Rüya Neden Görülür?

0

Rüya Neden Görülür?

İnsanlar uyku esnasında çeşitli rüyalar görmektedir. Görülen bu rüyalar sayesinde rüya sahibi kendini adeta bir masal kahramanı gibi hissetmektedir. Çünkü rüyalar gerçek hayatta yaşanma ihtimali olan olaylardan oluşabildiği gibi gerçek hayatta yaşanma ihtimali olmayan olaylardan da oluşabilmektedir. Yani herhangi bir kişi, rüya esnasında kendini yolda yürürken görebileceği gibi deniz üstünde yürürken de görebilmektedir. Bundan dolayı insanlar gördükleri rüyaları gizemli bir olay olarak algılanmakta ve neden rüya görüldüğü üzerine araştırmalar yapmaktadır.

Rüyaların Görülme Nedeni Üzerine Yapılan Araştırmalar

Geçmiş yıllardan beri bilim insanları neden rüya görüldüğü üzerine bazı araştırmalar yapmaktadır. Fakat yapılan bu araştırmalarda net bir sonuca varılamamıştır. Bu konu ile ilgili araştırma yapan bilim insanlarından bazıları Avusturyalı Nörolog Sigmund Freud, İsviçreli Psikiyatr Carl Gustav Jung, Amerikalı Psikiyatr John Allan Honson ve Amerikalı Psikiyatr Robert McCarley’dir.

Avusturyalı Nörolog Sigmund Freud’a Göre Rüya Neden Görülür?

Sigmund Freud, görülen tüm rüyaların nedenini kısaca dilek gerçekleşmesi olarak açıklamıştır. İnsanlar bazen ihtiyaç ya da zevkleri doğrultusunda dilek tutmaktadır. Normal hayatta tutulan bu dileklerin sadece bir kısmı tamamen veya kısmen gerçekleşmektedir. Gerçekleşmeyen dilekler ise insanların içinde bir ukde olarak kalmaktadır. Sigmund Freud görülen rüyalar sayesinde eksik kalan ya da gerçekleşmeyen dileklerin gerçekleştiğini ve zihnin bir nebze de olsa bu yaşanan sıkıntıdan uzaklaştığını savunmaktadır.

İsviçreli Psikiyatr Carl Gustav Jung’a Göre Rüya Neden Görülür?

Carl Gustav Jung, rüyaların nedenini Sigmund Freud’un yapmış olduğu açıklamaya benzer şekilde açıklamaktadır. Carl Gustav Jung, bastırmak için çaba harcanan bazı isteklerin rüya görmeye neden olduğunu savunmaktadır. Uyku esnasında insan iradesi devre dışı kaldığı için bu gibi istekler rüya aracılığıyla gerçekleşme fırsatı bulmaktadır.

Amerikalı Psikiyatr John Allan Honson ve Psikiyatr Robert McCarley’e Göre Rüya Neden Görülür?

John Allan Honson ve Robert McCarley’in yapmış olduğu açıklamalardan yola çıkarak rüya görülme nedeni şu şekilde yorumlanabilmektedir: Uyumakta olan bir insanın beyninde bazı elektriklenme durumları oluşmaktadır. Bu elektriklenmeler birtakım görüntülerin oluşmasını sağlamaktadır. Bundan sonrası ise birçok çizimin birbirini takip etmesiyle çizgi filmlerin oluşmasına benzer şekilde ilerlemektedir. Yani elektriklenme sonucunda oluşan görüntüler birbirini takip etmekte ve sonuçta rüyalar oluşmaktadır.

Rüya nedir

Paylaş

Yazar Hakkında

NLP Uzmanı & Yaşam Koçu

Bir cevap bırakın