kakao içeren içecekler içmek. Bunların yerine içeceğiniz papatya, melisa, zencefil ve ahududu çayları ağrılarınıza her şeyden iyi gelecektir. Özellikle ahududu ve az önce saydıklarımın yanı sıra karanfili kaynatarak elde edeceğiniz çayı içmek bu dönemi kolay atlatmanızda yardımcı olacaktır.

 

Egzersiz, Egzersiz, Egzersiz

 

Çoğu kadın bu dönemlerinde karın ağrısından iki büklüm olmuş bir haldeyken kardiyo ya da pilates yapmak istemeyecektir. Fakat açık havada yapacağınız 30-45 dakikalık yürüyüşler ve bunları takip eden yoga hareketleri kaslarınızı gevşetip, kan dolaşımınızı hızlandıracak ve sizi rahatlatacaktır.

 

Meyvelerin Gücünü Keşfedin!

 

Kan kaybıyla birlikte gelen tatlı yemeği isteğinizi bastırmak için meyvelere yönelin. Daha önce de dediğim gibi bu süreçte kakao içeren besinlerden uzak durmalısınız. Tatlı ihtiyacınızı gidermek için yiyeceğiniz bir muz, potasyum içeriği ile ağrılarınızı azaltmakta yardımcı olacaktır. Yapılan deneyler ve bilimsel açıklamalar bu yönde bilgi vermektedir.

 

 

Su ve Sağlıklı Beslenme!

 

Bu dönemlerinizde beslenmenize biraz daha dikkat etmelisiniz. Bol bol su içmeli ve hamur işlerinden kaçınmalısınız. Hamur işi yerine yiyeceğiniz hafif yemekler sizi daha enerjik hissettirecektir. Midenizi rahatsız etmeyecek ve ağrılarınızı biraz da olsa azaltacaktır.

Bunların yanı sıra ağrıya odaklanmak yerine hoşunuza gidecek aktiviteleri yapmalısınız. Zamanın nasıl geçtiğiniz anlamayacak, ağrınızı unutacaksınız.

Paylaş

Yazar Hakkında

Bir cevap bırakın