Doğru Makyaj Nasıl Yapılır

0

 

Her kadın güzel olmak, güzel görünmek istemektedir. Bu yüzden kadınların çoğu moda, makyaj ve bakım konularına oldukça ilgi duymaktadır. Bir kadın için güzel görünmenin kendisini daha iyi hissettirdiği yadsınamaz bir gerçektir. Kadınlarda doğası gereği, genelde birçok konuda ufak dokunuşlar ile güzelleştirme isteği olduğu bilinmektedir.

 

Kadınların çoğu iş görüşmesi, yemek davetleri ve özel günlerde makyaj yapmanın yanı sıra evde zaman geçirmelerine rağmen kendilerini iyi hissetmek, daha dinç ve enerjik görünmek adına da makyaj ve bakım yapmaktadır. Eski çağlardan, değişimlere uğrayarak günümüze kadar varlığını sürdüren makyaj sanatı kadınlarda vazgeçilmesi güç bir tutku haline gelmiştir. Çoğu kadın makyaj yapar fakat bu konuda başarıyı yakalamak, istenilen görüntüyü elde etmek için makyajın doğru uygulanması gerekmektedir. Bu nedenle, doğru makyaj nasıl yapılır sorusuna cevap arayan makyaj tutkusu kadınların, daha bilinçli ve etkili makyaj oluşturdukları görülmektedir.

 

Doğru makyaj uygulamasında dikkat edilmesi gereken cilt rengi, cilt tipi, yüz şekli, göz şekli gibi bazı faktörler vardır. Aynı zamanda makyaj uygulamasından önce cilde makyaj bazı uygulayarak kalıcılığı arttırabilmektedir.

 

1.Makyaj Bazı

 

Başarılı bir makyaj uygulamasına cildinizi nemlendirerek başlamanız gerekmektedir. Kuru bir cilde sahip kadınlarda mutlaka cildin nemlenmesini sağlanmalıdır. Cilt yağlı veya karma cilt tipine sahip ise cilde uygun bir makyaj bazı ile cildin nem oranı dengelenmelidir. Bu sayede makyajın daha pürüzsüz ve kalıcı olması sağlanmış olmaktadır.

 

  1. Fondöten Uygulaması

 

Doğru bir fondöten seçimi için öncelikle cilt alt tonu belirlenmeli ve buna göre sıcak veya soğuk ton seçimi yapılması gerekmektedir. Açık kahve, şeftali tonları sıcak tonlar olup pembe tonlarının ise soğuk tonlar olduğu bilinmektedir. Kuru, yağlı veya karma cilt tipine göre uygun bir fondöten seçimi yapılmalıdır. Böylece fondötenin cildinizde tabaka halinde durmasını veya onu kusmasını engellemelisiniz.

 

Fondöten uygulaması mutlaka tamponlama şeklinde ve ince bir tabaka olarak uygulanmalıdır. Aksi halde cildiniz daha yaşlı görünmekte ve çizgilenmeler oluşmaktadır. Bu nedenle fondöten uygulamasında fondöten süngerleri tercih edilmektedir.

 

  1. Pudra uygulaması

 

Pudra ciltteki parlaklığı alarak cildi mat ve daha pürüzsüz göstermek için kullanılmaktadır. Aynı zamanda fondötenin kalıcılığı da arttırmaktadır. Pudra renk seçiminde cilt tonunuza en yakın rengin seçilmesi tavsiye edilmektedir. Aksi takdirde yüzünüzde maske gibi duracaktır. Pudraların toz ve kompakt çeşitleri bulunmaktadır. Toz pudralarda sünger, kompakt olanlarda ise fırça kullanılması rahatlık sağlamaktadır.

 

4.Aydınlatıcı, Allık ve Bronzer

 

Aydınlatıcı, allık ve bronzerler makyajın tamamlayıcı unsurları olarak adlandırılabilir. Bilindiği üzere yüz şeklinin makyaj uygulamalarında önemi büyüktür. Makyaj ile daha çok oval yüz şekli elde edilmeye çalışılmaktadır. Bu nedenle aydınlatıcı ve bronzerın rolü oldukça büyüktür.

 

Yüz şekliniz oval ise pek bir şey yapmaya gerek kalmayacaktır. Hatlarınızın ortaya çıkması için çene kemiklerine bronzer, şakak ve yanak kemiğinizin üzerine, dudak ve burun üzerine aydınlatıcı uygulayarak ten makyajınızı tamamlayabilirsiniz. Yuvarlak, uzun, kare, kalp veya ters kalp gibi yüz tiplerine sahipseniz yüzünüzü oval tipe dönüştürecek hamleler yapmanız gerekecektir. Bunun için arka plana atılması gereken bölgelere bronzer, ön planda durması gereken bölgelere ise aydınlatıcı uygulamanız gerekmektedir.

 

Allık uygulamanızı da yanak kemiklerine hafif dokunuşlarla uyguladıktan sonra ten makyajınızı bitirebilirsiniz.

 

5.Gözler

 

Ten makyajında yüz şeklinin önemi olduğu gibi göz makyajında da göz şekline dikkat edilmektedir. Birbirine yakın göz tiplerinde, eyeliner uygulaması mutlaka göz kapağının ortasından başlanmakta ve göz kapağından dışarı doğru uzamaktadır. Aydınlatıcı ile göz pınarı aydınlatılarak gözlerin birbirinden daha uzak görülmesi sağlanmaktadır. Bunun tam aksi bir durum olan birbirine uzak göz şekillerinde ise eyeliner çizimine göz pınarından başlayıp, göz kapağının bittiği noktada sonlandırılmalıdır. Düşük gözlerde ise kuyruklu eyeliner çizimi kullanılmalıdır.

 

Paylaş

Yazar Hakkında

Bir cevap bırakın