Evliliği Kurtarmanın Yolları Nelerdir?

0

Evliliği Kurtarmanın Yolları Nelerdir?
İki kişi aşk evliliği ile de bir araya gelmiş olsa, mantık evliliği de olsa bir ömrü birlikte geçirmeye karar vermiş demektir. Bu karar zaman zaman iki tarafın da aklında soru işaretleri oluşturabilir, iki taraftan biri evliliğe olan inancını yitirebilir. Bir taraf daha mutsuz, daha sadakatsiz, daha güvensiz ya da daha yorgun olabilir. Bir evliliğin çıkmaz yola girdiğini anlamanın birçok yolu vardır. Ancak eğer evlilik çıkmaz yola girdiyse ve ayrılmak istemiyorsanız yapabileceğiniz bazı şeyler olabilir. 

Bir Evliliğin Çıkmaz Yola Girdiği Nasıl Anlaşılır? 

Evlilik bir hayatı birlikte paylaşmak demektir. Ancak zaman zaman bir taraf artık karşısındakiyle bir şeyler paylaşmaktan vazgeçebilir. Bu paylaşma durumu ona eskisi kadar heyecan vermemeye başlayabilir. Eğer artık birbirinizde okuduğunuz kitapları, gezdiğiniz yerleri, dinlediğiniz müzikleri, izlediğiniz filmleri paylaşmak istemiyorsanız bu evliliğinizin sizin için eskisi kadar heyecan verici olmadığını gösterebilir. Bir evliliğin çıkmaz yola girdiğini gösterecek en önemli etken artık duygu ve düşünceleri saklamaya başlamaktır. Karşınızdaki kişi sizi kırdığında bunu oturup konuşarak halledebilmek önemlidir. Çünkü aksi durumda bir taraf bunları içinde tutmaya ve biriktirmeye devam ederse, bu biriken duyguların patlaması çok acı olacaktır. 

Evliliği Kurtarmak İçin Neler Yapılabilir?

Kimi zaman yaşanan sorunlar birbirinize olan sevginizin üstünü örtebilir. Bu durumda o sevgiyi gün yüzüne çıkarmak çok önemlidir. Çoğu zaman insanlar birbirlerinin değerini kaybedince anlar. Ancak evlilikte bu değeri kaybetmeden anlamak, evliliği kurtarmanın en iyi yolu olacaktır. Yıkılan her ilişkiyi kurtarmak için karşılıklı konuşmak, duygu ve düşünceleri açıkça karşı tarafa aktarmak önemlidir. Yaşadığınız durumdan rahatsız olduğunuzu açıkça eşinize anlatmanız fayda sağlayabilir. Evlilik ancak iki kişinin de isteğiyle ayakta kalabilir. 

Neden Evliliği Kurtarmaya Çalışırız?

Mutsuz giden evliliklerde ya da bir noktadan sonra mutsuz olmaya başlayan ilişkilerde devam ettirme isteğinin en önemli nedeni çocuklardır. Çocuklu aileler biten evliliği kurtarma yolları aramaya daha meyillilerdir. Çünkü ayrılık yaşandıktan sonra çocukların mutsuz olacağına, mutsuz bir şekilde büyüyeceklerine inanırlar. Ancak kimi zaman birbirlerini sevmeyen anne babayla, kavga gürültünün eksik olmadığı evlerde büyüyen çocuklar, anne babası ayrı olan çocuklara göre daha mutsuz olmaktadır. Bu durumda çocukların ne istediği, kendi isteğinizin önüne geçmelidir. Daima çocuklarınızı düşünerek karar vermeniz gerekmektedir. Gerçekten ayrılmanız çocuklarınıza daha mı kötü gelecektir? Yoksa birlikte olmanızın çocuklarınıza zararı daha mı fazladır? 

Evliliği Kurtarma Ne Anlama Gelir?

Kimi zaman mutsuz giden evlilikler, birlikte geçirilen mutlu günlere duyulan saygı nedeniyle devam ettirilmeye çalışılır. İnsanlar o mutlu günlerine tekrar dönebileceklerine dair umutlarını asla yitirmezler. Ancak bitmiş bir evlilik ancak iki tarafın da çabası olursa kurtarılır. Bir taraf bu evliliği kafasında çoktan bitirdiyse, geri dönmenin yolu yoktur denebilir. İnsanlar eşleri kendilerinden vazgeçtiyse, sevilmedikleri bir yerde durmayı seçmemelidir. Arada çocuklar da olsa, eşlerinden sevgi ve ilgi görmeyen herkes yol yakınken dönmeyi öğrenmelidir. 

Evliliği Kurtarma Çabası Her Zaman Olumlu Sonuç Verir Mi?

Evliliği kurtarma çabası her zaman olumlu sonuç vermez. Fazla üzerine düştüğümüz insanlar zaman zaman bize yakınlaşmaktan ziyade daha da uzaklaşabilir. Bu çabalar sadece ayrılık yaşanırsa “ben elimden geleni yaptım!” diyebilmek içindir. Bu önemlidir. Ancak çoğu zaman bir taraf evliliği kurtarmak için çabaladığı zaman, karşı taraf hala önemsendiğini ve sevildiğini hissederek eşine yakınlaşabilir. Çoğu ayrılık ya da evliliğin bozulması ilgi ve sevgi eksikliğinden, ya da bunların eksik olduğunu hissetmekten kaynaklanır. 

Evliliği Kurtarmak İçin Destek Almak 

Evliliği kurtarmak için bir profesyonelden destek almak yapılabilecek en doğru davranıştır. İnsanlar çoğu zaman problemlerini çözme konusunda yetersiz kalabilir. Bir durumu düzeltmeye çalışırken her şeyin daha da karmaşık bir hale geldiğini ve çözülebilecek durumdaki bir problemi daha da kötü duruma sokabiliriz. İnsanlar çözemedikleri problemler için destek almaktan çekinmemelidir. Çocukluktan gelen travmalar, kendi anne babamızın evlilik hayatı ya da dışarıda tanık olduğumuz evlilikler kendi evliliğimize etki edebilir. Travma gibi durumlarda bunları kendi kendimize çabalayarak çözebilmemiz çok zordur. Hiç farkında olmadığımız çocukluk travmaları yetişkinlik hayatımıza etki ederek bizim kararlarımızı ve hislerimizi değiştirebilir. 

Evliliği Kurtarırken Üçüncü Kişilere Danışmak

Evlilik söz konusu olduğu zaman üçüncü kişilerin daima söyleyecek bir şeyleri vardır. Evlilik nasıl kurtarılır? konusunda üçüncü kişiler fikir beyan etmekten çok hoşlanırlar. Ancak evlilik iki kişi arasında olduğu gibi, bu evliliği devam ettirmek ya da bitirmek de ancak iki kişinin sorumluluğundadır. Dışarıdan insanlara problemlerinizi anlatmak ve bir evin içinde yaşananlara dahil etmek ancak daha fazla problem doğuracaktır. Eşinizde konuşamadığınız hiçbir şeyi dışarıdan birine anlatmanız doğru olmayacaktır. Problemlerinizi paylaştığınız ve fikir danıştığınız herhangi bir kişi size veya eşinize ne kadar yakın olursa olsun aranızdaki ilişkiyi sizin kadar iyi bilmeyecektir. Bu sebeple üçüncü kişilerin sizi manipüle etmesine izin vermemeniz gerekir. 

Eşin Evliliğimizi Kurtarmak İstemiyorsa Ne Yapabilirim? 

Eşlerden biri evliliğe olan inancını yitirdiyse, yola sizinle devam etmek istemiyorsa yapılabilecek fazla bir şey kalmamış demektir. Sevilmediğiniz ve istenmediğiniz bir yerde kalmanız sizin için iyi olmayacaktır. Arada çocuklar varsa dahi, onlarla konuşarak, belki bir pedagogdan yardım alarak ayrılığı güzelce anlatabilirsiniz. Ayrılık eğer kaçınılmazsa, kendinizi daha fazla üzmenizin ve ısrar etmenizin anlamı yoktur. Hiçbir evlilik bitmek için başlamaz. Ancak eğer biteceği öngörülüyorsa ve yapılabilecek bir şey kalmamışsa, gitmekten başka yol yoktur. 

Evliliği Eski Günlerine Döndürmek Mümkün Müdür? 

İnsanlar yaratılışları sebebiyle mutluluğa da mutsuzluğa da çok kolay alışırlar. Mutsuz giden bir evlilik, bir noktadan sonra başından beri mutsuzdu kabul edilir. Ancak eğer gerçekten mutlu günlerinizin olduğuna inanıyorsanız, eşinize bu günleri hatırlatmak için çabalayabilirsiniz. Bu noktada eskiden gittiğiniz yerlere gitmek, eskiden giydiğiniz kıyafetleri giyerek giyiminizi ve bakımınıza daha fazla dikkat etmek önemlidir. Çok yoğun çalışıyorsanız, eşinize daha fazla vakit ayırmak için yollar bulmalısınız. Birçok ayrılık eşlerden birinin kendisini yalnız hissetmesinden kaynaklanır. Bu durumda eşinize yalnız olmadığını, sizin onun yanında olduğunuzu hissettirmeniz gerekebilir.

Hiçbir Sorun Yokken Biten Evlilik İçin Neler Yapılabilir? 

Hiçbir evlilik, hiçbir arkadaşlık ya da hiçbir ilişki sebepsiz yere bitmez. Eğer evliliğinizin hiçbir sebep yokken bittiğine inanıyorsanız, karşınızdaki kişinin problemlerini hissetmeyecek kadar ondan uzaklaşmış olabilirsiniz. Eğer size hislerini anlatmaktan vazgeçtiyse ve siz de tek başınıza bu problemi göremiyorsanız, yaşadığınız her şeyi üçüncü kişi gözünden değerlendirmeye çalışabilirsiniz. Kendinizi eşinizin yerine koymak birçok konuda onu anlamanızı sağlayacaktır. 

Her Şeye Rağmen Biten Bir Evlilikten Sonra Ne Yapacağım? 

Bazı evliliklerde bir taraf her şey için daha fazla çabalar. Ancak ne yaparsa yapsın, çabaları sonuçsuz kalır ve evlilik yine de biter. Eğer sevdiğiniz eşinizden ayrılmamak için elinizden gelen her şeyi yaptıysanız, pişmanlık duyacağınız hiçbir şey kalmamış demektir. Çabayla, sevgiyle, ilgiyle insanların hislerini değiştirmek mümkün değildir. Siz olmadan hayatına devam etmeyi seçmiş bir kişi için ağlayıp yakınmanın faydası yoktur. Hobilerinize ve size iyi gelecek şeylere tutunarak ayrılığı atlatmak mümkündür. 

İlişkinizin Bir Prangaya Dönüşmemesi İçin 6 Tavsiye!

Paylaş

Yazar Hakkında

Bir cevap bırakın