Çocuğunuz Mesleğini Şimdiden Seçsin

0
Çocuğunuz Mesleğini Şimdiden Seçsin

“Ağaç yaş iken eğilir” deyimi, özellikle günümüz için oldukça önemli olan bir deyimdir. Hem eğitim hem de öğretim anlamında, küçüklüğünden gördüğü şeyleri kafasına yazan ve onları birer ilke olarak gören çocuk, ileride ise bu gördüklerine paralel olarak bir yaşam tarzı eğitim hayatını tercih edecektir. Küçük yaşlardan bu gibi konularda bir fikri olmayan çocuk, ileriki zamanlarda ise bunu bulmak için belki de zamana bile sahip olmayacaktır.

Çocuğunuzu Tanıyın

                Ebeveynleri olarak çocuğunuza yardım etmesi gereken kişiler sizlersiniz. Çocuğunuzun ileriki yaşantısında neleri kolay ve neleri zor yapacağını ise bilmek ve bunu ona göstermek ise aslında sizin elinizde. Anaokulu döneminden başlayarak çocuğunuzun nelere ilgi duyduğunu, hangi konularda başarılı ve hangi konularda eksiklerini olduğunu öğrenmeniz, ilk yapmanız gerekendir. Çocuğunuzun eğer ilgi duyduğu şeyler ve eksikleri olan konular örtüşüyor ise çocuğunuza eksikleri olan konuda yol göstermek ve yardımcı olmanız gerekir. Eğer ilgi duyduğu ve yeteneği olan şeyler aynı ise, o zaman çocuğunuza bu konuda gerekli ortamı sağlamak ve her açıdan destek olmanız ise yapabileceğiniz en iyi şey olacaktır.

Kesinlikle Zorlamayın

                İnsanlar, özellikle de ufak yaştaki bireyler, kendilerine dayatılan, yapılması ve ya yapılmaması gerekilen şeyleri her zaman reddederler. Tıpkı çimlere basmayınız yazan tabela arkasında ki çimlerde basmak bir yana uzanan ve piknik yapan insanlar gibi. Bunun yerine onun ne olmak istediğini bulmasında ona yardımcı olun. “Ben mühendisim o da en az mimar olmalı” gibi bir düşünce, çocuğunuzun geleceğini karartabileceği gibi, sizinle olan ilişkilerini de olumsuz yönde etkileyecektir.

Arkadaş Olun

                Çocuğunuzu tanımak, onun istediği şeyi bulmasını sağlamak için ise, onunla ciddi ve resmi bir ilişkidense, daha serbest ve daha arkadaşça bir ilişki kurun. Emin olun çocuğunuz bunun farkına varacak be size daha da sıkı sarılacaktır.

Paylaş

Yazar Hakkında

NLP Uzmanı & Yaşam Koçu

Bir cevap bırakın