Bünyenize Uygun Diye

0

Bünyenize Uygun Diyeti Belirlemek İçin 10 Yöntem

Bünyenize Uygun Diyeti Belirlemek İçin 10 Yöntem

Günümüzde birçok insan obezite veya fazla kilolarla baş etmeye çalışmaktadır. Kimisi diyetisyenlere başvurarak, kimisi kendi çabalarıyla, kimisi sadece spor yaparak çeşitli zayıflama yöntemleri uygulamaktadır. En iyi kilo verme kişiye uygun ve ömürlük hazırlanan bir diyet sayesinde mümkündür. Bu diyeti oluşturabilmek için kişinin kendisine birtakım sorular sorması gerekmektedir. 

Diyet Günlük Akışıma Uyuyor mu?

Diyeti belirlerken kişinin belki de en çok dikkat etmesi gereken soru budur. Herkesin yaptığı mesleğe veya yaşam tarzına göre yatma kalkma saatleri farklıdır ve bu diyet bu saatlerle uyumlu olmalıdır. Eğer saat sabah 7.00-9.00 arası uyanılıyorsa kahvaltı ve öğle yemeği ona göre belirlenmelidir.

Normalde gece geç yemek yenmemesi gerekir fakat geç saatlere kadar çalışan kişiler bunu daha çok yatmadan en az iki saat önce bir şeyler yiyebilmektedir. Bu alınan besinin kalori değerine göre de ayarlanmalıdır.

Öğle ve akşam saatlerinde çalışma saatleri dışında yemek yenileceği ve bu mesai saatlerinin farklılık gösterilebileceği için kişi diyetini kendini aç bırakmayacak şekilde ve vücudunu güçten düşürmeyecek şekilde ayarlamalıdır. Belirli bir yemek yeme saati yoktur, doğru belirlenen yeme aralıkları vardır.

Uygulayacağım Diyet Beni Güçsüz Düşürüyor mu?

Birçok insan kilo vermek adına birçok sağlıksız ve kendine uygun olmayan diyete başvuruyor. Bu onlara yarardan çok aslında zarar sağlamaktadır çünkü kilo verme için vücut fonksiyonlarının doğru çalışabilmesi gerekmektedir. Bu zararlı diyetler kilo vermelerini bir yere kadar sağlayacaktır ardından gelen sağlık problemleriyle kişi yemeye başladığı an bu kiloları geri almaktadır.

Önemli olan diyetin kişiyi hem sağlıklı tutması hem de kilo vermeyi sağlamasıdır. Ani kilo verme adına uygulanan ağır ve uygunsuz diyetlere başvurulmamalıdır.

Her Zaman Yediğim Yiyecekleri Yiyebiliyor muyum? Önceden Yediğim Yiyeceklerden Çok Farklı bir Diyet Mi Uygulamalıyım?

Bu başlık altında kişinin cevaplaması gereken iki soru vardır. İlki; aldığım besinler benim önceden yediğim yiyeceklerden çok mu farklı? Öncelikle bu sorunun cevabının hayır olması gerekmektedir. Kişinin o güne kadarki aldığı besinlerden çok farklı yemekler yapması ve yenmesi her zaman beklenemez. Bundan dolayı diyetin ilk olarak kişinin alışkın olmuş olduğu yiyeceklerin sadeleştirilmiş ve kalorilerinin düşürülmüş hali olması gerekmektedir.

Asıl sorunun cevabı da kişiye göre değişmektedir. Her zaman yediği kişinin sevdiği ve diyetine uygun olmayan yiyecek alımı kişinin kalori hesaplamasına göre telafi edilebilir bir yiyecekse nadiren olmakla birlikte alınabilmektedir. Diyet başlı başına psikolojiyi yorucu olduğu için kişinin kendini haddinden fazla kısıtlaması diyetin ters tepmesine yol açabilmektedir.

Diyetim Egzersiz İçermeli Mi? Egzersiz Bana Uygun Değilse Ne Yapmalıyım?

En etkili zayıflama yöntemleri egzersiz içeren yöntemlerdir. Besin alımları kişinin vücuduna ve kondisyonuna göre hazırlanan bir egzersiz programıyla çok daha etkili sonuçlar vermektedir. Uzun egzersizler veya yorucu programlar yapmak istemeyen herkese en azından her gün yapılacak bir saatlik yürüyüşler önerilmektedir. Kalori yakımı kırk dakika sonra başladığı için bu yürüyüş bir saat olmalıdır.

Diyetimin İçerdiği Yiyecekler Zevkime Uygun mu? Diyetim Bütçeme Uygun mu?

Diyette yiyeceklerin her zamanki yenilen yiyeceklere benzemesi gerekir. Bundan dolayı yeni hazırlanan yiyecek çeşitleri eskiden olduğundan çok farklı olmaması gerektiği için zaten bütçeye ve kişinin zevkine çok uzak olmamalıdır. Kişinin zevkine ve bütçesine uygun olmayan diyet kişiyi iki kat zorlayacaktır. Bu yüzden bu iki unsur da diyet hazırlanmadan ele alınması gerekir.

Diyetim Sürdürülebilir Bir Diyet mi?

Birçoğu diyetlerini bir süre sonra bırakmakta ve eski alışkanlıklarına geri dönüp verdiği kiloları geri almaktadır. Bununla birlikte ilerleyen zamanlarda da diyet yapma isteğini kaybetmektedir. Bu yüzden diyetin kişinin bırakmayacağı şekilde eski halinin değiştirilmiş hali ve sürdürülebilir bir hali olmalıdır. 

Diyetim Amacına Ulaşıyor mu?

Hazırlanan diyetin uygulanırken işe yarayıp yaramadığı da değerlendirilmelidir. Eğer kişi diyeti uygularken kilo verme belirtisi hissetmiyor ve tartıda aynı kilosunu hatta daha fazla kilo görüyorsa diyetin baştan değerlendirilmesi gerekmektedir. 

Belirtilen bu 10 soru ve yöntem ile hazırlanan ve uygulanan bir diyet ile kişi kendisine uygun bir diyet bulmuş olur. Bu diyet kişinin sağlığını, bağışıklığını koruyacağı gibi kişiye kilo da verdirtecektir. Aynı zamanda kişi psikolojik olarak çok zorlanmamış olacak ve böylelikle diyet sürdürülebilir, ömürlük bir diyet olacaktır.

Yılın en popüler Diyeti olan Keto diyet nasıl yazısınada okumanızı
tavsiye ederim. Link aşağıda hemen tıklayıp okuyabilirsiniz.

Ketojenik Diyet Nedir? Nasıl Yapılır?

Paylaş

Yazar Hakkında

NLP Uzmanı & Yaşam Koçu

Bir cevap bırakın