Hamilelikte Beslenme Nasıl Olmalı ?

0

Hamilelikte beslenme

  • Hamilelikte beslenme

Yeni doğacak bebeğinizi beklerken doğru beslenmek çok önemlidir.Kadın Hast. ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Cüneyt GENÇ, bu soruya yanıt vermiştir.

  • Hamilelikte beslenme niçin önemlidir ?

Beslenme hamilelikte bazı faktörlere göre değişiklik gösterebilir. Anne yediği her besini çocuğu ile paylaşır yani anne ne yer ise bebeği de onu yemiş olur.Bebeğe zarar vermek istemeyen anne beslenme listesini faydalı ve zararlı besinlerin neler olduğuna dikkat ederek oluşturmalıdır. Bebeğin daha sağlıklı olacağını düşünüp fazla yemek gibi bir yanlış asla yapılmamalıdır.

  • Hamilelikte ilk aylarda nasıl beslenilmeli

Anne adayları hamile olduğunu öğrendikten hemen sonra düzenli beslenmeye başlamalıdır. Doğal , taze ve çeşitli ürünlerle dengeli bir şekilde beslenmelidir. Hamilelikte protein ihtiyacı normalden 5 ila 15 miligram arasında artar. Anne adayları proteini hayvansal veya bitkisel besinlerden karşılayabilir. Hayvansal gıdalar B6,çinko ve demir açısından zengindir. Kilo almak istemeyen kadınların Tam yağlı süt, yoğur ve peynir gibi ürünleri fazla tüketmemeleri gerekir sebebi ise yağ oranı fazla olduğu için kilo yapmaktadır. Hayvansal gıdalarda ise tavuk ve balık en ideal besindir. Bitkisel gıdalarda ise protein, bakla ve bezelyede yeterince bulunmaktadır.

  • Hamilelikte en gerekli besinler nelerdir ?

ilk aylarda fazla bulantı ve kusma yaşayan kadınlara daha fazla artmaması için demir takviyesi yapılmaz.Et,tavuk,balık,bakla ve yapraklı sebzeler bol miktarda tüketildiğinde bu besinler gebe kadınların demir ihtiyacını karşılamada yardımcı olur.

  • Hamilelikte kalsiyum neden gereklidir?

Gebeliğin 2. ayında oluşmaya başlayan kemik ve dişlerin sağlıklı gelişimi için kalsiyumun önemi çok fazladır. Anne ve bebek sağlığı için ortalama 1200mg kalsiyum alınmalıdır. Genç yaşta gebe olan 25 yaş altı bayanların kemikleri hala gelişme aşamasında olduğu için günde 600mg kalsiyum desteği almaları gereklidir.Anne adayı Kalsiyumu en çok süt yoğurt ve peynir den karşılayabilir. Ek olarak balık geniş yeşil yapraklı sebze v.s. ürünlerden de karşılayabilir.

  • Folik asit hangi besinlerde bulunur ?

Folik asit eksikliği normal insanda kansızlığa yol açar hami bayanlar bebeklerin omurga gelişimde aksaklıklara neden olur. Folik asit; yumurta, yapraklı sebzeler, turunçgiller, bakle ve bezelye gibi besinlerden sağlanır.

  • Hamilelikte hangi vitaminler gerekli ?
Paylaş

Yazar Hakkında

Bir cevap bırakın