Hamilelikteki Hemoroidi Önlemenin Yolları

0

Hamilelikteki Hemoroidi Önlemenin Yolları

Basur olarak da bilinen hemoroid, anüs veya makatta damarların şişmesi ile oluşur. Hamilelik döneminde fazla görülen rahatsızlıklardan biridir. Hamilelik zaten kolay bir süreç olmamakla beraber, bir de bazı rahatsızlıklar eklenince çok daha zor hâle gelebilir. Bu rahatsızlıkları yaşamamak için elden geldiği kadarı ile dikkat etmekte fayda vardır.

Dışkılama esnasında kan gelmesi, kütlenin dışarı çıkması ve ağrı hemoroid belirtilerindendir. Hemoroid düzenli yaşam şekli ve doğru tedavi ile kontrol altına alınabilen bir rahatsızlıktır.

Hamilelikte Hemoroidin Sık Görülmesinin Sebepleri Nelerdir?

Progesteron hormonu düz kaslar üzerinde gevşetici bir etkiye sahiptir. Dolayısıyla bu da damarlarda büyümeyi kolaylaştıracağından, hamilelikte hemoroidin sık görülme sebeplerinden biridir.

Ayrıca hamilelikte vücuda bazı takviyeler verilir. Bunlardan birisi de demir ilaçlarıdır. Demir ilaçları da kabızlığa neden olabilir. Kabızlık da hemoroide zemin hazırlayan en önemli etkenlerden biridir.

Hemoroide sebep olan bir diğer faktör de karın içi basıncın artmasıdır. Bebek büyüdükçe de karın içi basınç artacaktır.

Peki Hamilelikte Hemoroid Nasıl Önlenebilir?

Hamilelikte hemoridi önlemenin en iyi yolu kabızlıkla mücadele etmektir. Hamilelikte hemoroid ilaçlarını kullanmadan öncesinde, hemoroidden korunma yollarına dikkat edilerek tedbir alınabilir.

Lif bakımından zengin besinlerle beslenmek kolaylık sağlayabilir. Mesela; meyve, sebze ve tam buğday ekmeği gibi.

Ayrıca su tüketiminize dikkat edin. Günde en az 2 litre su tüketin.

Kahve, çay gibi içeceklerden uzak durmaya çalışın.

İşlenmiş paketli besinler, hazır gıdalar ve kızartma gibi besinler hamilelikte şişkinliğe ve kabızlığa neden olabileceği için bu gıdalardan uzak durmak fayda sağlar. Örneğin; patatesi kızartmak yerine haşlama daha iyi gelebilir.

Kuru meyve tüketebilirsiniz. Bu sayede kabızlığı önleyebilirsiniz.

Fazla oturmaktan veya fazla ayakta kalmaktan kaçının.

Hamilelikte Basur Tedavisi Nasıl Olur?

İlaç kullanımı gebelikte sınırlı olduğu için, hemoroid tedavisi zordur. Hamilelikte hemoroid ilaçlarının kullanımı pek fazla tavsiye edilmez. Fakat doktorun önerdiği fitil, krem vs. kullanılabilir. Yani kısacası hamilelikte hemoroid tedavisinde ilaç kullanımı yerine mümkün olduğunca doğal tedavi yöntemleri uygulanır.

En iyisi ise, hemoroid rahatsızlığı geçirmeden en başından yiyeceklere dikkat ederek, kabızlık oluşumunu en başından önlemektir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Bir cevap bırakın