Evlilikte iletişim dili nasıl olmalıdır_ Çiftler için doğru iletişim yöntemleri nelerdir_

0

EVLİLİKTE İLETİŞİM DİLİ NASIL OLMALIDIR? EVLİLİKTE EŞLER ARASINDAKİ İLETİŞİM NASIL SAĞLANIR? EVLİLİKTE YANLIŞ İLETİŞİM NELERE SEBEBİYET VERİR? EVLİLİKTE SAĞLIKLI İLETİŞİM NASIL KURULUR?

Evlilikte iletişim dili nedir, neyi ifade eder?

Evlilikte birçok iletişim dili bulunmaktadır. Bunlar türlerine göre; sağlıklı iletişim, çatışmalı iletişim ve iletişimsizlik olarak 3’e ayrılır. İletişim türleri arasındaki en can sıkıcı olanı, iletişimsizliktir.

Çatışmalı iletişim türünde ise, çiftler için bir umut var demektir. Buradaki sorunun asıl kaynağı, sorunun nasıl çözülmesi gerektiğine dair bilgi eksikliğidir.

Evlilikte yanlış iletişim nelere yol açar?

Günümüzde evlilik birliğinin sona ermesine kadar giden sorunların asıl kaynağını, doğru ve anlaşılır iletişim kuramamanın oluşturduğunu söylemek gerekir.

Birçok evlilik terapistinin belirlediği sonuçlara göre en sık yaşanan sorunların, ifade etme kaynaklı olduğu görülmüştür.

Çiftler kendi beceri, bilgi ve hisleri doğrultusunda iletişim kurmayı tercih ettikçe, buna paralel doğrultuda anlaşılamama ve hüsran yaşama olasılıkları da artmış oluyor. Olumsuz gölgelerden kaçmak adına birçok çift; daha fazla sorun yaşamak istemeyerek, iletişimden kaçmayı çare olarak görülüyor. Böylece istek ve beklentiler de sürekli ertelenmiş oluyor.

Görmezden gelinen duygu ve susmuşluklar birikerek, çiftler arasında öfke patlamaları yaratır. Tüm nedenlerin bir araya gelmesi, boşanma ile sonuçlanan durumlar yaratır.

Evli çiftler arasında doğru ve sağlıklı iletişim nasıl sağlanır?

Doğru iletişim için çiftlerin yapması gereken ilk şey, konuşma konusunda istekli olmaktır.

Çiftler konuşmaya karar vererek, eşin ne demek istediğini doğru anlamaya çalışmalıdır. Çünkü konuşma sırasında zihnimiz pek çok neden ve gerekçe sıralayarak, söylenenleri tehdit olarak algılayabilir. Duygu ve düşünceleri tahmin ederek, bunun doğruluğu hakkında içinizde onay vermek; karşı tarafla konuşmadan kanıya varmak olduğundan, iyi sonuçlar çıkarmaz. Bu da iletişimi çözümsüzlüğe götürür.

İletişim için doğru üslup ve kontrollü bir ses tonu etkileyici olacaktır. Karşı tarafı güvende hissettirecek bu yöntem, eşlerin doğru noktalara değinmesine yardımcı olacaktır.

İyi gününüzde değilseniz ve iletişim için biraz zamana ihtiyaç duyuyorsanız, eşinize bu durumu açıklamalı ve ikiniz için müsait bir anda konuşmayı teklif etmelisiniz.

Her zaman tam destek ve önemsenme vurgusu, aradaki iletişim diline etki ederek ilişkiyi doğru ritim eşliğinde yönetmeyi sağlayacaktır.

Sevgiyle ve mutlu kalın.

Ayse Döngü

Paylaş

Yazar Hakkında

Bir cevap bırakın