Anne Sütünün Önemi

0

Anne Sütünün Önemi

İlk 6 ay bebek için anne sütünün önemi yüksektir. Çünkü anne sütü içerdiği besin değerleri ve hastalıklara karşı koruyucu yapısı ile bebek için ilerideki hayatını da etkileyecek kadar hayatidir. Zira ilk 6 ay anne sütü ile beslenen bebeklerin yetişkinlik dönemlerinde kronik hastalıklara yakalanma riski önemli oranda azalır.

Anne Sütünün Önemi Nedir?

Bebek için en iyi ve en doğal besindir. Kolay sindirilir. Hastalıklara karşı direnci arttırır. Bağışıklığı güçlendirip, enfeksiyonlardan korur. Zekâ gelişimine katkı yapar. Bebeğin su ihtiyacını tamamıyla karşıladığı için ayrıca su verilmesine gerek yoktur. İlave masraf gerektirmemesi aile açısından da açısından önemlidir. Ayrıca bebekle anne arasında bağ kurulması da sağlanır.

Anne Sütü Bebekleri Hangi Hastalıklara Karşı Korur?

İshal, solunum yolu enfeksiyonu gibi hastalıklar başta olmak üzere birçok hastalığa karşı korur. Astım, alerji gibi hastalıklara karşı direnç kazanır ve kansere yakalanma ihtimali azalır. İçerdiği demir değeri sayesinde kansızlık riski yok denecek kadar azdır. Kabızlık, karın ağrısı, şişkinlik gibi rahatsız edici durumlara da pek maruz kalınmaz.

Bebekler Ne Kadar Süre Anne Sütü İle Beslenmelidir?

Uzmanlarca ve uluslararası sağlık kuruluşlarınca bebekler; doğumdan hemen sonra emzirilmeye başlanıp, ilk 6 ay ilave besinsiz sadece anne sütü ile beslenmelidir. İlk 6 aydan sonra ek besinlerle birlikte 2 yaşına kadar anne sütü ile de beslenilmesi önerilmektedir.

Bebek Nasıl Emzirilmelidir?

Anne bu konuda doğumdan önce bilinçlendirilmelidir. İlk emzirme de uzman gözetiminde olmalıdır. Doğumdan yarım saat sonra emzirmeye başlanması önerilmektedir. Bebek her istediğinde emzirilmelidir. Yeni doğan bebek genelde günde 8-10 öğün yemek yemek ister. Giderek emme sıklığı azalır. Bu yüzden yeni doğan bebek anne sütü istediğinde fazla olduğu düşünülmeden emzirilmelidir. Anne sürekli bebeğinin yanında olamayacağı durumlarda sütün muhafazası önemlidir.

Emzirmenin Anne Sağlığına Faydası Var Mıdır?

Emzirmek anne için de faydalıdır. Bu fayda en fazla psikolojik açıdan öne çıkar. Zira emzirmek anne ile çocuğun arasında oluşan bağın temelidir. Bunun dışında emzirmek anneyi meme kanseri, idrar yolu enfeksiyonu gibi hastalıklardan korur.

Paylaş

Yazar Hakkında

Bir cevap bırakın