Çay İçmenin Sağlığa Faydaları

0

Çay İçmenin Sağlığa Faydaları

 

Çay günlük hayatta özellikle kahvaltı sırasında en fazla tükettiğimiz içeceklerden birisidir. Yeşil çay bitkisinin fermante edilmiş halidir. Siyah çay içmenin sağlığa pek çok faydası vardır.

 

 Sağlığa Faydaları

 

Siyah çay özelikle sindirime faydalı olmaktadır. Bunun sebebi ise idrara fazla çıkılmasını sağlamasıdır. Fakat burada önemli bir sorun şudur ki böbrek hastalığı olanlar çayı fazla içtiklerinde fazla idrara çıkacaklarından ve bu da doğal olarak vücutta fazla su kaybına neden olacağından böbrek hastaları için anormal sonuçlara yol açabilir.

           Sağlık açısından bilinen en önemli faydası idrara çıkmayı artırmakla beraber göz sağlığı için oldukça önemlidir. Demlenmiş çay göz kapaklarına sürüldüğünde göz için faydalı olabilir. Bu yaygın olarak bilinen bir görüştür. Fakat mutlaka bu konu bir göz doktoruna danışılarak onun tavsiyesi altında uygulanmalıdır. Bunun yanında aynı şekilde saç sağlığı için faydalıdır. Çayı demini banyo yaptığımız sırada saç derisine uygulayabiliriz. Diğer en önemli faydalarından biri ise koku giderici olmasıdır. Çayın çok güçlü bir koku giderici özelliği vardır. Özellikle ayak kokusunu sıcak ya da ılık bir su dolu olan kovaya sokup içine çay koyup bekletirsek bu kötü kokuların gittiğini göreceğiz. Bu aynı zamanda çeşitli bölgelerdeki ter kokusunu engellemek için de geçerlidir. Bunun yanında kan dolaşımını da hızlandırmaktadır.

 

 Günlük İçilmesi Gereken Çay Miktarı Ne Kadardır?

 

Günlük olarak içilmesi gereken miktar iki çay bardağıdır bu miktardan fazla içilmesi durumunda vücutta farklı rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Tansiyon ve böbrek hastalıkların bu rahatsızlıkların başta gelenlerindedir.

 

Paylaş

Yazar Hakkında

Bir cevap bırakın