Ayrıldığım Eşi Nasıl Geri Kazanabilirim?

0

 

Rakamlarla Ayrılma Nedenleri

 

 

Eşler arasında ayrılmalar son 15 yıl içerisinde %400 oranında artış göstermektedir. Birçok uluslararası kurumun ve psikolojik kurulun ortak yürüttüğü çalışmaların sonucunda 2000’li yılların ilk çeyreğindeki rakamlar evli çiftlerin boşanma süreçlerini ve nedenlerini mercek altına yatırdı. İlk göze çarpan istatistik ise yurt ve dünya genelinde boşanma taleplerinin %68 oranında kadınlardan geldiği yönünde. Buna göre avukatları aracılığıyla boşanma davası açan kadınlarda da %42 oranında bir artış gözlemlenmekte.

 

Ayrılma ve boşanma nedenleri arasında ilk sırayı şiddetli geçimsizlik yer alıyor. Tartışmaların kavgaya dönüştüğü, kavgaların periyodik olarak şiddetini arttırdığı evlilikler boşanma ve evleri ayırma ile sonuçlanıyor. Şiddetli geçimsizliği izleyen diğer neden ise sadakatsizlik. Eşleri tarafından aldatılan erkek ya da kadınlar boşanma yoluna gidiyor. Üçüncü neden ise eşlerin birbirlerine yeteri kadar dürüst olmamaları ve yalan faktörü. Dördüncü sırada yer alan gerekçe ise şiddet. Eşlerin birbirine duygusal ve fiziksel şiddet uyguladığı evliliklerde boşanma süreçleri çok daha hızlı şekilde gerçekleşmektedir.

 

Yapılan araştırmalar ve sosyolojik incelemeler neticesinde ilgisizlik de ayrılmaları tetikleyen bir diğer gerekçe olarak gösteriyor. Birlikte az vakit geçirme, sosyal uyum bozuklukları ve anlaşamama gibi faktörler sonucunda çiftler anlaşmalı olarak ayrılma yoluna gidebiliyor. Ancak kamuoyu ile paylaşan bir diğer araştırma da evliliklerin ve birlikteliklerin %82 oranında tek taraflı olarak bitirildiği; diğer tarafın ayrılmak istemediği yönündeki bir gerçeği ortaya çıkarmaktadır. Buna göre ayrıldığımız eşi geri kazanmak için çeşitli yollar ve yöntemler bulunmaktadır.

 

Ayrıldığımız Eşi Geri Kazanma Yolları

 

Ayrılan eşleri geri kazanmanın birçok duygusal, romantik ve pratik çözümleri vardır. Öncelikli olarak hangi tarafın ayrıldığı önemlidir. Erkek tarafının da kadın tarafının da ayrıldığı eşini geri kazanma disiplinleri birbirinden farklılık göstermektedir. Aynı zamanda ayrılık gerekçesi de eşi geri kazanma yöntemlerini belirlemektedir.

 

Öncelikli olarak bir hata ya da yanlış anlaşılma sonucu ayrılık gerçekleşmişse özür dilemek en makul yollardan biridir. Çoğunlukla iki taraftan biri yaptığı bir hata sonucu eşini kaybetmektedir. Ancak o eski hataların tekrar yapılmayacağına dair söz vermek ve eski hatalar adına özür dilemek çoğu zaman kalpleri yumuşatan ve eşlerin geri dönme yollarını hazırlayan en etkili yöntemlerden biridir. Çocuklu boşanmalarda ve ayrılmalarda ise çocuk faktörü ön planda tutulmalıdır.

 

Birçok araştırma ayrılan eşlerin çocuklarının hem psikoloji hem de eğitim alanında başarısız olmalarına neden olmaktadır. Bu nedenle kadın olsun erkek olsun aradaki çocuk için barışma yollarını konuşmalı ve son çare olarak temelli ayrılığı seçmelidirler. İlgisizlik nedeniyle ayrılmalarda kadın ve erkek eşler aynı yanlışlara yeniden düşmemelidir. Birlikte daha çok vakit geçirmek adına planlar yapılmalı ve beraber olarak sosyalleşmelidir. Sürekli olarak evde olup rutin şeyleri tekrarlamak çiftlerin arasını bozmaktadır. Bunun için yeni aktivitelerde bulunmayı teklif etmek, yeni yerleri birlikte keşfetmek de işe yarar sonuçlar doğurmaktadır.

 

Ayrılan eşi geri kazanma yollarından biri de birlikte tatil önerisi sunmaktadır. Birçok ilişki birlikte çıkılan tatil sonrası tazelenmekte ve eşler birbirlerine bir şans daha vermektedir. Aynı zamanda deneme süreci teklif etmek de oldukça makul bir yöntem olarak bilinmektedir. Tam adı konulmadan aynı evde birlikte yaşamak ve yeniden bir arada bulunmayı denemek oldukça önemli ve olgun bir davranış modelidir.

 

Ayrıldığı eşlerini geri kazanmak isteyen erkeklerin bir diğer tercihi hediye almak olabilmektedir. Çoğu zaman kadınlar kendilerine alınan hediyeler ile birlikte önemsendiklerini ve umursandıklarını düşünmektedir. Hediyelerin pahalı olmasından ziyade anlamlı olmasına dikkat edilmelidir. Psikolojik olarak eşini geri kazanmak isteyen beyler ve hanımlar karşı tarafı suçlamayı bırakmalı ve mümkün mertebe öz eleştiri yapmalıdır. Atılacak sağduyulu ve sakin adımlar eşleri kazanmak için rol model oluşturmaktadır.

 

Aynı zamanda yapılan eski hatalardan uzaklaşıldığını gösteren hareketlerde bulunmak da önemlidir. Ortak tanıdıkları, akrabaları ve aile büyüklerini devreye sokmak da son derece verimli sonuçlar doğuran bir diğer etkendir. Buna göre aile büyüklerinden akıl ve destek alan kişiler ayrıldıkları eşleri ile son bir defa konuşma ve bir araya gelme şanslarını yakalamaktadır. Son olarak sözler tüm kapıları açan anahtarlardır. Bu nedenle ayrıldığı eşine onu özlediğini ve sevdiğini defalarca söylemek de geri kazanma yolları arasında tercih edilmelidir.

 

Paylaş

Yazar Hakkında

Bir cevap bırakın