Saçlarınıza Doğal Bakım Nasıl Yapabilirsiniz?

1

Saç bakımı için doğal ürünler

Saçlarınıza Doğal Bakım Nasıl Yapabilirsiniz?

 

Saçlarınız duruşunuzu, güzelliğinizi ve şıklığınızı önemli ölçüde etkiler. Saçlarınızın sağlıklı olması aynı zamanda canlı ve güzel görünmesi anlamına gelir. Kullanmış olduğunuz ürünler arasında özellikle de kimyasal bileşenleri içeren saç bakım ürünleri saçınızın zamanla zarar görmesine neden olur. Bu ürünleri esasında saçlarınızın ucları için kullanmanız gerekiyor. Saç derisine doğrudan nüfuz ettiklerinde derinin hava almasını engelleyebilir, bu aynı zamanda saçların kökten uca beslenmesini de olumsuz etkileyebilir. Bu anlamda saçlarınızın köklerini beslemek için en iyi seçenek bitkisel ürünleri kullanmaktır.

 

Doğa gerçekten de insanlara ihtiyaç duyduğu zenginliği veriyor. Sağlık ve güzellik arayışında olan her insanın yolu yine bitkisel ürünlere çıkıyor. Piyasada satılan şampuan, saç kremi ve çeşitli bakım ürünlerinin doğal özler içerdiğini görebilirsiniz. Aleovera özlü şampuan, ısırgan otlu şampuan, sarımsaklı şampuan, zeytinyağı özlü şampuan gibi örneklerini sıralandırabiliriz. Eğer ki bitkisel özlerden tam anlamıyla faydalanmak istiyorsanız bunun için doğal halini satın alıp kullanmanız saçlarınız açısından çok daha faydalı olacaktır.

 

Saç Bakımı için Hangi Bitkisel Yağlar Kullanılmalı?

 

Saçlarınız için hangi bitkisel yağ özlerini kullanmanız gerektiği tamamen saç tipiniz ile alakalıdır. Öte yandan saçınızın yapısında bozulmalar var mı, varsa hangi sebeplerden dolayı? gibi soruların cevapları saçınızın durumunu anlamanızda faydalı olur. Bu şekilde saçınız için en uygun bitkisel özleri kullanabilirsiniz.

 

Doğal özler ile saç bakımın yapılması, çok eski yıllardan beridir insanoğlunun uyguladığı bir bakım yöntemidir. Bu aşamada tercih edebileceğiniz pek çok farklı bitkisel yağ özleri bulunmaktadır. Bu yağlar, elde edildikleri bitkiye göre farklı oranlarda mineral, vitamin ve diğer önemli bileşenleri içermektedir. Dolayısıyla öncesinde saçınızı analiz etmeli ve saçınız için en uygun olanını tercih etmelisiniz.

 

Aleo vera : Mevsim değişikliği ve çevre koşullarına bağlı olarak yıpranmış saçlar için aleo vera oldukça iyi bir seçenektir. Saç derinizi temizler, saçların kökten uca beslenmesini sağlar, bu sayede saçınız güçlenir.

 

Argan yağı : İçeriğinde oldukça iyi miktarda E vitamini bulunur. Argan yağının saç bakımı için altın değerinde öneme sahip olduğunu pek çok güzellik uzmanından duyabilirsiniz. Saçlarınızı canlandırmak ve sağlıklı olması için idealdir. Argan yağı aynı zamanda saçlarınızı doğal bir şekilde nemlendirmek için ve saçınıza şekil vermek için de kullanabilirsiniz.

 

Hindistan cevizi özü yağı : Saçınızı kökten besleyerek daha sağlıklı olmasını sağlar. Kuru ve yıpramış saçlarda uyguladığınızda, saç kökleri ve saç derinizi temizleyerek, bu şekilde saçlarınızın beslenmesini sağlar ve daha güçlü saçlara sahip olabilirsiniz. Hindistan cevizi özü yağı aynı zamanda doğal saç nemlendiricisi olarak da kullanabileceğiniz bitkisel bir yağdır.

 

Zeytin yağı : Pek çok bitkisel yağ gibi doğal zeytin yağını da saçlarınızı doğal bir şekilde nemlendirmek ve beslemek için kullanabilirsiniz. Saçlarınızın daha yumuşak olmasını sağlamak, sağlıklı görünmesi, beslenerek uzaması için zeytin yağı saça en faydalı doğal yağlardan birisidir.

 

Jojoba yağı : Jojoba yağı özellikle de dış hava koşullarından, kullanmış olduğunuz çeşitli kozmetik ürünlerinden yada daha farklı nedenlerden dolayı zarar görmüş, yapısı bozulmuş ve yıpranmış saçlarınızı kısa sürede sağlıklı bir hale getirmek ve güçlendirmek için en iyi seçeneklerden birisidir. Çünkü bu yağ saç derisinin temizlenmesi konusunda oldukça başarılı sonuçlar verir. Bu da saç diplerinizin oksijen alması ve güçlü bir şekilde uzamaya başlaması aynı zamanda da canlanması anlamına gelir. Bu nedenle özellikle yıpranmış saçlar, bozulmuş saçlar, kırılmış saçlar için önerebiliriz.

 

Lavanta Yağı : Mucizevi bitkilerden birisi olan lavantanın kendi öz yağı saçlarınız için eşsiz bir bakım kremi görevi görür. Saçlarınızın köklerinin beslenmesini sağlamak için saç derisinin temiz olması gerektiğine değinmiştik. Lavanta, bu aşamada kullanabileceğiniz en etkili özlerden birisidir. Saç derinizdeki kan dolaşımını arttırır, saç derinizin oksijen almasını sağlar ve kısa sürede saçlarınızın canlı ve sağlıklı olmasını sağlar.  Lavanta yağı aynı zamanda saç dökülme problemi yaşayan kişiler için de en ideal bitkisel yağlardan birisidir.

 

Badem Yağı : Saçlarınızın uzamasını sağlamak için kullanabileceğiniz badem yağı, saçlarınızın kökten uca doğru beslenmesini sağlar. Daha güçlü ve daha uzun saçlara sahip olmak için badem yağı en iyi seçeneklerden birisidir.

 

Sonuç olarak saçlarınızın bakımı için bitkisel yağlar olarak tercih edebileceğiniz, daha adını saymadığımız; Neem Ağacı Yağı, Hint Yağı, Adaçayı Yağı, Limon Yağı, Kekik Yağı, Biberiye Yağı gibi çeşitler de bulunmaktadır. Saçınızın durumuna göre uygun yağı kullanarak, saçınız için kısa sürede kalıcı bakımı yapmış olacaksınız.

 

Saç Bakımı için Doğal Maske

 

Bitkisel yağlar ile saçınıza bakım yapmanın en iyi yolu doğal saç maskesidir. Doğal saç maskesi genelde bir kaç doğal bileşenden oluşmaktadır. Bunun nedeni ise etkinin arttırılmasıdır. Bunun için internet ortamında bulabileceğiniz pek çok kür vardır. Dilerseniz siz de kendi kürünüzü oluşturabilirsiniz ancak bunun için kullanacağınız malzeme içeriklerini iyi bilmeniz gerekiyor. Bu nedenle daha çok hazır kürleri araştırmanız, bulmanız ve kullanmanız daha kolay olacaktır.

 

Saçınız için uygulayacağınız doğal maskenin içeriğine göre etki süresi, yöntemi de farklılık göstermektedir. Bu nedenle uygulama talimatlarını doğru bir şekilde uygulamanız gereklidir. Bazı kürlerin işe yaraması için saçlarınızda 30 dakika gibi bir süre bekletilmesi de gerebilmektedir.

 

Saçlarınıza maske uygulama işleminden istenilen verimin en iyi bir şekilde sağlanabilmesinde saçlarınızın temiz olması önemlidir. Bu nedenle maskeyi uygulamadan önce ve sonra saçlarınızı mutlaka yıkamanız gerekiyor.

 

Saç Bakımı için Bitkisel Ürünleri Kullanmanın Faydaları

 

Saç bakımı için bitkisel yağları kullanmak pek çok açıdan faydalıdır. Özellikle de şampuanlar ile kıyasladığımızda, bitkisel ürünleri kullanmanın saçlarınızın sağlığı açısından ne kadar önemli olduğunu daha iyi anlayabilirsiniz.

 

Piyasada satışa sunulan şampuanların büyük bir kısmı (özellikle de köpürenler) önemli ölçüde kimyasal bileşenlere sahiptirler. Piyasada şampuan seçimi yaparken büyük marketlerde satılan bitki özlü doğal şampuanları satın almanızı öneriyoruz. Bu şampuanları kullandığınızda tuhaf bir koku duyarsınız ve köpürmeyen bir şampuan kullanmış olursunuz. Bu işaretler o şampuanın kaliteli olduğunun göstergesidir. Ayrıca fiyat olarak diğer şampuanlardan daha pahalıdırlar ama saçınıza önem veriyorsanız, kesinlikle değer. Şampuan seçimi yapılırken saç tipinizi de mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. Üreticiler genel olarak yağlı, kuru, normal ve yıpranmış saçlara özel şampuanlar piyasaya sürmektedir. Bitkisel şampuanın kokusunu bastırmak için ise saç kremi kullanabilirsiniz.

 

Sonuç olarak doğru bir şampuan seçimi beraberinde düzenli olarak doğal maske uygulamak, saçlarınızın kısa bir süre içerisinde canlı, sağlıklı ve güzel görünmesi için yeterli olacaktır.

Bu makaleyide okumanızı tavsiye ederim “Sağlıklı saçlara sahip olmak için neler yapılmalı”

 

 

 

Paylaş

Yazar Hakkında

1 Yorum

  1. Pingback: Sağlıklı saçlara sahip olmak için neler yapılmalı ? - Kadınların Portalı

Bir cevap bırakın