Diyet Ekmeği Nasıl Yapılır

0

Diyet Ekmeği Nasıl Yapılır

 

Diyet Yaparken Ekmek Tüketilir Mi?

Un, buğdayın öğütülmesiyle elde edilir. Un ile karıştırılan farklı malzemelerle farklı ekmek türleri yapılabilir. Unun cinsi de ekmeğe adını verir.

 

Diyet konusunda farklı uzmanların farklı diyet listeleri oluşturdukları görülmektedir. Uzman diyetisyenlerin aynı konu üzerinde görüş ayrılıkları vardır. Bu görüş ayrılıklarından biri de ‘’ekmek tüketimi’ ’dir. Kimi diyetisyenlere göre diyet yaparken ekmek ve ekmek ürünleri tüketmemek gerekir. Kimi diyetisyenlere göre de ekmeğin sağlıklısı ve yeterli kadar yendiği sürece kilo vermeye yardımcı olduğudur.

 

Ekmeğin Sağlığa Yararı Nelerdir?

 

Buğday ayrıştırıldıktan sonra elde edilen beyaz unla yapılan ekmeklerin tok tutucu özelliği azdır. Rüşeym kısmı öğütülmediği için vitamin ve minerallerini de kaybetmiş oluyor. Beyaz un sadece kalori içeren bölümlerden oluşuyor. Bu sebeplerden ötürü esmer ekmek denilen ekmek türleri tercih edilmelidir.

 

Esmer ekmekler sert olduklarından çiğnemesi zordur. Fazla çiğneme olduğundan daha az yemek yeme ihtiyacı hissettirir. Posa miktarı zengin olduğu için doygunluk oluşur. Bağırsak kanserine karşı da koruyucu etkisi vardır. Ayrıca kalp krizi risklerini azaltır.

 

Diyet Ekmek Çeşitleri Nelerdir?

 

-Ruşeymli ekmek; B grubu vitaminler içerdiği için özellikle çocukların öğrenme ve kavrama becerilerinin gelişimine katkı sağlar.

-Tam buğday ekmeği; ekşi hamur mayası ile hazırlanır. Ekşi maya probiyotik etkisi yaptığı için bağışıklık sistemini ve insülin salınımını düzenliyor.

-Kepekli ekmek; lif oranı yüksek olduğundan kan şekerinin düşmesine yardımcıdır. Bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcıdır.

Çavdar ekmeği, çok tercih edilmeyen hem tatlı hem de tuzlu tada sahip bir ekmektir. Özellikle portakal suyuyla tüketildiğinde vücudun günlük enerji ve vitamin ihtiyacı sağlar.

 

Diyet Ekmek Nasıl Yapılır?

 

-Cevizli Tam Çavdar Ekmeği

1 ölçü un

4 ölçü çavdar unu

350 ml su

2 tatlı kaşığı bal, tuz ve instant maya

1 ölçü ceviz

Malzemeler karıştırılarak mayalanmaya bırakılır. 180 derecelik fırında pişirilir.

 

-Fesleğenli Ruşeym Ekmeği

 

2 ölçü tam buğday unu+1 ölçü un+1 ölçü buğday rüşeymi

½ tatlı kaşığı fesleğen, çörek otu

¼ tatlı kaşığı instant maya

1 yemek kaşığı tuz

Malzemeler karıştırılarak mayalanmaya bırakılır. 190 derecelik fırında pişirilir.

 

-Chia Tohumlu Buğday Ekmeği

 

1 türk kahvesi fincanı sıvı yağ

1 ölçü su

½ ölçü süt

3 yemek kaşığı chia tohumu

2 yemek kaşığı toz şeker

1 tatlı kaşığı tuz, instant maya

3 ölçü buğday unu+1 ölçü beyaz un

Malzemeler karıştırılarak mayalanmaya bırakılır. 180 derecelik fırında pişirilir.

 

Paylaş

Yazar Hakkında

Bir cevap bırakın