Kalp Krizinde Bilgi Hayat Kurtarır

0

Kalp Krizinde Bilgili olmak

 

            Kalp krizi dünyada ölüm sebepleri arasında ilk sırayı almaktadır. Kalp vücuda kan pompalama görevini üstlenirken kendisinin de kana ihtiyacı bulunur. Yeterli üretemediğinde ve damarlardaki tıkanıklıklardan dolayı kan gerekli yerlere ulaştırılamadığında kalp krizi ortaya çıkmaktadır. Kalp krizi ile ilgili bilinmesi gereken püf noktalar herkes tarafından bilindiğinde olası durumlarda müdahale etmek ya da kalp krizi geçiren kişinin kendinde yapması gerekenler hayat kurtarabilir.

 

Kalp Krizi Belirtileri

 

Kişi kalp krizi geçirmeden önce ailede ırsi bir durum var ise bu durum ile ilgili önlemlerini alması gerekmektedir. Özellikle ırsi vakalarda kişi periyodik olarak doktor kontrolünde olmalıdır. Kalp krizini kişide baş dönmesi, baygınlık, soğuk terleme ve bulantı gibi belirtilerle meydana gelebilir. Bunun yanı sıra göğüs kafesinde sıkışma ve rahat nefes alamama durumu söz konusu olabilir. Ayrıca kişinin omuz, sırt ve göğüs kısmında kesik ağrılar meydana gelebilir.
Kalp krizinin çoğunda kişide ağrı şikâyeti oldukça fazla olmaktadır. Göğüs ağrısı ile başlayarak omuz ve sırt bölgesine yayılan ağrılar söz konusu olabilir. Bu durumda hiç bekletilmeden doktor başvurulması gerekir. Kalp krizi ile ilgili daha önceden bilgi sahibi olmak bu belirtilerin başladığında direk hastaneye gidilmesi gerektiği bilinmektedir.

 

Kalp Krizi Sebepler

 

Kalp krizi ırsi olarak çoğunlukta olsa da kişinin aşırı stres ve üzüntü yaşaması kalp krizi nedenlerinden biri olabilir. Bunun yanı sıra beslenme ve alışkanlıklar kalp krizinde oldukça etki eden faktörlerdir. Kalp krizinde alkol ve sigara tüketimi daha genç yaşlarda hastalığın görülmesine sebep olabilir. Beslenmenin en büyük faktör olarak kabul edildiğinde yağlı ve tuzlu besinler kalp krizini tetikleyebilir. Uzun süre aynı beslenmek vücudu ve kalbi yoracağından daha hızlı bir şekilde kalp krizine sebep olabilir. Bu nedenle kalp krizinin en büyük sebebi beslenme ve strestir.

 

Paylaş

Yazar Hakkında

NLP Uzmanı & Yaşam Koçu

Bir cevap bırakın