Ms Hastalığı Nedir

0

Ms Hastalığı Nedir

 

Kısaltması MS olan Multipl Skleroz hastalığı, insanların bağışıklık sistemlerinde oluşan sıkıntılardan dolayı beyin ve omurilikte fazla miktarda plank oluşmasına neden olan hastalıktır. MS hastalığı daha çok genç yaşlarda görülür. Dünya üzerinde üç milyon, Türkiye’de ise otuz beş bin kişide MS hastalığı görülmektedir.

 

MS hastalığı kademeli olarak gelişir ve sadece düzenli tedavi ile sonuca varılabilir. MS hastalığı genellikle 20-40 yaş arası insanlarda görülür. Bu hastalık kadınlarda erkeklere göre iki kat fazla ortaya çıkar. Beynin ve omuriliğin yangısal bir hastalığıdır. Daha çok santral sinir sistemindeki beyaz renkli yapı maddeleri hastalanır. Beyaz maddenin görevi santral sinir sistemi ile vücut arasındaki sinirsel iletimi sağlamaktır. MS hastalarında beyaz maddeyi oluşturan miyelin kılıf ortadan kalkar. Bu hastalıkta vücutta oluşacak hastalıklar önceden bilinemez ve kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Bu sebeple MS hastalığı tanımı zor yapılan bir hastalıktır. Hastalığı benzer şekilde yaşayan iki kişi bulanmak çok zordur. Bu nedenle uygulanan tedavinin de kişiye özgü olması gerekir. MS hastalığında omuriliğin iletişimini sağladığı bazı fonksiyonlara kalıcı veya geçici kayıp gözlenebilir.

 

MS HASTALIĞININ BELİRTİLERİ

 

Ms hastalığının belirtileri kişiye özgüdür ancak genellikle kol ve bacaklarda güç kaybı ile başlar. İlerleyen dönemde duyularda azalma, bulanık ve çift görme, dengede bozukluklar görülmeye başlanır. Hastalığın daha fazla ilerleyip sağlık açısından daha büyük sorunlar yaratmaması amacıyla bu belirtiler oluştuğunda derhal bir hekime başvurulması gereklidir. Bu sayılan belirtiler direkt olarak miyelin kılıf ile bağlantılıdır. Sinir sistemini çevreleyen miyelin kılıfın kaybolması veya görevini yerine getirmemesinden kaynaklanır. MS belirtilerinden bazıları ise vücutta ve yüzde uyuşma, halsizlik, kasta sertleşme, cinsel işlev sorunları, geçici hafıza kaybı ve bozuk konuşma şeklindedir. Ayrıca MS hastaları kolay işlerden bile çabuk yoruldukları için halsiz hissederler hiçbir iş yapmak istemez.

 

MS HASTALIĞININ TEDAVİSİ

 

MS hastalığında tedavi kişiye özgü olmalı ve tedaviye olabildiğince erken başlanmalıdır. MS hastalığı genç insanlarda başlarsa daha sert yaşanmaktadır. MS atağı yaşayan biri bir daha hiç atak geçirmeyebileceği gibi çok büyük sıklıkla da geçirebilir. Atak görülmeyen MS hastalığı çeşidinin ise tedavisi daha zordur. MS hastalarının tedavisine zaman geçirmeden ataklar sırasında başlanmalıdır. Tedaviye erken başlanırsa hastada kalıcı bir hasar bırakması engellenebilir.

​​​

Paylaş

Yazar Hakkında

Bir cevap bırakın