NLP nedir? Faydaları nelerdir?

0

NLP nedir? Faydaları nelerdir?

NLP’yi bilen de vardır, bilmeyen de vardır. Bu makalemizde bilmeyenler için ne kısaca NLP’ ye değinelim istedik. Aslında NLP, ‘neuro linguistic programming’ sözcüklerinin kısaltılmış hali olarak karşımıza çıkmaktadır. Burada neuro sözcüğünde, kişilerin gerek işitme gerek görme gerek koklama gerekse de tat alma duyuları vurgulanır, ayrıca bu duyuların yönetildiği sinir sistemi ve de beyin sistemi vurgulanır. İkinci kelime olan linguistic ile kişilerin yaşam tecrübelerinin dil ile kodlanması, ayrıca dilin hem tecrübe edinme hem de değişim süreçlerindeki etkisi üzerine bir vurgu yapılır. Son kelime olan programming ile de, arzu edilen değişikliklerin gerçekleştirilmesi vurgulanır.

Asian male professional psychologist doctor giving the consult to lovers patients which have relationship problem in modern living room of house or hospital exam room, Mental health Concept

NLP ile sorunlar kolayca çözülüyor

Kişiler, NLP ile sorunların çözümüne kolayca kavuşabilmektedir. Bu sayede sorunlar hem çok çabuk hem de sakin bir şekilde çözülür. Burada kişiler, beynini nasıl kullanacağını çok iyi bilir ve bununla birlikte hayatını da dengelemiş olur. Kişiler, bu süreçte dışarıdan gelebilecek herhangi olumsuz bir olaydan ya da eleştiriden de etkilenmez. Diğer bir deyişle NLP, kişilerin beynini yönetmesini sağlar, bununla birlikte duygu ve düşüncelerini de kolayca yönetir.

 NLP ayrıca, pek çok rahatsızlığı da çözüme kavuşturur. Ayrıca strese bağlı olan tüm rahatsızlıklara da iyi gelmektedir. O rahatsızlıkları dilerseniz şu şekilde sıralayabiliriz:

l Özgüven eksikliği

l Sosyal fobi

l Kişinin herhangi bir hedefinin olmaması

l İletişim sıkıntısı

l Bağımlılıklar (sigara, kumar, madde bağımlılığı, aileye bağımlılık, kişiye bağımlılık)

l Kişinin yalnızlık korkusu

l Takıntılar

l Depresyon

l Korkular (Özellikle de başaramama korkusu)

l Kişinin hayır diyememesi

l Affedememe

l Panik atak

l Motivasyonda sıkıntı

l Öfke kontrolü

l Kanser

l Bel ağrısı

l Migren

l Alerjik durumlar

NLP’nin kişilerin iş yaşamına da olumlu katkısı olduğunu vurgulamak isteriz. İş hayatında sağladığı kolaylıkları da şu şekilde sıralayabiliriz:

l Hedef belirlemek

l Davranış ve alışkanlıkları yönetmek

l Satış hedeflerine ulaşmak

l Kişisel motivasyonu sağlamak

l Ekip içi iletişim ve ilişkileri geliştirmek

l Duyguları yönetmek

Anda kalmak isteyenler NLP’yi tercih edebilir

Çoğu kişi maalesef anı yaşamayı bilmiyor. Bu kişiler, hem geçmiş hem de gelecek kaygısı arasında yaşamaktadır. Eğer kişiler, anda kalmak istiyorsa NLP seanslarına mutlaka katılmalı. Terapilerle bu durumun üstesinden kolayca geline bilmektedir. Yapılan terapilerle geçmişte yaşanan sıkıntılı anlar yok edilmektedir. Bu sayede de kişilerin geleceği şekillendirilmektedir. Aslında bu süreç çok hızlı işlemektedir. Sıkıntı bulunup hemen yok edilmektedir. Alanında uzman kişilere gidildiği takdirde çok daha hızlı ve de olumlu sonuçlar alınabilmektedir.

Kişiler NLP seanslarında kendilerini fark etmeye başlıyor

Seanslara başlayan kişilerde değişimin çok çabuk yaşandığı da gözlenmektedir. NLP aslında hızlı işlemektedir. Kişiler de sonuçlarını anında görmeye başlamaktadır. Daha birkaç seanstan sonra bireyler, kendilerinin farkında varmaya başlıyor. Bu kişiler, stres ya da rahatsızlıklardan dolayı pek çok olay yaşamaktadır. Haliyle de insanlar zamanla, bu olayların içinde kaybolmaktadır ve olaylara bir türlü çözüm yolu bulamamaktadır. Kişiler aslında NLP seanslarında hem nefes alıyor hem de kendilerini artık fark etmeye başlıyor. Bu seanslarda kişilerin rahatsızlıkları ve sorunlarıyla nasıl başa çıkması gerektiği de anlatılmakta ve öğretilmektedir. Böylece kişiler aldıkları bu bilgilerle, ilerde yaşanabilecek herhangi bir sorunda, dışarıdan bir destek almadan da sorunlarını çözüme kavuştura bilmektedir.

Hayata bazen farklı pencereden bakmak gerekmektedir. Bu da bazen bir destekle sağlanmaktadır. Aslında her insanın danıştığı uzman bir kişi ya da yaşam koçu olmalıdır. Bu sayede de kişiler, hem daha bilinçli hem de daha kaliteli bir yaşam sürebilir. Böyle bir yaşam da herkesin en doğal hakkıdır tabii ki. Sonuç olarak, yaşanacak tek bir hayat var ve herkes onu en iyi ve en güzel şekilde yaşamalıdır.

nlp, nlp nedir, nlpnin olumlu katkıları

Paylaş

Yazar Hakkında

NLP Uzmanı & Yaşam Koçu

Bir cevap bırakın