İnme Nedir

0

İnme Nedir

 

Beyne kan taşıyan damarlardan birinin tıkanması sonucu oluşan duruma inme denir. Ayrıca, yüksek tansiyona bağlı olarak beyindeki damarlardan birinin aniden yırtılarak beyne kan dolması ile de oluşur ve buna beyin kanaması denir. Kişi algılama, hareket ve his fonksiyonlarını aniden kaybeder. Konuşma, görme, duyma, hareket gibi fonksiyonlar beynin farklı bölgelerinde oluşur. Beyne kan ile oksijen taşıyan damarlardan her hangi birinin tıkanması sonucu beyne kan gitmediği takdirde, bu fonksiyonlardan bazıları kaybedilir. Tıkanıklık süresi ne kadar uzarsa, beyindeki kalıcı hasar da o kadar artar.

 

İnme Nedenleri

 

Boyun ve beyin damarlarında oluşan damar sertlikleri sonucu oluşan inmeye, sigara tüketimi, şişmanlık, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, kalp hastalıkları ve yüksek kolesterol sebep olur. Damar sertliği ile oluşan damar içindeki kireçler zamanla koparak kan akışıyla beyin atardamarına gider ve damarı tıkar ya da damar içindeki kireç tabakası zamanla kalınlaşarak damarı tıkayabilir ve bu da inmeye sebep olur. Kalp ritminin bozulduğu durumlarda kalpte oluşan pıhtı kan ile beyne gider ve bu pıhtı beyin damarını tıkayarak inmeye sebep olur.

 

İnme Tedavisi

 

İnme tedavisinde ilk 3 saat çok önemlidir. Bu sürede yapılacak acil müdahaleler ile hasta tekrar eski haline döndürülebilir. Hastaya ilk 3 saat içerisinde damardan pıhtı eritici ilaç verilir. Bu ilaç serum yoluyla toplardamara verilebileceği gibi anjiyo yöntemiyle direk atardamara da verilebilir. İlk 3 saatte yapılacak bu tedaviden sonra, hastaya fizik tedaviye de başlanmalıdır. Damarlardaki yıpranmayı azaltmak için kan akışını rahatlatacak, kanın pıhtılaşmasını engelleyecek ilaçlar kullanılmalıdır.

 

İnme şikâyetleri önceden görülür. İnme öncesi görülen ve kalıcı olmayan şikâyetlere “geçici iskemik ataklar” adı verilir. Hastalar bu dönemde erken ve uygun tedavi ile tedavi edilebilmektedir.

 

Paylaş

Yazar Hakkında

Bir cevap bırakın