Doğum kontrol hapları

0

Doğum Kontrol Haplarının Dış Etkileri Ve Faydaları

 

            Doğum kontrol hapları normalde hormon hapı olarak bilinmektedir. Östrojen ve progesteron adı verilen hormonları içerir. Doğum kontrol hapları adından da anlaşılacağı gibi gebeliğin oluşmasına engel olan haplardır. Bunun yanı sıra birçok hastalığın tedavi aşamasında da tercih edilmektedir. Hamileliği engellemek için kullanılan bu haplar hormon hapı olduğu için vücudun hormon yapısında ve dış görüntüsünde çeşitli değişiklikler oluşmasına sebep olur.

 

 Doğum Kontrol Haplarının Dış Etkileri

 

Doğum kontrol hapları hormon hapları arasında yer aldığı için vücuda alındığından itibaren hormon dengesini ele geçirerek hormonlar üzerinde etkili olmaktadır. Normal bir bireyin doğum kontrol hapı kullanması sonrasında hormon değerleri değişeceğinden öncelikle kilo almaya başlayabilir. Aşırı iştah açıcı ve vücutta hormonlardan dolayı yağ birikimi olabilmektedir. Ayrıca uzun süre kullanıldığında aşırı kilo alımı yapabilir.

 

Doğum kontrol hapları kilo dışında tüylenmeye sebep olabilmektedir. Tüylenme tamamen hormonların yapısı ile ilgili olduğundan bu haplarda vücuttaki hormonların artmasına sebep olduğundan kişinin yüz ve diğer bölgelerinde aşırı tüylenme olabilir. Bu durum genel olarak doğum kontrol hapı ile beraber alınan ilaçların birbiri ile etkileşimi sonucunda ortaya çıkabilmektedir.

 

 Doğum Kontrol Haplarının Faydaları

 

Doğum kontrol hapları tüylenme ve kilo alımı dışında oldukça faydalı ilaçlardan biridir. Öncelikle istenmeyen gebelikte rahatlıkla kullanılabilecek bir ilaçtır. 28 gün boyunca alınan doğum kontrol hapı özellikle adet düzensizliği yaşayan kişiler için adet düzenleyici olarak tercih edilebilir. Adet sırasında aşırı ağrı sorunu olanlarda ise ağrı azaltıcı etkisi bulunur. Ayrıca adet sırasında aşırı kan kaybının önüne geçer.

 

           Doğum kontrol hapları uzun süre kullanımda kadınlarda rahim ağzı kanseri ve meme kanserine karşı koruyucu görevi görür. Bunun yanı sıra vajinada mantar ya da enfeksiyon risklerini de en aza indirerek vücudu koruyucu etki sağlar. Vajina bölgesinde mikrop üremesinin önüne geçerek bölgenin koruyucu yapısının güçlenmesine katkı sağlar.

 

Doğum kontrol hapı kullanan birçok kişinin sivilce ya da akne sorunu da ortadan kalkar. Sivilce hormon yapısı ile alakalı olduğundan doğum kontrol hapı da hormon düzenleyici olarak kullanılarak oluşabilecek sivilce akne problemlerinin ortadan kalmasına yardımcı olur.

 

Paylaş

Yazar Hakkında

NLP Uzmanı & Yaşam Koçu

Bir cevap bırakın