Doğumdan Sonra Yeni Doğan Bebek Bakımı

0

 Yeni Doğan Bebek Bakımı nasıl olmalıdır

Yeni doğan bebeğinizi kucağınıza aldınız hastaneden çıktınız. İlk defa anneliği tadıyorsunuz ama endişelisiniz. Ya yapamazsam, anneliği beceremezsem, doğru tutamazsam, bir yerini incitirsem diye. Haklısınız sonuçta ilk çocuğunuz ama hata yapmaktan korkmayın eğer korkarsanız daha çok hata yaparsınız. Araştırın, öğrenin ve korkmayın.

 

YAZIN DOĞAN BEBEK NASIL GİYDİRİLİR?

 

En çok tartışılan konudur yazın doğan çocuk nasıl giydirilmelidir diye. Bazılarına göre yeni doğan bebek kalın giydirilmelidir, sıcak tutulmalıdır o soğuğa dayanamaz bazılarına göre ise anne ne giyiniyorsa onun sadece bir kat fazlasını giymelidir Doğru olanda ikinci yöntemdir çocuk sıcağa dayanamaz hemen vücudu. Kızarmaya başlar, ağlar sonra neden olduğunu anlayamazsınız. Az giydirelim ve terlemesine dikkat edelim. Kat kat giydirmekten ziyade yelek giydirmeye dikkat edelim.

 

YENİ DOĞAN BEBEĞİ EMZİRME ARALIĞI NASIL OLMALIDIR?

 

Doktorlara göre yeni doğan bebek sık sık emzirilmelidir. Bebek emerken annenin kokusunu alır, onun varlığını bilir buda anne bebek arasında olan bağını kuvvetlendirir. Özellikle bebekleri gece emzirmeye dikkat edelim. Geceleri göğsünde yağlı süt birikir çocuğun gelişimini asıl etkileyen de bu yağlı süttür. Çocuğun gelişiminde bu durum son derece önemlidir. Çok emen ve uyuyan çocuk çabuk büyür, çabuk gelişir. Anne olarak uykumuzdan fedakarlık yapıp çocuğumuzun geceleri de kalkıp emzirmeye dikkat edelim.

 

ANNE NELER YEMEKTEN KAÇINMALIDIR?

 

Bir çocuk ne kadar çok emerse annede yediğine içtiğine dikkat ederse o kadar sağlıklı bir bebek yetiştirmiş olursunuz. Anne bu dönemde acı yemekler yememeli, soğuk içecekler içmemeli, kendisini üşütmemelidir, ağır kaldırmamalıdır. Ani hareketler yaparak kendi canını yakmamalıdır. Mümkün olduğunca ilaç kullanmamalı her kullanılan ilaç doktora söylenmeden alınmamalıdır. Anne eğer kayısı suyu içerse bu çocuğun isal olasına yol açar. Özellikle bu konuda dikkat edilmelidir. Eğer yaz günü doğum yapıldıysa ve kavun, karpuz gibi yaz meyvelerine dayanamıyorsa bu meyveleri kesinlikle dolaptan yememelidir. Aynı zamanda çok canı çekmediği sürece kavunu yememelidir, canı çektiğinde bir iki dilim alıp bırakmalıdır. Anne adayları ve anneler lütfen bu duruma dikkat edelim ki hem kendi sağlığımızı hemde çocuklarımızın sağlığını tehlikeye atmamış olalım.

 

 YENİ DOĞAN BEBEK BANYOSU NASIL OLMALIDIR?

 

Özellikle ilk defa anneliği tadan bayanlar çocuklarını banyo yaptırmaktan korkarlar, onlara zarar verebileceklerini düşünürler. Aslında haklıdırlar yeni doğan bebeğin banyosuna çok dikkat edilmelidir. Ama eğer çocuk yaz günü doğduysa o zaman çocuk sıcağa dayanamaz ve kızarmaya başlar. Bu durumda bebeğinizi iki günde bir hatta yanınızda yardımcı olabilecek birisi varsa günlük banyo yaptırılmalıdır. Günlük banyo yapan çocuğun daha rahat uyuduğunu ve daha huzurlu olduğunu sizde fark edeceksinizdir. Ama bu durum yaz günleri için geçerlidir. Kışın banyo sıklığı azaltılmalıdır hele ki yeni doğan bebek mümkünse haftada bir yaptırılmalıdır. Çünkü kışın çocukların üşüme ihtimali daha yüksektir buda çok ciddi hastalıklara yol

 

Paylaş

Yazar Hakkında

NLP Uzmanı & Yaşam Koçu

Bir cevap bırakın