Nefes Darlığı Problemi

0

İnsanlar bazı dönemlerde nefes darlığı yaşayabilirler. Uzun ve hızlı bir tempoda yol yüründüğünde, merdiven çıkıldığında ya da çok heyecanlı bir olay karşısında her insan az da olsa nefes darlığı sorunu ile karşılaşabiliyor. Ancak bu durumun nefes darlığı problemi haline gelmesi kişinin önemli sağlık problemleri olduğunun habercisi olabiliyor. Nefes darlığını yalnızca çok nadir durumlarda yaşıyorsanız endişelenmenin çok fazla gereği yok. Fakat sık sık yaşanan bir durumsa doktora başvurmanız gerekiyor.

Nefes Darlığı Nelerden Kaynaklanır?

Nefes darlığı en basit tanımı ile nefesin kişiye yeterli gelmemesi ya da nefes alıp vermede zorlanma olarak tabir edilebilir. Bu rahatsızlığın tıp literatüründeki ismi “dispne” olarak geçiyor. Nefes darlığının en çok görüldüğü durumlar akciğer rahatsızlıkları yaşandığı dönemler, kalp rahatsızlıklarında (kalp yetmezliği, kalp krizi riski durumları), panik atak ve kaygı durumunu, üst solunum yolu tıkanıklığı gibi rahatsızlıklardır. Nefes darlığı bu sorunların yaşandığı dönemlerde oldukça sık karşılaşılan bir durumdur.

Nefes Darlığının Belirtileri

Kişi eğer dinlenme halinde birden bire nefes darlığı yaşıyorsa ciddi bir sorun olarak düşünülebilir. Yalnızca birkaç kere olması kişiyi telaşa düşürecek bir durum olmasa da sık sık yaşanması doktora başvurmayı gerektirebilir. Spor yaparken ya da bir egzersiz anında yaşanan nefes daralmaları, uzanırken nefesin anlık olarak kesilmesi, göğüs ağrısı ile ortaya çıkan nefes daralması, terleme sonrasında ortaya çıkması ciddi rahatsızlık belirtileridir. Bunların yanında ateşlenme sonrasında da nefes darlığı ortaya çıkabiliyor. Nefes darlığının yanında öksürükte görülmesi, bayılma hissi yaratan daralmalar sıradan olarak görülmemeli ve ciddi anlamda doktora başvurulmalıdır. Bazı nefes daralmaları psikolojik sorunlardan da kaynaklanıyor olabilir. Yaptırdığınız tahlillerin temiz çıkması durumunda bir psikiyatriye de başvurarak gerekli kontrolleri yaptırabilirsiniz.

Paylaş

Yazar Hakkında

Bir cevap bırakın