Kilo Almamak İçin Bayram Diyeti Uygulayın

0

Et ve tatlı tüketiminin en fazla çoğalış gösterdiği Kurban Bayramı’nda kilo alımı da kaçınılmaz olabiliyor. Ancak beslenme kumpası ve günlük alışkanlıklarda yapılacak bir ekip farklılıklar ile bu yarıyılı sıhhatli bir biçimde atlatmak olası hale geliyor.

Yemek tercihi ve pişirme usulü çok ehemmiyetli
Kurban Bayramı’nda öğün saatleri ve kumpasları değişmektedir. Bu süreçte et, şeker, çikolata, ağır hamur işleri gibi yiyeceklerin tüketimin çoğalması genellikle kilo alımı ile sonuçlanmaktadır. Bunun yanı gizeme hakimiyetsiz ve kumpassız beslenilerek geçirilen bu sevinçli günler; kolesterol, kalp damar hastalıkları, karaciğer yağlanması gibi rahatsızlıklara veya var olan sıhhat problemlerinin ilerlemesine neden olabilir. Özellikle kronik hastalıkları olan bireyler; porsiyon hakimiyeti, gıda tercihi ve pişirme usullerinde daha dikkatli davranmalıdır.
Bayram zamanınca bunlara dikkat edin…
• Günde 3 öğün yemek yenmeli
• Şeker, çikolata ve tatlılardan uzak durulmalı, ikram edilen tatlılardan ufak ölçülerde harcanmalı
• Kavurma, kızartma gibi yağlı etlerden uzak durulmalı
• Etler haşlama, fırınlama ya da ızgara olarak yavaş ve düşük ısıda pişirilmeli
• Ana yemekler; bulgur, esmer pirinç, hububatlı ekmek gibi az ölçüde hububatlarla ve C vitamininden zengin sebze veya salata ile harcanmalı
• Etli sebze yemeklerinde yağ kullanılmamalı
• Gün içinde taze sebze ve kabuklu meyve harcanmalı
• Etlerin yanında asitli, gazlı meşrubatlar yerine; ayran, yoğurt ya da cacık seçim edilmeli
• Ziyaretlerde meşrubat olarak sarih çay ve günde 1 fincan kahve seçilmeli
• Günde 10-12 kadeh su harcanmalı
• Yürüyüş, yüzme gibi uygun fiziksel etkinlikler yapılmalı
• Kalp hastalıkları ve kanserden korunmak için kırmızı et tüketimi haftada 2 kezden fazla olmamalıdır.

Kabarıklık ve hazımsızlık şikayetlerini önlemek için…

Kurban Bayramı süresince kırmızı et tüketim ölçüyü ve sıklığı çoğalır. Etin tüketim ölçüyü ve çeşidi kadar pişirme ve gizleme şartları da ehemmiyetlidir. Yanlış uygulanan pişirme ve gizleme usulleri neticesinde etlerde protein, vitamin ve mineral kayıpları oluşur. Bazı bilimsel çalışmalar, sıklıkla ve sıhhatsiz pişirme tekniği ile pişirilen kırmızı et harcayan fertlerde sütun ve mide kanserine tutulma oranlarının yüksek olduğunu göstermiştir. Buna ek olarak yağlı et tüketimi ile beraber kan yağlarında ve ürik asit seviyesinde çoğalış olduğu öğrenilmektedir. Yeni kesilmiş hayvanların etlerindeki sertlik hem pişirmede hem de sindirimde güçlük yaratır. Midede kabarıklık, hazımsızlık gibi kasvetlere neden olmaktadır. Özellikle mide rahatsızlıkları sürükleyen bireyler, eti 24 saat bekleterek harcamalıdır.
Sebzeli kavurma tanımı ile sıhhatli bir öğün yapabilirsiniz
Kuşbaşı halinde doğranmış kırmızı eti yıkayın ve suyunu sürükleyene kadar kısık ateşte kavurun. İnce dilimler halinde kesilmiş biberleri, mantarları ve yarım su kadehi sıcak suyu ilave edin, tencerenin kapağını kapatın.
Et ve sebzeler pişene kadar tencerenin kapağı kapalı olarak pişirin.
Tencereyi ocaktan indirmeden 5 dakika evvel domates, tuz, karabiber ve kekik ilave edip kısık ateşte pişirmeye devam edin.
Bol, taze maydanoz ile sıcak servis yapın.

Paylaş

Yazar Hakkında

Bir cevap bırakın