Özgüveni Olan Kişilerin Farklılıkları

0

Özgüven, bizi hayata bağlayan ve başarılı olabilmek için en dinamik kaynağımızdır. Bireyin özüne güveninin olması farklı şeyleri denemesi ve risk alabilmesiyle oluşur. Özgüveni olan kişiler toplum içinde fark edilirler. İnsanları etki altına alırlar. Geçmişte yaşadığı olumsuz tecrübeleri başarısızlıkl olarak görmeyi bir kenara atıp bunların üzerinde yükselmeyi seçerler. Gelecekte yaşayacağı güzel günlerin hayalini kurarak geleceği degiştirmek sizin elinizdedir. Özgüvenli kişilerin diğerlerinden ayıran diğer bir özellik farkındalığın olmasıdır. Tıpkı dışardaki birini gözlemleyip tanıması ve geliştirmesidir. Eleştirmeden, yargılamadan yakından kendini yakından tanıma sürecidir. Hata yapmaktan korkmamalı, risk almalı kendi gözlemlerimiz sonucu oluşan kendimizde fark ettiğimiz düşüncelerimizi kendimiz gözden geçirmeliyiz. Kim olduğunu bilmek kendini daha iyi hissetmemize ve hayatın temposuna ayak uydırmamıza katkı sağlar. Kendi kendine mutlu olmayı bilirsin. Tek başına aktivite yapıp, keyifli zaman geçirip, kendinle baş başa kalarak kendinle olan ilişkini güçlendirirsiniz.

Özgüvenli insanlar düşüncelerini özgür bir biçimde ifade ederler. Kimseyi memnun etme kaygısı yaşamadan seslerini duyurmaya çalışırlar. Kendilerini iyi bir şekilde ifade edip iletişime her zaman açıktırlar. Özgüvenli insanlar yeni gelişmelere ve keşfetmeye meraklıdırlar. Meraklı ve keşfedici olmak peşin hükümlü olmamayı öğretir. Etrafı keşfetmek ve dünyaya yeni gözlerle bakabilmek kendimizide keşfetmeye yardımcı olavaktır. Bir konuya olan bir merakınız var ise kendinize engel olmayın. Peşinden gidin belki de hiç fark etmeyeceğiniz bir farkındalık yolculuğu karşılar sizi. Özgüvenli insanlar başka insanlarada cesaretleri ile başka insanlara ilham olurlar. Yeteneklerinin farkında ve özlerine güvenerek diğerlerine cesaret kaynağı olabilirler. Özgüvenli insanlar kendilerini övmeye ve kendileri hakkında bahsedilmeye ihtiyaç duymazlar. İyi birer dinleyicilerdir. Etrafı iyi bir şekilde gözlemleyip daha genel bir şekilde tanımaya gayretlidirler. Gözlemlediği ortamı analiz edip insanları daha yakından tanımaya ve onlarla olan iletişim kurmaya katkı sağlarlar. Özgüvenli insanlar kendilerini başkaları ile kıyaslamazlar. Çünkü kendilerinin farkındadırlar. Kendilerini kıyaslayacakları tek nokta bir önceki farkındalığın kendilerinde olmadığı halleridir.

 Özgüvenli insanlar ilkelerine sıkı bir şekilde bağlıdır. İnsanlara bunu saklmadan gösteririler. Net bir duruşları vardır. İlkeler bizi diğerlerinden ayıran kişiye özgü kurallarımızdır. Sınır ve kurallarımızın olması karşı taraftakilere kendimize ögü bir alanımız oluduğunu gösterir.

Özgüven sadece görüntüden, davranışlardan ve geçmişteki olanlardan ibaret değildir. Kendimizi tanıdığımız, bu hatta ne yapmak istediğimiz, hayata karşı duruşumuz2dan oluşan seçimlerimizdir. Kim olduğumuzu bilmek, farkındalığımızın gelişmesi, prensiplerimizin olması ve hayata bakış tarzımız özgüvenimizi belirleyici olacaktır.

Paylaş

Yazar Hakkında

NLP Uzmanı & Yaşam Koçu

Bir cevap bırakın