Rüya Tabirleri Nedir?

0

Rüya Tabirleri Nedir?

Uyku sırasında her insan rüya görmektedir. Bazı insanlar çok nadir rüya görürken bazı insanlar ise çok sık rüya görmektedir. İnsanlar normal hayatta gerçekleşmesini çok istedikleri durumlarla ilgili rüyalar görebildiği gibi gerçekleşmesini hiç istemedikleri durumlarla ilgili rüyalar da görebilmektedir. Görülen bu rüyaların tamamı hatırda kalmamaktadır. Hatırda kalan rüyalar kişide sevinç, heyecan, korku ve endişe gibi farklı hisler oluşmasına neden olmaktadır. İnsanlar gördüğü bu rüyaların gerçek hayatta bir karşılığı olup olmadığını merak etmektedir. Görülen rüyaların gerçek hayatta belli bir karşılığı bulunmakta olup bunlar rüya tabiri olarak adlandırılmaktadır.

Rüya Tabirlerinin Dayandığı Kaynaklar Nelerdir?

Rüya tabirleri ile ilgili birçok yazılı ve dijital kaynak bulunmaktadır. Bu kaynakların bir kısmı konuyu dini açıdan ele alırken bir kısmı konuyu bilimsel açıdan ele almaktadır.  İslam dinine dayanan kaynaklarda, net olarak hatırlanmayan ya da olumsuz olarak değerlendirilen bir rüyanın başka kişilere anlatılmaması daha uygun görülmektedir. Ayrıca bazı rüya türlerinin büyük çaplı olaylarla ilişkisi olduğu düşünülmektedir. Bu kapsamda geçmiş dönemlerde bazı önemli zatlar tarafından görülen rüyaların tarihi olayların akışında değişikliklere neden olduğu düşünülmektedir.

Rüya Tabiri Nasıl Yapılır?

Rüyayı gören kişinin hatırında kalanlardan yola çıkarak yapılan yorumlara rüya tabiri adı verilmektedir. Yapılan rüya tabirinin doğruluk payının artması için rüya ile ilgili verilen bilgilerin hatasız olması ve detaylı olması gerekmektedir. Rüya ile ilgili verilecek her bilgi yapılacak yorumu başka yönlere çekebilmektedir. Rüyada görülen bir nesnenin adıyla birlikte rengi, sayısı, biçimi, konumu ve kullanılış amacı gibi detayların da bilinmesi istenmektedir. Aşağıda rüya ile ilgili gerekli detayların verilmemesi durumunda, tabirde meydana gelebilecek farklılıklara ilişkin 2 adet örnek verilmektedir

  1. Rüyada Kedi Görmek

Rüyada kara kedi görmek yaşanan sıkıntılar sonunda rahata kavuşulacağı anlamına gelirken, sarı kedi görmek ise haksız kazanç sağlayarak zengin olunacağı anlamına gelmektedir. Bu nedenle sadece kedi gördüm demek yeterli olmamakta ve renginin de belirtilmesi gerekmektedir.

  • Rüyada Gül Görmek

Rüyada tek bir gül görmek hayırlı olaylarla karşılaşılacağı anlamına gelirken, gül bahçesi görmek ise bazı sıkıntıların yaşanacağı anlamına gelmektedir. Bu nedenle sadece gül gördüm demek yeterli olmamakta ve sayısının da belirtilmesi gerekmektedir.

Rüya neden görülür makalesini buradan okuyabilirsiniz

Paylaş

Yazar Hakkında

NLP Uzmanı & Yaşam Koçu

Bir cevap bırakın