Astrolojik Doğum Haritası Nedir

0

Astrolojik Doğum Haritası Nedir?

Doğum haritası, semanın doğumunuz esnasındaki haritasıdır. Batı astrolojisinde, semanın bu fotoğrafı bir çember üzerine çizilir. Haritanın üzerine çizilen 360 derecelik yuvarlak, insanı temsil etmektedir. Hayaliniz de daireyi ikiye dağılan bir çizgi olarak canlandırın. Bu çizgi, ufku temsil etmektedir. Seyyareler, Ay ve Güneş, dairenin etrafına semandaki hakikat konumlarıyla ilişkili olarak çiziliyorlar. Çizginin üzerinde bulunan bu simgeler, hayata gözlerinizi açtığınız anda ufkun üzerinde olurlar.

Doğum Haritasının Yapısında Neler Vardır?

Evleviyetle her şey sembolik yollarla çizilmiş. Astroloji, sembolik bir dildir ve bu simgeler, varan hikâyeler anlatırlar. Haritada gösterilenler, seyyare konumlarının tanımıdır esasında; her bir seyyare için, Güneş, Ay ve diğer ehemmiyetli gök cisimleri için değişik simgeler kullanılır. Seyyaresel konumlar, sahip oldukları Zodyak açıları ile ölçülürler; bu nedenle zodyakta bulunan 12 burcun her biri için de değişik simgeler mevcuttur.

Doğum Haritasındaki Bir Başka Ayrım Nedir?

Yuvarlağın kendisine konut ismi verilen tam 12 parçaya ayrılmış; ilk konut, haritanın sol yerinde, ufuk çizgisinin hemen aşağısında bulunmaktadır. Her konutun kendine has anlamı bulunur. Zodyakta bulunan 12 burç, ayrı ayrı konutun ayırıcı çizgisi üstüne yerleşmiştir. Ufkun solunda bulunan burç, yükselen burcu sayılır. Yükselen her iki saatte değişmektedir. Bu denli kısa bir zaman değişik ehemmiyetli derecede başkalaşıma neden olduğundan, doğum saatinin doğruluğu, doğum haritası çıkarmada kritik mukaddime noktasıdır.

Bir haritadaki bazı konutların boş oldukları gözünüze takılabilir. Kaygılanmaya gerek yoktur. Tüm konutlar, seyyaresel tesir ile ilişkilidir; seyyare kapsayıp kapsamadıkları ehemmiyetli değildir. Haritada görülen tüm simgeler, bir cins kozmik stenografidir. Aslen astrolojik haritalar, sadece bir şahsın doğumu değil, bir işin başlangıcı, bir halkın yaradılışı, ya da konutluluk gibi ehemmiyetli vakalar esas alınarak da çizilir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Bir cevap bırakın