Bayanlarda Saç Dökülmesi

0

Bayanlarda Saç Dökülmesi

Göz çevresindeki kaz ayakları, dudak kenarındaki kırışıklıklar sık sık bayanların korkulu rüyası olur da, saç dökülmesi pek akıllara gelmez. Oysaki bayanlarda saç dökülmesi, sağlık sorunundan kaynaklanıyor ise kırışıklıklardan çok daha önemlidir.

Saç dökülmesi mi, saç yenilenmesi mi?

Mevsim geçişlerinde yaşanan saç yenilenmesi çoğu zaman saç dökülmesi ile karıştırılıyor. Saçlarımız sırası ile anajen, telojen ve katejen denilen aşamalarda büyür ve bir süre bizimle birlikte olduktan sonra bizimle vedalaşır ve başımızdan ayrılır. Günde ortalama 50-100 saç telinin dökülmesi normal kabul edilmektedir. Mevsim geçişlerinde özellikle de ilkbahar ve sonbahar aylarında bu sayıda artış olabilir. Bedenimiz ve ruhumuzdaki değişimler, saçlarımıza da yansır. Elbette ki fiziksel şartların da etkisini unutmamak gerekir. Soğuk ve sıcağın etkisinin cildimize yansıması kaçınılmazdır.

Tam da bu noktada saçımızı gözlemleyerek gerçekten dökülüyor mu yoksa saçımız yenileniyor mu karar vermek gerekir. Yenilenme sürecinde saçımıza bakım maskeleri uygulamak, yumuşak uçlu taraklar kullanmak yeterli olacaktır. Ancak, saçınızın uzama hızı düşük, saçınız matlaşmış, gün içinde 100 telden fazla dökülüyor ve yastığınızda saçlar kalıyor veya aynı bölgeden azalıyor ise saçınız dökülüyor olabilir. Saçımızda gerçek bir dökülme var ise en doğru olanı uzman bir hekime başvurmak olacaktır, tedavi gerekebilir.

Saçlar neden dökülür?

Mevsimsel değişiklikler en bilinen nedendir. Bunun haricinde; bedenimizdeki hormonal değişiklikler, genetik rahatsızlıklar ve/veya yatkınlıklar, yanlış diyet programları ve/veya beslenme, ilaç kullanımları ve/veya rahatsızlıklar, vitamin ve mineral eksiklikleri, kadınsal nedenler, sağlıksız saç ürünlerin kullanılması, yaşam tarzı veya yaşam tarzındaki değişiklikler saç dökülmesi nedenleri arasında sayılabilir.

Neyse ki; saç estetiği ve tedavi uygulamaları günümüzde oldukça sık kullanılan ve iyi sonuç alınan uygulamalar arasında. Hekime başvurun, nedenini bilerek, gerekli önlemleri alın.

Paylaş

Yazar Hakkında

Bir cevap bırakın