Elmanın faydaları nelerdir ?

0

 

Meyveler ve sebzeler vücudumuz için oldukça önemli besinlerdir. Tabi bunlar sadece bizi sağlıklı olmasının yanı sıra cildimize de doğal bir bakım yaparak güzelleştirir. Bu meyveler arasında cilde en iyi gelenlerden birisi de elmadır. Biz de bu yazımızda elmanın cildimiz üzerindeki etkisini ve güzelliğimize kattığı yararları anlatacağız. Elma içerisinde B1,B2,C ve E vitaminlerini barındırır. Bunlar da hepimizin bildiği gibi cildimize, saçlarımıza ve tırnaklarımıza en çok yarar sağlayan vitaminlerdendir. İçerdiği bu vitaminler sayesinde elma bizim için mucizevi bir meyve haline gelmektedir. İşte adım adım elmanın yararları;

Saçlara bakım

Genellikle çoğu insanın kısa sürede olsa yaşadığı kepek sorununa elme ile dur diyebilirsiniz. Elma suyunu saçlarınıza uygulamak kepekten kurtulmak için etkili bir yöntemdir. Ayrıca içerisinde bulunan bileşenler nedeni ile saçlarınızın parlak durmasını sağlar.
Erkeklerde ise orta yaşlarda çekilen kellik sorunu elma suyu ile giderilebilir.Üstelik araştırmalar, elma suyunun saçları da daha hızlı uzattığı yönünde bulgular vermiş durumdadır.

Cilt bakımı

Yorgun bir dönemden geçiyorsanız ve uykusuz da kaldıysanız haliyle gözlerinizde şişlikler ve halkalar oluşmaya başlar. Bu durumdan kurtulmanın yolu yine elma suyundan geçiyor.Elmayı ince dilimler şeklinde keserek gözlerinize uygulamanız, içindeki vitaminler sayesinde gözlerinize gereken bakımı yapmasını sağlayacaktır.
Diğer bir önemli işlevi ise elma sirkesinin ve suyunun cildi gerginleştiren bir tonik olarak görev yapmasıdır. Ciltte biriken yağ,kir,siyah nokta ve sivilce oluşumunu engellemektedir. belki de yıllardır ne yapsanız çözüm olmayan sorunlarınızın tedavisi çok yakından bildiğiniz elmada saklı!

Cilt bakımı

Elmanın içerisinde özellikle saçlar ve tırnaklar için oldukça önem taşıyan biotin bulunmaktadır. İçerdiği bu biotin sayesinde elma tüketmek, tırnaklarınızın daha sağlıklı ve hızlı uzamasına sebep olacaktır. Ayrıca eğer tırnaklarınız soyuluyorsa ve çabuk kırılıyorsa bu da yetersiz vitaminden kaynaklanmaktadır ve buna iyi gelecek vitaminler de elma da saklıdır.

Paylaş

Yazar Hakkında

Bir cevap bırakın