Ayak Mantarı Tedavisi

0

Ayak Mantarı Tedavisi

Ayak mantarı kadın erkek herkeste görülebilen ve ayakta kaşınmalara, tahrişe ve kızarıklığa neden olan zorlu bir rahatsızlıktır. Bu probleme sahip olan kişiler sürekli olarak kaşıntı hissi ile karşı karşıya kalacak ve ayakların bilinçsizce kaşınması yaralara neden olacaktır. Bu sebeple tedavi için mutlaka hareket geçilmelidir. Ayak mantarı çeşitli nedenlere bağlı olarak oluşan rahatsızlıklardır. Ayağı sürekli olarak terleyen ve bu noktada gerekli hijyeni göstermeyen kişilerin ayak mantarına yakalanma riskleri çok daha yüksektir. Bunun yanı sıra ayağın gün içerisinde sürekli olarak havasız kalması ya da günün sonunda yıkanmaması ayak mantarına davetiye çıkaracaktır. Bu gibi durumlarda yaygın olarak rastlanan ve ayakların zarar görmesine neden olan bu rahatsızlık yayılabilme özelliğine sahiptir. Yani mantar başlangıcı olan kişiler tedavi olmadığında mantarlar artarak yayılacak ve ayaklar çok daha fazla kaşınmaya başlayacaktır. İlaç tedaviyle garanti olarak çözülen, bitkisel tedavilerle de hafifletilebilen ayak mantarı mutlaka zamanında tedavi edilmeli ve yayılmadan durdurulmalıdır.

 

 Ayak mantarı için uygulanan tedavi

 

Ayak mantarı tedavisi dendiğinde akla direk olarak kremler gelmektedir. Ayak mantarı için satışa sunulan pek çok krem bulunmaktadır. Bu kremler hem kaşıntıyı dindirecek hem de mantarın azalarak yok olmasına yardımcı olacaktır. Tabi ki bu kremlerin kullanılabilmesi için bir uzman muayenesinden geçilmeli ve rahatsızlığın mantar olduğu kesinleştirilmelidir. Hastalığının ne olduğunu bilmeyen ve kafasına göre krem kullanan kişilerin daha farklı sorunlara sebep olmaları mümkündür. Bu sebeple hastalığın tespiti yapılmalı ve mantar ise hangi seviyede olduğu belirlenmelidir. Bu sayede o seviyeye uygun olan mantar kremi tedavisine başlanacaktır.

 

 Ayak mantarı için bitkisel tedaviler

 

Ayak mantarı yalnızca kremler veya ilaçlar ile değil bitkisel yöntemler ile de tedavi edilebilmektedir. Fakat bu tarz tedaviler sırasında dikkatli olunmalı ve bazı durumlarda kökten tedavi edemeyeceği unutulmamalıdır. Bu tedavilerden ilki sarımsaktır. Doğal antibiyotik olan bu besin ortadan ikiye ayrılmalı ve kaşınan bölgeye sürülmelidir. Böylece kaşıntı büyük oranda hafifleyecektir. Bunun yanı sıra sıcak su ve elma sirkesi karşımı da son derece etkili olacaktır. Bu karışıma ayaklar sokulmalı ve bir süre bekletilmelidir.

 

Paylaş

Yazar Hakkında

Bir cevap bırakın