Diyet Dondurma Nasıl Yapılır

0

Diyet Dondurma Nasıl Yapılır

Yaz aylarının gelmesi ile serin tatlılara olan ihtiyaç da arttı. Hem serin hem de kalorisi düşük tatlılar tercih edilir hale geldi. Özellikle diyette olanlar için tatlının kalori miktarı fazlasıyla önemlidir. En masum tatlılar genellikle sütlü tatlılardır. Hem lezzetli hemde diğer şerbetli ve hamurlu tatlılara oranla daha düşük kalorilidir. Sütlü tatlılar içinde hem lezzetli hem serin hem de kalorisi en düşük olan ve A vitamini açısından besin değeri yüksek olan tatlıda dondurmadır.

 

Evde kendinizin kolaylıkla hazırlayabileceği lezzetli, diyet ve serinletici dondurma tarifi aşağıda ki gibidir.

 

Hurmalı Diyet Dondurma;

 

Çok kolay bir tarif olup malzemeleri her gün evinizde bulunan malzemeler olmamaktadır. Bu tarifi yapmaya karar verdiğiniz de malzemelere dikkat etmenizi öneririz. Toplam da üç malzemeden yapılan diyet dondurma da hiç şeker kullanılmamaktadır.
Malzemeler: Saf sahlep, süt ve hurma. 2 kişilik tariftir. Ölçüleri orantılı biçimde arttırarak kişi sayısını artırabilirsiniz.
2 su bardağı süt
2 tatlı kaşığı gerçek saf sahlep
4 hurma

 

Diyet dondurma yapımına başlamadan önce hurmaları 2-3 saat ılık suda bekletmelisiniz. Bir kabın içine koyacağınız hurmaların üstünü biraz geçecek seviyede ılık su koymanız kafidir. Bu işlemin yapılma sebebi ise hurmaların şişip yumuşaması için. 2 su bardağı sütten 3-4 kaşık başka bir kaba alarak 2 tatlı kaşığı sahleple karıştırılır. Daha sonrasında karışımı diğer süt ile birleştirerek topaklanma olmayacak şekilde karıştırılır. Orta derece ateşte muhallebi kıvamına gelene kadar süt ile sahlep sürekli olarak çırpılır. Muhallebi kıvamına gelen sahlep ve süt ocaktan alındıktan sonra 10 dakika boyunca karıştırılmaya devam edilir. Bu işlem hem ılıması hemde kıvamlı bir hale gelmesi için yapılmaktadır.
Suda bekletilen hurmalar sudan alınarak çekirdekleri çıkartılır. Çekirdekleri çıkan hurmaları tercihinize göre dilimlenir. Toplam 4 adet olan hurma 2 kişilik tarih için her tabağa iki adet hurma düşecek şekilde dilimlenir. Doğranmış olarak tercih edilmeyen hurmalar ılık suda daha uzun süre bekletilerek ezilecek kıvama getirilir. Ve ezilecek kıvama gelen hurmalar çatal yardımıyla ezilip muhallebi ile karıştırılabilir.
Seçilen dondurma kaplarına hurmalar doğranmış ise alt kısmına yerleştirilir ve muhallebi kıvamında olan süt ve sahlep 2 kişiye eşit olarak pay edilir. Soğuması beklenir ve soğuduktan sonra buzluğa konur. Bir kaç saat sonra Diyet hurma dondurması hazır olacaktır. Doğranmamış ezilmiş hurma için ise muhallebi kıvamına dökülen hurmalar homojen şekilde çırpılır. İki malzemenin de harmanlandığından emin olmalısınız. Hazırlanmış malzeme dondurma kaplarına dökülerek soğuması beklenir ve buzluğa konur. Servis edilirken tarçın eklemesi yapılabilir.

 

buda ilginizi çekebikebilir. Harika diyet pasta tarifi

 

Paylaş

Yazar Hakkında

Bir cevap bırakın