Ginseng yararları

0

Ginseng yararları binlerce senelerdir Asya ve yerli Amerikan Kültürleri tarafından öğrenilmekte olan şifalı bir nebattır.
Ginseng Nedir ve Ginseng Çeşitleri
İnsan biçimine eşliği sebebiyle Çince ’ insan nebatı ‘ olarak adlandırılan ginseng in iki değişik çeşidi vardır. Bunlar Asya ginsengi ve Amerikan ginsengidir. Asya ginsengi aynı zamanda Panax ginseng, Çin veya Kore ginsengi, ya da kırmızı ginseng olarak adlandırılır. Panax anlam olarak her şeyi iyileştiren demektir.

Bir başka genel olarak Ginseng olarak öğrenilen nebat Sibirya ginsengidir eleuthero. Ancak bu orijinal ginseng sayılmamaktadır çünkü kökünde “ginsenoit” olarak adlandırılan etkin maddeyi kapsamamaktadır. Ancak sibirya ginseng, yararları açısından öbür hakikat gınseng tipleri ile eş iyileştirici özelliklere sahiptir, eş ginseng bereketleri sağlar.
Ginseng kökü 6 senelik bir yetiştirme vaktinden sonra hasat edilir ve rehabilitasyon emelli kullanılan nebatın bu kısmıdır.
Ginsengin, özellikle Asya ginsengi ve Sibirya ginsengi olarak öğrenilen nebatın bereketlerini anlatan bir hayli bilimsel çalışma vardır. Ancak, panax ginsengin eforu bir hayli etmene bağlıdır, misalin bu nebatın eforu yaş ile ilerler- bu nebatın bütün olarak bereketleri yalnızca nebatlar mevzusunda derin bilgi sahibi olan bir şahıs tarafından çıkartılabilir. Yanlış ellerde, uzun vadeli kullanım için bu nebat fazla güçlü veya fazla uyarıcı olabilir.

Ginseng Faydaları
• Ginseng eforlu bir genel dayanaktır. Beden üzerindeki tesirleri yerel değildir ve böylece ginsengin verimlerinden biri tam bedeni güçlendirmesi ve tam beden sistemlerini dengelenmesine dayanakçı olmasıdır. “Adaptojen” insan sıhhati üzerinde ginsengin tertip edici tesirini açıklama etmekte kullanılan terimdir. Ancak, süratli bir biçimde tamirden ziyade zaman içinde usulca tesir eder. Bütün neticelerini görmek için birkaç ay kullanmanız gerekir.
• Adaptojenik tesir, bir drogun birden fazla faal madde kapsayarak gidişata göre değişik tesirde bulunmasıdır. Ginsengin adaptojenik tesirde bulunmasının sebeplerinden biri de böbrek üstü bezini desteklemesidir.
• Ginsengin öteki kullanımları pek çoktur. Ginseng tam beden için toniktir. Bedenin cılızlıklarla gayretine dayanakçı olur, enerji seviyelerini yükseltir ve sportif performansı artırır.
• Bu nebat adrenal çalışmayı takviyeler ve dolayısıyla akılsal ve fiziksel stres iletişimli hastalıkları eksiltmede çok tesirlidir. Eğer kronik anksiyeteden, bitkinlikten rahatsızsanız veya sıkca stresli şartlara maruzsanız, ginseng baş etme kapasitenizi iyileştirebilir ve dayanıklılık ve eforunuzu artırabilir. Konsantrasyon yetersizliğini gidermek için iyi bir dayanakçıdır. Strese karşı dayanıklılığı artırır.
• Buna ilaveten, ginseng antioksidandır ve bedende bağışıklık sistemi hücrelerinin rakamını çoğaldıran ehemmiyetli bir bağışıklık sistemini iyileştiricidir.
• Amerikalı bilim adamlarının yaptığı bir çalışmaya göre günde iki kere 200mg’lık ginseng kökü kapsülü alan bireylerin grip tehlikeyi %31 oranında eksilmiştir.
• Kolesterolü eksiltici tesiri vardır. Karaciğeri zehirli maddelerden pakler. Ur gelişimini yasakladığı yapılan bazı çalışmalarda gösterilmiştir. Ayrıca radyoterapinin yan tesirlerini eksiltir.
• Bağışıklık sistemini desteklemesi, antioksidan özelliği, programlanmış hücre vefatı olarak adlandırılan apoptotizi uyarması, hücre artmasını yasaklaması gibi sebeplerden dolayı kansere karşı tesiri vardır.
• Laboratuar ve hayvan deneylerinde prostat, mide, böbrek, karaciğer, kalınbağırsak, beyin ve akciğer kanserlerine karşı tesirinin olduğu tespit edilmiştir. Prostat kanseri oluşturulmuş hayvanlarda kanserin gelişmini yasaklamıştır.
• Ginsengin çok rakamda başka kullanım alanları vardır. Bronşitin, astım ve dolaşım problemlerinin rehabilitasyonunda verimlidir. Aynı zamanda diyabetten rahatsız insanlara kandaki kortizol hormonu seviyelerini düşürdüğü için dayanakçı olur.
• Ginseng nebatı cinsel performansı artırıcı natürel bir takviye olarak da kullanılmaktadır. Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalarda ginseng sperm seviyesinde çoğalışa neden olmuştur.
• Bazı deneysel çalışmalarda ginsengin kan damarlarını genişleterek ereksiyona dayanakçı olduğu tespit edilmiştir. Ginsengin ereksiyon meselesine karşı tesir mekanizmasının nitrik oksitle ilişkili olduğu düşünülüyor.
• Ginsengin cinsel isteği artırıcı tesirinin ise testosteron seviyesini rakımcı tesirine bağlanmaktadır. Hayvanlar üzerindeki deneylerde ginsengin testosteron seviyesini etkilediği tespit edilmiştir. Burada lafı edilen ginseng cinsi hakikat kore ginsengidir. Panax ginseng
• Güney Koredeki Seoul Ulusal Üniversitesince yapılan bir araştırmaya göre beyaz kore ginsengi kökü alzheimer hastalarında idrak etmeyi artırıcı tesir göstermiştir. Alzheimer rahatsızlığı olanlarda tesirli olabilmesi için aralıksız kullanılması gerektiği belirtiliyor.
Ginseng Kullanımı
Ginsengin kullanım teklifimi genel olarak en az 3 hafta ve en fazla 2-3 ay olarak öneri edilmektedir. Bazı uzmanlar 3 hafta kullandıktan sonra birkaç hafta kullanıma ara verip daha sonra yeniden başlanabileceğini belirmektedirler.
Ginsengin Günlük Dozu
200 ila 600 mg standardize edilmiş mahsuller kullanılır. Ginseng sahtesi en fazla olan nebatsal mahsullerden biri olduğu için mahsul tercihi mevzusunda dikkatli olunmalıdır.
Ginseng Kullanım Şekilleri
Ginseng mahsulleri genel olarak ginseng kapsül, ginseng çayı, ginseng yağı, ginseng hapı olarak eczanelerden ve natürel mahsul marketlerinden temin edilebilir.
Ginseng Yan Tesirleri Açısından Tehlike Taşır mı?
• Ginseng önerilen doz ve müddetlerde kullanıldığı takdirde yan tesirlere neden olmaz. Ancak yeniden de bazı yapılan ihtarları belirtmek gerekir.
• Fibrokistik göğüs hastalığı ve göğüs kanseri olan bayanlar ginseng kullanmamalıdır.
• Ginsengin bazı kimyevi ilaçlarla beraber kullanıldığında etkileşim yaparak sıhhati negatif etkilediğine dair bildirimler vardır. Mesela kan inceltici olarak kullanılan bazı ilaçlarla beraber alındığında etkileşim yaptığı belirtilmiştir. Yeniden bazı kalp ilaçlarıyla da böyle bir gidişatın alana geldiği belirtilmektedir.
• Genel anlamda belirtmek gerekirse şayet rastgele bir hastalık için ilaç rehabilitasyonuna başlanmışsa hekime danışmadan aynı anda nebatsal bir ilacın kullanılması doğru bir tutum değildir. Bazı vaziyetlerde bunlar birbirleriyle etkileşime girerek negatif neticeler doğurabilir.
• Yeniden ginseng ile alakalı bir misal vermek gerekirse, şeker hastalarının diyabet ilacı kullanırken ginseng kullanmamalarına dair ihtarlar bulunmaktadır. Zira ginsengin de şekeri düşürücü tesiri vardır. Aynı anda sentetik diyabet ilacıyla beraber alındığında şahsın kan şekerinin bir hayli fazla ölçüde düşmesine sebeb olabilir.
• Kalp ilaçlarıyla beraber alınmamalı.
• Phenelzine sulfate kapsayan ilaçlarla birlikte kullanıldığında ellerde titreme ve bazı psikolojik farklılıklara yol açabilir.
• Yüksek kan tazyikinden tansiyondan, kumpassız kalp ritminden veya rastgele akut hastalıktan rahatsız olan şahıslara ginseng kullanımı öneri edilmemektedir. Uzun vadeli kullanımda rastgele bir yan tesiri yakından izlemelidir.
• Sibirya ginsengi daha tehlikesiz bir seçim olarak kabul edilse de, rastgele potansiyel tehlikelerden sakınmaktan için, eğer muhakkak bir sıhhat problemi için yüksek dozlar alıyorsanız her zaman bir uzmanın görüşünü almak daha tehlikesizdir.
Hamile ve Emziren Bayanlar Ginseng Kullanılabilir mi?
Çok net ve kesin bir bilgi olmamasına rağmen yeniden de hamile ve emziren bayanlara önerilmemektedir. İngiltere’de yapılan bir araştırmada hamilelerde ve emziren bayanlarda ginseng kullanımının yan tesirlere sebeb olabileceği belirtilmiştir. Genel tıbbi pratiğe uygun olarak hekim onayı olmadan kullanılmamalıdır.
Her Mahsul Hakikat Ginseng mi?
Ginseng kullandıktan sonra yan tesirlere maruz kaldıklarını belirten bazı misaller vardır. Ancak bunun ginseng’den dolayı değil ginseng yaftasıyla satılan ve içeriğinde başka maddeler bulunduran mahsullerden de kaynaklandığı düşünülmektedir.
Nebatsal mahsul yapımı özgür olduğundan makûs maksatlı üreticiler bu mevzuda diledikleri gibi davranabilmektedirler. Misalin bazı ginseng yaftalı mahsullerde kafein kullanılmaktadır. Bu da kullanan şahsa enerji ve canlılık vermekte ve kullanıcı kafein aldığını öğrenmeden bunu kullanmaya devam etmektedir. Alana gelen yan tesirlerde bundan kaynaklandığı halde kayıtlara ginseng hasarları olarak geçmektedir.
Ginsengin verimlerinden biri olarak yüksek tansiyonu düşürerek basmakalıp hale getirdiği belirtilmesine karşın başka kaynaklarda da tansiyon hastalarının ginsengi kullanmamaları gerektiği belirtilmektedir. Bu karmaşıklığın sebebi bu cins kafein kapsayan mahsullerin kullanılmasından sonra görülen şikayetlerden doğma olasılığı yüksektir.
Bu surattan bir mahsulü kullanırken onun niteliğinden ve hakikatliğinden emin olmak gerekmektedir. Yüksek tansiyon hastasının ginseng yerine her gün kumpaslı kafein almasının neticesinde fayda yerine hasar göreceği sarihtir.
Ginsengin Bereketlerini Maksimize Etmek
• İyi nitelikte ginseng destekleri bulmak güç olabilir. Bir Hayli mahsul saf ginseng kapsamaz ve kimisi sıhhatinize hasarlı olabilecek şeker veya başka katkı maddesi kapsarlar. Amerika’da yapılan bir araştırmada ginseng yaftayı taşıyan mahsullerin bir kısmında ya hiç ginsenge tesadüfülmemiş ya da içeriklerindeki ginseng oranı çok az seviyede çıkmıştır. Dolayısıyla, bir ginseng dayanağı satın almadan evvel mahsulün niteliğinden emin olmak için elinizden geleni yapınız.
• Değişik şirketlerin mahsulleriyle alakalı yapılan tahlillerde ginseng mahsullerindeki ginsenosides ve eleutherosides isimli maddelerin konsantrasyonlarının büyük farklıklar gösterdiği tespit edilmiştir.
· Satın aldığınız mahsullerin niteliği ve saflığını garanti etmek için salt farmasötik GMP şartları altında faaliyet gösteren bir saygıdeğer imalatçıyı arayınız.
· Standardize nebatsal hulasa kullanarak üretilen ginseng dayanaklarını seçiniz. Bu biçimde mahsulün azami ölçüde tehlikesiz ve tesirli olan faal maddeyi kapsadığından emin olabilirsiniz.
· Ele aldığınız yardımın rastgele dolgu veya katkı malzemesi kapsamadığından emin olmak için yaftaları okuyunuz.

 

Paylaş

Yazar Hakkında

Bir cevap bırakın