Hızlı çalışmayan Metabolizmayı 8 Adımda Hızlandırın!

0

Ramazan ayında gün boyu aç kalmaya alışan mideyi yormadan yavaşlayan metabolizmayı süratlendirmek ve balanslı beslenme kumpasına döndürmek olası.

Ramazan’da ikiye düşen öğün rakamıyla beraber hareketsiz hayatın metabolizma süratini yavaşlattığını söyleyen Sodexo Entegre Hizmet Yönetimi Uzman Diyetisyeni Sibel Mumcu, bayramla beraber yine değişecek olan beslenme kumpasına dikkat çekti. Uzm. Diyetisyen Mumcu, “Kolay uygulanabilecek doğru ve şuurlu adımlarla ramazan bayramını rahat geçirebilir, yavaşlayan metabolizmanızı süratlendirebilirsiniz” dedi.

Ramazan sonrası beslenme, sıhhat açısından büyük ehemmiyet taşıyor. Sodexo Entegre Hizmet Yönetimi Uzman Diyetisyeni Sibel Mumcu, bayramla beraber yeni beslenme kumpasına geçmenin ehemmiyetine dikkat sürüklüyor. Sıhhatin korunması ve iyileştirilmesi için her yarıyılda yeterli ve balanslı beslenmenin temel olduğunu söyleyen Uzm. Diyetisyen Sibel Mumcu, “Özellikle aile büyükleri tarafından hazırlanmış lezzetli yemeklerin gün boyu ısrarla ikram edileceği bayram müddetince balanslı beslenmeye dikkat etmek, sindirim sistemi rahatsızlıklarından korunmak ve kilo hakimiyetini sağlamak için de oldukça ehemmiyetli” dedi.

Ramazan sonrası rahat bir bayram geçirmek ve metabolizmayı süratlendirmek için Sıhhatlı Yaşam İdareyicisi Uzm. Diyetisyen Sibel Mumcu, tekliflerini şu biçimde sıralıyor:

Öğünleri sıklaştırın, egzersizi artırın
İlk emelimiz yavaşlayan metabolizmamızı tekerrür daha önceki haline getirebilmek. Metabolizmayı süratlendirmek ise ancak öğün sıklığını ve yapılan egzersizi artırarak olası. Bunun için 2-3 saat ara ile minik öğünler harcayabilir ve kısa mesafelerde erişim sağlayabileceğiniz yerlere yürümeyi seçim ederek gün boyu faal olmayı sağlayabilirsiniz.

• Bayram sofralarından kaçmayın, balansa odaklanın!
İtinayla hazırlanmış ananesel lezzetli yemeklerin yer aldığı bayram sofraları kültürümüzün zengin öğelerinden biri. Bayramlarda “Ananesel yemeklerimizi ve çekici ikramları sakın yemeyin!” iletiyi oldukça acımasız olacaktır. Bunun yerine yiyeceklerin tüketim ölçüyü ve spektrumu açısından denge kurabilir ve sıhhatiniz için doğru bir adım atabilirsiniz.

• Ağır besinlerle midenizi yormayın!
Ramazan ayında gün boyu boş kalmaya alışan mideye birden bire çok ölçüde ve hazmı güç gıdalar ile yüklenmek, sindirim sistemi problemlerine neden olacaktır. Bu sebeple olası olduğunca yoğun yağ kapsayan ağır gıdalardan ve büyük porsiyonlardan uzak durulmalıdır.

• Bayram şekeri tadınızı kaçırmasın
Bayramlar, şekerli besinlerin tüketiminin çoğalış gösterdiği özel günlerdir. Ananesel bayram ikramı olan; çikolata, baklava, pasta, börek gibi tatlı ve hamur işleri aynı zamanda kan şekerini süratle yükselten enerji içeriği yüksek yiyeceklerdir. Bu yiyecekleri aniden ve sıklıkla harcamak sindirim sistemi problemlerini tetikleyebileceği gibi kan şekerinin de süratli yükselmesine neden olabilir. Özellikle bu yiyeceklerin tüketimine dikkat edilmeli ve fazla yeme meylinden olası olduğunca uzak durulmalıdır.

• İkram listenize taze meyve ve dondurmayı ilave edin
Tatlı harcama isteğinizi şerbetli ağır hamur tatlıları yerine, daha sıhhatli olan sütlü ya da meyveli tatlılarla karşılayabilir, tatlı seçeneklerinize taze ve kuru harcayabileceğiniz meyveleri dâhil edebilirsiniz. Ayrıca bayramda konuklarınıza sunacağınız ikram listesine şerbetler yerine; taze bunalmış meyve suları, az şekerli limonata, ayran gibi meşrubatlar ilave edebilir, ölçüsüne dikkat etmek koşulu ile dondurma seçeneğini kullanabilirsiniz.

• Su içmek için susamayı beklemeyin
Günde en az 2 litre su tüketimi her yarıyılda çok ehemmiyetlidir. Ramazan sebebiyle bedende oluşabilecek akışkan kaybını tekerrür yerine koymak için susamadan su içmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz. Ayrıca akışkan tüketimini artırmak emeliyle öğünlerinize; ayran, taze bunalmış meyve suyu ve az şekerli limonata gibi sıhhatli akışkan besinler ilave edebilirsiniz.

• Sıhhat problemleriniz varsa, özel beslenmeden şaşmayın
Şeker, yüksek tansiyon ve kalp damar hastalıkları gibi sıhhat problemleri olan fertlerin özel beslenme programı uygulamaları gerekir. Özel beslenme programı uygulamanız gereken bir sıhhat probleminiz varsa, bu programları aksatmamanız sıhhatiniz açısından oldukça ehemmiyetlidir.

• Rahat bir sindirim için…
Yiyeceklerin yavaş harcanması ve iyi çiğnenmesi rahat bir sindirim için oldukça ehemmiyetlidir. Siz de yeme süratini düşürüp, çiğneme ölçünüzü artırarak sindirim sisteminize dayanakçı olabilirsiniz.

Paylaş

Yazar Hakkında

Bir cevap bırakın