Evdeyken Kilo Almamak için 5 Öneri

0

Kilo almak herkes için bir sosyal sorun haline gelmiştir. İnsanlar bir süre yediklerine dikkat etmediğinde hemen kilo alımına başlarlar. Buda ileride daha vahim hastalıklara neden olabiliyor. Evde vakit geçiren insanlar için kilo almak daha da kötü bir hâle geliyor. Hareketsiz bir yaşam hem bedenin kilo almasına hem de vitamin değerlerinin düşmesine neden oluyor. Vitaminin düşmesiyle insan vücudu daha ağır ve üşengeç bir duruma geliyor.

Son yıllarda toplum olarak pandemiyle de yüzleştiğimiz için kilo almak insanların korkulu rüyası haline geldi. Sokağa çıkma yasaklarıyla evden çıkamayan toplum, evde sıkıntıdan kendisini yemeğe verdi ve dolasıyla kilo almaya başladı. Bütün bunlara bir son verebilmemiz için evde basit kilo alimini engelleyen birkaç maddeden bahsettik.

Karbonhidratları Azaltın

İlk olarak besinlerden başlamayı uygun gördük. Karbonhidrat yararlı bir vitamindir. Ancak normal tükettiğimiz yiyeceklerin içinde de yeteri kadar karbonhidrat vardır. Bu nedenle çok fazla hamur işi, ekmek yemek karbonhidrata neden olur. Aşırı alınan karbonhidratlar bedende yağ oluşumuna neden olur. Bu nedenle karbonhidratı azaltmanızı öneririz.

Şekeri Azaltın

Özellikle beyaz şeker içeren yiyeceklerde, hazır gıdalardan uzak durmanız gerekir. Çünkü şeker vücutta ödem toplamasına yardımcı olur. Bu da daha ağırlaşmanıza ve ilerleyen zamanlarda kilo almanıza sebep olur. Ayrıca aşırı uyku ve halsizliğe neden olur.

Hareketli Olmaya Özen Gösterin

Evde rutin işlerinizi her gün aksatmadan ve hızlı bir şekilde yapmaya çalışın. Evde bir şey almak için başkasından yardim alarak değil, kendiniz kalkıp alın. Saatlerce aynı yerde oturmayın. Kendinize rutin hareketler belirleyin ve her gün bu hareketleri düzenli bir şekilde yapın.

Erken Kalkın

Erken kalkmak tüketilen besinlerin hazmına izin vermekle eş değerdedir. Çünkü öğlen kahvaltı yapıp aralarda atıştırdıktan sonra akşam yemeğine kadar pek zaman aralığı yoktur. Bir yemek aralığı arasında en az 4 saat geçmesi gerekir. Erken kalkmayan kişiler bu aralığa dikkat edemezler ve aç kalmadan tekrar yemek yeme durumunda kalırlar. Buda kilo almaya neden olur.

Bol Su İçin

İnsan bedeni suyla hayat bulur. Su olmazsa istediğiniz kadar sağlıklı beslenin bedeninizde olumsuz durumlar meydana gelir. Bunların başinda hazımsızlık gelir. Hazmı az olan bir beden toksinleri kolay atamaz ve kilo alımı fazla olur. Sağlıklı ve fit bir beden için bol su tüketin.

Paylaş

Yazar Hakkında

Bir cevap bırakın