Protein Diyeti İle Sağlıklı Zayıflama

0

Protein Diyeti İle Sağlıklı Zayıflama

İnsanların, özellikle kadınların en büyük şikâyetlerinden birisi aşırı kilolardır. Fit olmak, güzel vücut hatlarına sahip olmak, hatta bazen hoşlandığı kişiyi etkilemek gibi sebeplerden dolayı spor salonlarına ve çeşitli zayıflatıcı ürünlere tonlarca para döken hanımlar, her ne kadar bu ürünlerden randıman alsalar da, zayıfladıklarında sağlıklarından olmaları da kaçınılmaz bir durumdur. Fakat bilinmelidir ki, kilo vermek, daha doğrusu fit bir vücuda sahip olmak %30 oranında spor salonunda ve %70 oranında mutfakta halledilir.

Bol Protein, Az Yağ

Antrenmandan yani kas yıkımından sonra, vücut için gerekli üç şey vardır. Protein, yağ ve karbonhidrat. Vücut, bu üç şeyi dengeli bir şekilde almalı ve kasları yenilemelidir. Fakat bu üç temel madde alınırken bunların oranlarına dikkat edilmelidir. Birinci olarak en çok alınması gereken madde proteindir. Protein, direk olarak kasların yeniden yapılmasında kullanılan bir maddedir ve kasların güçlü olarak yeniden yapılanması için gerekli olan en önemli unsurdur.

Karbonhidratlar Önemli

                Genel olarak kasların ve kas yapısının güçlü olması için gerekli olan şey ise karbonhidratlardır. Karbonhidratlar taze meyvelerde, sebzelerde, süt ürünlerinde ve en çok olarak da tahıl ve bakliyat ürünlerinde bulunur.

Yağ da Önemli

                Alınan ve verilen kaloriler içinde birçok farklı besin maddesi bulunur. Protein Diyeti ile verilen kaloriler içinde en çok yağ ve alınanlar içinde yine en az yağ olmalıdır. Çünkü bir kg yağ ile bir kg kasın kapladığı alan, birbirinden çok farklıdır.

Kısacası, aldığınız besinlerde, öğünlerinizde dikkat edeceğiniz ilk nokta, protein ağırlıklı beslenmek. Et, süt, yumurta, balık, tavuk, taze meyve ve sebze gibi doğal besinler, sizin günlük besin ihtiyacınızı gerektiği kadar karşılayacaktır. Diyetinizi düzene oturttuktan sonra ise yapacağınız ilk şey, güzel bir antrenman paketi bulmaktır.

Paylaş

Yazar Hakkında

NLP Uzmanı & Yaşam Koçu

Bir cevap bırakın