Çocuğunuz İle Uyumak Doğru Mu

0

 

Çoğu anne çocuklarının bir an bile olsa yanından ayrılmasını istemez. Elbette babalar da çocuklarının göz önünde olmasını ister ancak bu konuda annelerin biraz daha hassas olduğunu söylemek mümkündür. Ebeveynler özellikle anneler çocukların belli bir yaşa kadar yanlarında yatması taraftarıdır genelde. Çocuklarının yanlarında olması onu koruyabileceği ve ihtiyaçlarını karşılayabileceği düşüncesinin bir temelidir. Çocuğunuz ile uyumak belirli bir yaşa kadar elbette doğrudur. Savunmasız ve kendi ihtiyaçlarını karşılayamayan bir çocuğu farklı bir odada tek başına bir yatakta yatırmak doğru bir davranış değildir. Ancak bu durumun ölçüsünün ayarlanması gerekir.

 

Yapılan araştırmalar anneleriyle birlikte yatan çocukların gelişiminin olumsuz etkilendiğini ortaya koymaktadır. Belirli bir yaşa erişmiş çocukların yatakları annelerinden ayrılmalıdır. Anneler duygusal bağları ve anne çocuk ilişkileri gereği bu eylemi sürekli erteleme taraftarı olsalar da kendilerini ve çocuklarını bu duruma hazırlamaları gerekmektedir.

 

 1) Annesiyle uyuyan çocuklar gelecekte ne gibi sorunlar yaşar?

 

İlerleyen yaşına rağmen yatağı hala ayrılmamış çocuklar gelişimleri açısından büyük sıkıntılar yaşar. Buy konuda uzman ebeveynleri uyarmış, gerekli tedbirleri almaları gerektiğini söylemişlerdir.

 

 2) Çocuğuyla uyuyan aileler ne gibi sorunlar yaşar?

 

Çocuklarının yataklarını zamanında ayırmamış olan ebeveynler çocuğun yaşı ilerledikçe yatakları ayırmakta daha da güçlük yaşayacaklardır. Ailesiyle uyumaya alışan çocuk başta korkma gibi bahaneler olmak üzere birçok mazeret ile gece yarısı ebeveyn odasına gelip uyuyamadığını söyleyecektir.

 

 3) Neler Yapılmadır?

 

Çocuk derdini anlatacak yaşa geldiğinde yatağı ayrılmalıdır. Ancak ebeveynin sık sık kontrolü bu durumda söz konusudur. Bu gibi durumlarda bebek telsizleri çoğu ebeveyn için kurtarıcı rolü üstlenmektedir.

 

Bu durumun çocuğun ilerleyen yaşına rağmen devam etmesi hem çocuğun gelişimini olumsuz etkileyeceğinden hem de aile içi ilişkilere zarar verebileceğinden ebeveynin duruma bir çözüm bulamaması durumunda uzman kişilerden yardım almaları önerilmektedir.

 

Paylaş

Yazar Hakkında

Bir cevap bırakın