Cilde zarar veren bakım türleri ?

0

Cilde zarar veren bakım türleri nelerdir ?

Yararlı bildiğiniz fakat o kadar da yararlı olmayan cilt bakım ürünleri ve zarar veren uygulamalar ;

Limon; Limonun düşük derecede PH değeri taşımaktadır. Yani asit değeri yüksektir. Limonu direk olarak vücuda uyguladığınız zaman asitler, cildi koruyan örtüyü direk olarak bozar ve cildi tahriş eder. Ayrıca içerisinde yağlar fototoksiktir. Yani uyguladıktan sonra güneş ışığı gelirse cildinizde yanma, kızarma ve kabarmalarla karşılaşabilirsiniz.

Diş Macunu; Diş macunu yaralanmaları siya noktaların oluşmasını sağlar çünkü diş macununun içinde nane, parfüm ve alkol gibi cilt üzerinde yuanıklar ve yırtılmalara yol açarak tahriş eden bileşenler vardır.Diş macunu yerine çay ağacı yağı ya da enzoil peroksit içeren bir bakım kremi kullanabilirsiniz.

Sıcak Su;

Sıcak su cildin nem bariyerini soyar ve tahriş olmasına yol açar. Zarar görmesi sonucunda ise kızarmalar veya tahriş gibi problemler ile karşılaşabilirsiniz ve sıcak su cildi kuruttuğu için daha fazla sivilce oluşumuna da neden olmaktadır.

Vücut Losyonu;

Vücut losyonlarının çoğunda parfüm ve vücudun ihtiyacından çok daha fazla besleyici içerik mevcuttur. Tahrişe neden olur ve gözenekleri tıkar. Parfüm olduğundan dolayı alerjisi olanlarda cilt üzerinde alerji sonucu oluşumlara neden olabilir.

Şeker;

Peeling ve benzeri uygulamalarda şeker kullanımı yararlıdır fakat şeker pürüzlü yapıya sahip olduğunuzdan vücudunuda, cildinizde aşındırıcı etkilere sebep olabilir.

Alkol;

Saf alkol cildi ciddi derecede kurutabilen bir maddedir cilde zarar verebilecek bileşenler barındırır.Gerekli cilt koruma lipit bariyerine ve nem seviyesini yükselten proteinlere zarar verir. Bundan dolayı cildinizdeki bakteri oluşumunu ve tahrişi arttırır.

Paylaş

Yazar Hakkında

Bir cevap bırakın