Rüya Nedir?

0


Her insan filmlerde, kitaplarda ve günlük yaşamda birtakım olaylara tanık olmaktadır. İnsanlar uyanıkken karşılaştıkları bu olayların benzerleriyle uyku sırasında da karşılaşabilmektedir. Çünkü uyku sırasında birçok rüya görülmekte ve bu rüyalar sayesinde insanlar kendini olağanüstü olaylar içinde bulabildiği gibi günlük yaşamda karşılaşılan sıradan olaylar içinde de bulabilmektedir. Geçmişten beri her yönüyle insanlar üzerinde farklı etkiler yaratan rüyalar, araştırmalara da konu olmaktadır. Özellikle “Rüya Nedir?” başlığı altında yapılan araştırmalar bunların başında gelmektedir.

Rüyanın Genel Tanımı Nedir?
Rüya, uyku esnasında beyinde canlanmakta olan çok sayıdaki resmin birbirini takip ederek oluşturduğu kısa bir filmdir. Rüyalar hem görsel hem de işitsel öğelerden oluştuğu için etki gücü fazla olmaktadır. İnsanlar gördüğü bir rüyadan çok etkilendikleri zaman o rüyanın birkaç saat sürdüğünü düşünmektedir. Ancak en uzun süren rüyalar bile sadece birkaç saniyeden oluşmaktadır.

Psikoloji Bilimi Açısından Rüya Nedir?
Rüya, çeşitli bilim dalları tarafından üzerinde araştırmalar yapılan ve çalışmalar hazırlanan bir konudur. Özellikle psikoloji bilimi bu bilim dallarının başında yer almaktadır. Psikoloji bilimine göre rüya, bir kişinin gün içinde yaşadığı olaylar ile karşılaştığı durumları hafızasına kaydetmesi ve tüm bunları hisleri aracılığıyla uykusuna yansıtmasıdır. Bu nedenle bazı rüya çeşitlerinin sık sık görülmesi durumunda kişinin psikolojik destek alması gerekebilmektedir.

Rüya Çeşitleri Nelerdir?
Basit, gerçek, tekrarlı, güzel ve kâbus şeklinde rüya çeşitleri olduğu gibi rüya içinde görülen rüya çeşidi de bulunmaktadır. Bunların tanımları ise şu şekildedir:

Basit Rüya: Uyku öncesinde ilgilenilen durumların etkisinde kalınması sonucunda görülen rüyalardır.

Gerçek Rüya: Görülen rüyalardan bazılarının günlük yaşamda gerçekleştiği görülmektedir. Bu tür rüyalar gerçek rüya olarak nitelendirilmektedir.

Tekrarlı Rüya: Birden fazla kez görülen rüyalardır.

Güzel Rüya: Olumlu olarak yorumlanan rüyalar güzel rüyalardır. Kişinin kendini uçarken gördüğü rüyalar, güzel rüyalara verilebilecek iyi bir örnektir.

Kâbus: Rüya sahibinin korkmasına neden olabilecek rüyalardır. Bu çeşit rüyaların başka kişilerle paylaşılmaması ve yorumlatılmaması önerilmektedir.

Rüya İçinde Görülen Rüya: Nadir olmakla birlikte bir rüyanın içinde başka bir rüyanın görülmesi durumudur.

RÜYADA ARABA GÖRMEK

Paylaş

Yazar Hakkında

NLP Uzmanı & Yaşam Koçu

Bir cevap bırakın