Hamilelikte Pilates

0

Hamilelikte Pilates

Geçmiş dönemlere göre çok fazla bilinçli olan anneler, hamileliğinin tüm döneminde birçok çeşitli egzersizler yapmanın hamilelik için çok rahatlatıcı olduğunu biliyor. Bunların en başında hamilelikte pilates egzersizi gelmektedir. Anne yapacağı doğumu kolaylaştırmanın sonrasında doğum sonrası iyileşmeyi de hızlı bir şekilde ilerleten hamile pilates anne adaylarının da vazgeçilmez sporlarından birisi haline geldi.
Hamileliğin ilk aylarından sonra, son aylarına kadar kadını doğuma tam olarak hazırlayan, güçlendiren, doğumdan sonrada tekrar eski formuna hızlı bir şekilde dönebilmesini sağlayan kaliteli bir egzersiz sistemi olan hamile pilates hareketlerini birçok pilates merkezlerinde yapabileceğiniz gibi evinizde tek başınıza da yapabilmektesiniz. Fakat bu hareketleri yapmadan önce mutlaka hekiminize danışmanız ve hareketleri çok kontrollü ve bilinçli bir şekilde yapmanız olası tehlikeleri en az seviyeye indirecektir.

Hangi Dönemde Başlanmalı

Doktorlar anne adaylarının pilates gebeliğin 12 veya 16. haftası arasında başlayabileceklerini bildiriyor. Bununla birlikte anne adaylarının ilk 3 ay hafif tempolu yürüyüşler yaparak esneme hareketleri ve pilates yapması öneriliyor. Egzersizler hergün 5 kereden başlayıp yavaş yavaş 10 kereye kadar çıkarılması gerekir. Bir çalışma seansının süresi toplam olarak 30 dakikadır.

1. Nefes Hareketleri

Öncelikle düz bir zemine oturunuz. Sırtınızın tam anlamıyla düz bir şekilde olduğundan emin olunuz. Bununla birlikte nefesinizi burun yoluyla alarak ağız yoluyla veriniz. Öncelikle ilk hareketinize nefes olarak başlayıp daha sonra omuzları dizlerinize doğru getiriniz. Dizlerinize yaklaştığınız zaman bu pozisyonda sabit bir şekilde kalmanızı ve 4 – 5 kez nefes alışverişine normal bir şekilde devam ediniz. Daha sonra ağız yoluyla nefesinizi vererek ilk pozisyonunuza geri dönüş sağlayınız.

2. Bacak Hareketleri

Bu hareket için sol tarafınıza yatınız. Sol kolunuzu başınızın altına tam gelecek şekilde koyunuz. Sağ kolunuz ise gövdenizin önüne destek olacak bir şekilde kullanınız. Tek bir seferde sol kolunuzdan da destek sağlayarak bacaklarınızı gövdeniz ile birlikte kaldırınız. Bacaklarınız tam olarak yukarıdayken 5′ e kadar sayınız ve tekrar eski pozisyonunuza yavaş bir şekilde geri dönünüz.
Paylaş

Yazar Hakkında

Bir cevap bırakın