Protein Diyeti Nasıl Yapılır?

0

Protein Diyeti Nasıl Yapılır? Diyet Yapanların Dikkat Edeceği Hususlar Nelerdir?

 

Protein Diyeti

 

Vücudunuzdaki fazla kilolardan şikâyetçi iseniz, bu kilolardan kurtulmak istiyorsanız, birçok yöntem vardır. Artık sizde vücudunuzdaki fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz. Bu yöntemlerden biri olan protein diyetinden bahsedelim. Protein diyeti çoğunluk olarak protein ile beslenilmesi gereken bir diyettir. Protein diyeti sürekli olarak uygulanmamalıdır. Belirli zaman aralıklarında ara vermeniz gerekmektedir. Aksi halde çok fazla miktarda tüketilen protein kandaki kolesterol oranını yükseltir. Protein diyeti bize kısa zamanda form tutabilme imkânı sağlamaktadır. Bu protein diyeti programına girmeden önce dikkat edeceğiniz hususlar vardır.

 

Protein İçeren Besinler

 

Bu diyeti uygularken hangi tür besinleri tüketmeliyiz sorusuna cevap olarak şunları verebiliriz. Öncelikle güne başlandığında kahvaltı herkes için olmazsa olmazdır. Hele ki protein diyeti yapan bir kişi iseniz kahvaltılarınızı sağlıksız gıdalarla geçiştirmemeniz gerekir.

 

Kahvaltılarımız da az yağlı omlet, taze sebze suları, yarım yağlı peynir, domates, süt, fındık, ceviz, badem gibi besinleri, içine yoğurt koyarak tüketilen protein açısından zengin tam tahıllı mısır gevrekleri ve tabi ki protein açısından oldukça zengin, kahvaltımızın olmazsa olmazı yumurtaları tüketmemiz önerilir. Protein diyetini uygularken dikkatli ve ölçülü yememiz gerekir. Ayrıca önemli bir nokta, sosis, sucuk, pastırma gibi paketli sağlıksız ürünleri tüketmekten kaçınmalıyız.

 

Günün ortasında ise hazır sandviç yiyecekler yerken ekmek kısmını değil de içindeki proteince zengin olan tavuk/hindi etlerini yiyiniz. Et yerken yanında salata tercih edebilirsiniz. Salata hem hazmı kolaylaştırır hem de vücudunuza daha fazla protein kazandırır. Ayrıca yemek yanlarında süzme peynir, az yağlı yoğurt, badem ve haşlanmış yumurtayı da tercih edebilirsiniz. Bunların haricinde öğlen yemeği için sırf protein deposu olarak nitelendirilen besinleri karıştırarak kendinize protein içeceği hazırlayabilirsiniz. Örneğin yumurta beyazı, fındık ezmesi ve bisküvili protein tozunu karıştırarak hazırlarsınız ve içersiniz. Her seferinde farklı protein tozlarını, farklı besinleri seçerek karıştırın hazırlayın ve afiyetle için.

 

Akşam yemeklerinde ise kendinize yeşilliği bol olan bir yemek hazırlamaktan vazgeçmeyin. Yeşilliğin yanında tam tahıllı yağsız makarna tüketebilirsiniz. Makarnanızı yoğurt ile de karıştırarak protein miktarını arttırabilirsiniz. Akşam yemeği olarak en önemli protein kaynakları arasında hayvansal gıdalar bulunmaktadır. Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu aminoasitlerin çoğunu hayvansal gıdalar içermektedir. Peki, bu hayvansal gıdalar nelerdir? Az yağlı kırmızı et, beyaz et, balık gibi yiyeceklerdir. Özellikle kırmızı et tüketeceksek belirli oranda tüketmemiz gerekir. Çünkü kırmızı kolesterole neden olmaktadır. Doymuş yağ bakımından çok zengindir.

 

Ara öğünlerde de aperatif yiyeceklerle kendinize protein takviyesinde bulunabilirsiniz. Çalışan olan insanlar fındık, kuru meyve, badem ve bitter çikolata gibi besinleri yanında götürebilir. Öğle ile akşam aralarında yanında bulundurduğunuz proteince zengin besinlerini tüketebilirsiniz. Ayrıca ara öğünlerde taze meyve olarak elma veya muz da tüketebilirsiniz.

 

Protein Diyeti Yapanların Dikkat Edeceği Hususlar

 

– Eğer ki zayıflamak için protein diyeti yapıyorsak başta böbreklerimiz olmak üzere bütün organlarımızda sağlık sorunu bulunmaması gerekiyor. Sağlık açısından doktora başvurmak ve bazı testleri yaptırmak gerekiyor.

– Protein diyeti uygulayan kişi günde en az 2,5 lt su tüketmelidir.

– Fazla miktarda doymuş yağlardan uzak durmalısınız. Doymamış yağ oranı yüksek besinler tüketmek gerekir. Fazla doymuş yağlar kanın pıhtılaşmasını arttırarak, kalbin ritmini bozar ve kolesterolün yükselmesine sebep olur. Ayrıca başka hastalıklara da neden olabilir.

– Taze sebze ve meyveleri sürekli tüketmelisiniz.

 

Artık siz de sevdiğiniz proteince zengin besinlerini kullanarak diyet programınızı kendiniz hazırlayabilirsiniz. Yalnız protein diyeti programını hazırlarken besin türü, miktarı ve protein miktarını birbiri ile ilişkilendirerek orantılı şekilde ayarlamanız gerekir. Haftanın 7 günü farklı besinlerle dolu bir program hazırlarsanız, diyet ile birlikte spor yaparsanız daha yüksek morale sahip olursunuz.

bu yazıda ilginizi çekebilir  “dukan diyeti tozu nedir”

Paylaş

Yazar Hakkında

Bir cevap bırakın