Hemoroid Tedavisi

0

 

 

Hemoroid Nedir?

            Hemoroid, halk dilinde basur olarak bilinen bir hastalıktır. Bu hastalıkta vücutta bulunan toplardamarlar gereğinden fazla genişlemekte ve vücutta dışarı çıkmakta, sarkmaktadır. Çoğu kişi hemoroid problemini yaşadığını bilmese de ortalama her 3 kişiden 2’sinde hemoroid problemi görülmektedir.
            Hemoroid problemi, dış ve iç olarak 2 farklı türü ayrılmaktadır. İç hemoroid olarak bilinen hastalıkta fazla kaşıntı veya ağrı olmamaktadır. Çok ileri boyutlara gidilmedikçe kişinin basur olan kısımlarında fazla kanama gerçekleşmemektedir. İç hemoroidin ileriki evrelerinde ise makattan dışarı çıkan ufak memeler oluşmaktadır. İç hemoroidden farklı olarak dış hemoroid ise daha fazla yanmakta ve ağrımaktadır. Ayrılmalarındaki ana fark budur.
            Dış hemoroidler, kişiyi pek fazla rahatsız etmemektedir. Fakat bu parçacıklar genişler ve büyür ise diken batarcasına bir ağrı hissedilmektedir. Bundan sonra da bölge genelinde şişkinlik ve kızarıklık meydana gelmektedir.

 Hemoroid Neden Oluşur?

            Hemoroid birden fazla sebepten dolayı oluşabilmektedir. Fakat bu problemin oluşmasının asıl sebebi kişinin sürekli olarak ayakta durmasıdır. Ayakta durma süresi arttıkça bu bölgede kan basıncı artmakta ve toplardamarlar ufak tanecikler şeklinde dışarıya çıkmaktadır. 4 ayaklı canlılarda hemoroide rastlanmamasının asıl sebebi budur. 2 ayaklı canlıların çoğunda bu tür problemler görülebilmektedir.
            Bazı hastalıklar ve problemler hemoroidin oluşumunu tetiklemektedir. Hamilelik dönemlerinde kadınların hemoroid problemine yakalanması oldukça kolaydır. Oldukça şişman olan kişiler, ağır kaldıran veya ağır işlerde çalışan kişiler, kronik olarak öksüren kişiler ve prostat hastalığı olan kişilerde her an hemoroid başlangıcı olabilmektedir. Bu sebeple bu tür yaşayış şekilleri olan kişiler hareketlerine dikkat etmelidir.

 Hemoroid Belirtileri Nelerdir?

            Hemoroidin en büyük belirtilerinden biri de dışkılama anında kanamanın olmasıdır. Damla damla gelen kan, oldukça parlaktır ve genelde dışkının üzerine yer almaktadır. Farklı bir belirti olarak, dışkılama esnasında makatın dışarına çıkan şişlikler de meydana gelebilmektedir. Bu şişlikler geriye doğru itilebilmektedir fakat büyüdükçe kişiye daha fazla ağrı hissettirmektedir.
            Anal bölge çevresinde sürekli olarak kaşınma hissinin hissedilmesi ve tekrar aynı bölgede sürekli olarak ağrı hissedilmesi hemoroidin belirtilerinden bazılarıdır. Bu tür problemleri yaşayan kişiler uzman bir hekime görünmeli ve problemin ilerlemesine izin vermemelidirler.

 Hemoroid Tedavisi Nasıl Yapılır?

            Hemoroid için endoskopik muayene yapılabilmektedir. Endoskopi aracılığı ile bağırsak problemleri tespit edilebilmektedir. Kişinin yaşadığı problem için birçok hemoroid tedavisi yöntemi mevcuttur. Kişilerde farklı iltihaplanmalar, bağırsak sarkması, bağırsak iltihaplanmaları, kalın bağırsak kanseri gibi sorunlar görülebilmektedir. Bu sorunlara göre kişilere müdahale edilmektedir. Bu sebeple de önce muayene olup, sorunun neyden kaynaklandığı öğrenilmelidir. Bu sayede uzman hekim tarafından uygun tıbbi müdahale yapılacaktır.
bu konuda daha çok bilgi almak için www.hemoroid-tedavisi.biz sayfasını öneririm
size
Paylaş

Yazar Hakkında

NLP Uzmanı & Yaşam Koçu

Bir cevap bırakın