Hıçkırığa Neden Olan Faktörler

0

Neden Hıçkırırız?

 

Hıçkırık, diyafram adı verilen kasın istem dışı kasılması ve ses tellerinin bulunduğu gırtlak bölgesinin kapanmasıyla oluşur. Hıçkırık, bazı durumlarda kısa sürelidir ayrıca zararsızdır. Ancak uzun süren hıçkırıklar ciddi sağlık sorunlarına sebep olmaktadır. İnatçı hıçkırığa, kilo kaybı, yutkunma güçlüğü gibi etkenler ekleniyorsa, yemek borusu kanseri belirtisi olabilmektedir.

 

Hıçkırığa Neden Olan Faktörler

 

            Schnelles Essen, übermäßiger Zigaretten- und Alkoholkonsum, Luftschlucken, Überlachen, Kitzeln können zu vorübergehenden Schluckauf führen. Besonders lang andauernde und ungeklärte Schluckauf kann auch eine Ursache für Lungenentzündung oder Nierenerkrankung sein. Angst und Stress sind andere Faktoren, die Unbehagen verursachen. Der Stress, der die Sekretion der Diaphragma-stimulierenden Hormone verursacht, verursacht Schluckauf. Außerdem kann das Baby während der Schwangerschaft Druck ausüben, was eine Nervenstimulation verursacht. In der Schwangerschaft können Frauen oft mit dem Problem des Alkoholkonsums konfrontiert werden.

 

Wie bekommen wir den Schluckauf?

 

Nefesi bir kaç saniye tutmak, ardından yavaşça geri vermek hıçkırığı geçirmekte oldukça etkilidir. Bunun yanı sıra buzlu su, limon suyu, sirke, toz şeker yutmak, korkmak, dış kulak yolunu tıkamak, bir kese kağıdının içine solumak, dizleri göğüs hizasına kadar çekmek, göğüs sıkıştırmak için öne doğru eğilmekte hıçkırığı geçiren bir diğer yöntemlerdir. Hıçkırığı geçirmenin bir diğer yöntemi ise sindirim sistemini rahatlatmaktır. Bu yöntemlerle hıçkırık geçirilebilmektedir.

 

Hıçkırık Tedavisi

 

Hıçkırık süresine göre 3 gruba ayrılmaktadır. Bunlar, 48 saate kadar sürebilen hıçkırık atakları, 48 saatten 1 aya kadar sürebilen hıçkırık ve 1 aydan daha uzun süren inatçı hıçkırıktır. Kadınlarda hıçkırığın sebebi çoğunlukla psikolojik nedenlerden ötürüdür. Hıçkırık, kalp krizinin tek belirtisi de olabilmektedir. Eğer hıçkırık uzun sürüyorsa, mide tarafından üretilen asit miktarını azaltmak için ilaç tedavisi uygulanmaktadır. İlaçlar genellikle hıçkırık seviyesine göre farklılık göstermektedir.

 

Paylaş

Yazar Hakkında

Bir cevap bırakın