İlişkinin Kurtarılması Yolları

0

İlişkinin Kurtarılması Yolları

İnsanlık var olduğundan beri kadın ile erkek arasındaki ilişki ilgi konusu olmuştur. Belki de en zor analiz edilebilen sorunlar da işte kadın ile erkek arasındaki sorunlardır. Bu sorunların dile getirilmesi de çözüme kavuşturulması da aynı şekilde zor ve çetrefildir.

Biyolojik olarak, fiziksel olarak ve ruhsal olarak kadın da erkek de birbirine muhtaçtır. Birbirini tamamlayan bir bütündür. İlişki uzmanları, aile danışmanları ve psikologlar bunun altını önemle çizmektedirler.

Birbirinizi hasretle özlediğiniz, size kendinizi bir kraliçe gibi hissettiren o adamı artık tanıyamıyor olabilirsiniz  belki. Ya da arzuladığınız, sesini duyduğunuzda havalara uçtuğunuz, ondan gelecek mesajı telefonunuzun başında sabırsızlıkla beklediğiniz o adam gitmiştir artık. Size değer veren, sizi çılgınca seven eşinizin uzaklaştığını içiniz burkularak hissedersiniz.

Sevgilinizle ya da eşinizle elbette her zaman süt liman bir ilişki durumunuz olmayacaktır. İlişkinin tarafı olarak diğer tarafın sizden uzaklaştığı duygusuna kapıldıysanız onu geri kazanmak için çaba sarf etmek durumundasınız.

Sevgilinizle her şeyin eskisi gibi olmadığını düşünüyorsanız, ilişkiniz için çalışmalısınız, eski sevgiliyi geri kazanmak için de mutlaka uğraş vermeniz gerekir. Şimdi ilişkiyi nasıl kurtarabiliriz, onu nasıl geri kazanmak mümkündür  sorusuna yanıtları ve önerileri sıralamadan önce şunu belirtmeliyiz ki; bu sorunlar hemen hemen her kadın erkek ilişkisinde, evliler arasında da sevgililer arasında da yaşanan problemlerdir. Ancak biraz çaba biraz ilgi ile eski sevgiliyi geri kazanmak da hep olasılık dahilindedir.

Öncelikle şunu kabul edip farkındalık oluşturmalısınız. Evliliğinizde ya da sevgili ile ilişkinizde sorunlar var. Bunu tespit ettikten sonra neler yapabileceğiniz konusuna gelelim. Sevdiğiniz, o  ilgili, o  aşk dolu eşinizi geri kazanmak için neler yapmalısınız? Çok bağlandığınız sevecen ve size aşık eski sevgiliyi geri kazanmak  için neler yapılabilir?

Yol gösterici olması bakımından on başlık altında bir yol haritası çıkardık. Bu maddeleri dikkat ve ilgi ile okuyup analiz ettiğinizde siz de kendi ilişki problemleriniz hakkında fikir sahibi olacaksınız. Sizden uzaklaşan sevgilinizi ya da eşinizi geri kazanmak için neler yapmanız gerektiğini net bir biçimde göreceksiniz.

1-) Partnerinizin Neden Uzaklaştığını Anlamaya Çalışın

Evlilikte ya da ilişkide partnerinizin sizden neden uzaklaştığını düşünün, iyi analiz edin. Siz belki farkında değilsinizdir ama onun size olan kırgınlığı ya da öfkesi bunun sebebi olabilir. Bu nedenle mutlaka bu soruya soğukkanlılıkla cevap verin. Belki eskiden meydana gelmiş, sizin için kapanmış bazı yaşanmışlıklar partneriniz tarafından unutulmamıştır. Ruhsal olarak hala o meseleler size karşı kırgınlık, kızgınlık yaratıyor olabilir.

Konuşularak paylaşılamamış, ve süreç içinde birikmiş bu tür sorunlar zamanla karşınızdaki partnerin duygu patlaması yaşamasına ve sizden uzaklaşmasına sebep olmuş  olabilir. Bu noktada geçmişi ve yaşananları sakince yeniden bir gözden geçirip eşinizin ya da sevgilinizin duygularını anlamaya çalışın.

2-) Partnerinizle Yeniden İletişim Kanallarını Açın,  İletişim Kurun

Burada kast edilen ” sağlıklı iletişim “, yoksa sürekli eleştiri, şikayet, ima, iğneleme biçimindeki bir iletişim değil. Bu tarz iletişim asla doğru değildir. Sorunları çözmeye değil tam aksine sorunların çığ gibi büyümesine ve hatta ilişkinin istenmeyen bir noktaya gelerek bitmesi sürecini hızlandırabilir. Dikkat etmek gerekir.

3-) İlişkinizi Kurtarmak İçin Partnerinizle Birlikte Çözüm Yolları Arayın

Evlilik ya da sevgililik ilişkinizi kendi başınıza kurtarabileceğinizi asla düşünmeyin. Bu düşünce çok yanlıştır. Sizi asla çözüme ulaştıracak bir yöntem değildir. Önce eşinizi ya da sevgilinizi buna ikna etmelisiniz. Eşiniz ya da partnerinizle tek tek tüm sorunlarınızı ele alıp uygun formüllerle çözüm yolları arayın. Bu süreç bile sizi birbirinize yakınlaştıracaktır.

4-) Ön Kabul Olarak Partnerinizi Nasılsa Öyle Kabul Edin

Gerçekten evliliklerde ve sevgililer arasında yapılan başlıca hatalardan birisi de budur. Partnerin olduğu gibi kabul edilmemesi durumu. Baskıcı ve kontrolcü bir eşi ya da partneri hiç kimse istemeyecektir. Kendisine sürekli direktifler veren ya da onun değişmesini isteyen bir partner hoşnutsuzluk yaratacaktır. İlişkiyi yaralayan yanlış bir davranış biçimidir. Karşınızdaki kişiyi olduğundan farklı birine dönüştürmeye çalışmayın. Bu yanlıştan mutlaka vazgeçin.

5-) Partnerinize Önem Verin, Özen Gösterin

Zaman içinde eşler ya da partnerler sevgiliye ya da eşe gereken özeni ve ilgiyi göstermemektedirler. Gün içinde iş yerinden arayıp sormalar azalmaktadır. Yapılan güzel bir yemek için teşekkür etmek unutulmaktadır. İltifatlar giderek azalmaktadır. Bir gülücük dahi esirgenebilmektedir. Özensizlik, küçümseme, hatta yok sayma halleri evliliği bitiren olumsuz davranış şekilleridir. İlişkilerde yapılan en büyük hatalardan birisi de budur. Karşınızdakine değerli olduğunu hissettirmek ilişkinizi de besleyecektir.

6-) Affetmeyi Bilin

Eşler ve sevgililer arasında yapılan bir yanlış da şudur; geçmiş geçmişte bırakılmıyor. Yapılan bir hata bugüne taşınabiliyor, eş ya da sevgili yargılanabiliyor, başına kakılabiliyor. Bu son derece yanlış bir yaklaşımdır. Sadece ilişkinizin sonunu hızlandıran kötü bir tavırdır. Geçmişi bugüne taşımaktan vazgeçmelisiniz.

7-) Olumlu Ve Yapıcı Bir Yaklaşım Sergileyin

Sürekli söylenmek, her şeyden şikayetçi olmak sizi partnerinizden, eşinizden uzaklaştıracak bir tavırdır. Sürekli söylenen bir sevgili ya da eş kimsenin arzu etmeyeceği bir şeydir.Sıklıkla negatif düşüncelere sahip olmak partneriniz veya eşiniz ile aranızda ciddi sıkıntı yaratacaktır. Oysa pozitif düşünüp pozitife odaklanmak sinerji yaratacaktır ve partnerinizle aranızda olumlu yönde diyalog kapısını açacaktır. Ayrıca pozitif olmak sizi de sevgilinizi de mutlu edecektir. Neşeli ve gülümseyen bir yüz eşinizi de pozitif yönde motive edecektir, unutmayın.

😎 Duygusallığınızı Ve Sevginizi Gösterin

Evli çiftlerin zamanla çok ihmal ettikleri bir konudur. Fakat aynı ihmalkarlık sevgililer arasında da yaşanmaktadır. Sevgililer arasındaki ilişkinin de sonunu getiren şey iste bu durumun yoksunluğudur. Yani ilişkide tensel temas çok önemlidir. Sebep aramayın, fırsat beklemeyin her fırsatta hoş ve nazik biçimde eşinizin ya da sevgilinizin elini tutun. Beklemediği bir anda yanağına öpücük kondurun. Unutmayın eşler arasında ve ilişkilerde dokunmanın büyüsü anlatılamaz. Ancak yaşanır, yaşatılır ve gösterilir.

9-) Partnerinize Zaman Ayırın

Evliliklerde ve ilişkilerde sıkça yapılan başka bir hatada şudur: Taraflar birbirleri ile yeterince vakit geçirmezler. Birlikte vakit geçirmek aynı zamanda aynı mekanda olmaktan ibaret değildir. Birlikte zaman geçirmek esasında ” aktif bir eylemdir ” ; yani partnerle birlikte kaliteli ve bilinçli zaman geçirmek, aktiviteler yapmak, hoşça vakit geçirmektir. Bir başka yönü de çiftlerin cinsel yaşamlarına da gereken özeni göstermek zorunda olmalarıdır. Bu konu mahrem bir konu olarak düşünüldüğünden pek dile getirilmese de sorunların ilk sıralarında yer almaktadır. Partnerler cinsellik konusunu rahatlıkla konuşabilmeli, varsa bu alandaki problemlerini çözmenin yollarını aramalıdırlar.

10-) Evlilikte Ve İlişkide Sorun Varsa Mutlaka Profesyonel Yardım Alın

Bugün bazı konular tabu olmaktan çıkmıştır. Eşler her konuda olduğu gibi cinsellik konusunda sorun yaşıyorlarsa bunu profesyonellerin yardımı ile aşma yollarını aramalıdırlar. İlişki konusundaki sorunlarını kendi başlarına çözemeyeceklerini anlamışlarsa ilişki uzmanlarına başvurabilirler. Aile danışmanları evliliğinin tıkandığını düşünen partnerlere yardım için vardırlar. Şayet siz partnerinizle biraya gelip iletişim kurduğunuz halde sorunlarınıza çözüm bulamıyorsanız mutlaka bir uzmandan yardım alın. Esasında yardım almak konusunda ortak karara varılmışsa, tarafların her ikisinin de evliliği yürütmek ya da ilişkiyi sürdürmek noktasında kararalı olduğunun işaretidir. Bu güzel ve iyi bir tutumdur mutlaka sürdürülmelidir. Profesyonel yardım alarak ilişkiyi kurtarmak her zaman için yüksek bir olasılıktır.

E-Kitap Hemen incele
Paylaş

Yazar Hakkında

NLP Uzmanı & Yaşam Koçu

Bir cevap bırakın