Sağlıklı Besinler İle Hayatınızı Uzatın

0

Birçok yağlı ve hayvansal besinlerin insanlara fazla kilolar aldırarak yaşam ömürlerini düşürdüğünü biliyoruz. Bu besinlerin yerine tüketeceğiniz daha sağlıklı besinler ile hayatınızı uzatın ve fazla kilolarla uğraşmak zorunda kalmayın. Özellikle meyve, sebze, tahıllar ile vitamin, protein ve kalsiyum açısından zengin besinleri tüketerek yaşam ömrünü uzun tutabilirsiniz.

Meyve ve Sebzeler

Her meyve ve sebzenin insan vücudunda işlev gördüğü bir nokta vardır. Kimisi diş etlerine kimisi sindirim sistemine kimisi de beyin merkezine önemli etkiler yapabiliyor. Her ne olursa olsun tüm bu etkiler insan vücudu için hayati önem taşıyor. Bu açıdan mevsiminde taze bir şekilde tüketeceğimiz meyveler bizler için oldukça önemlidir. Özellikle yeşil yapraklı sebzeler ve C vitamini açısından zengin meyveleri sofralarımızdan hiçbir zaman eksik etmemeliyiz.

Baklagiller

Nohut, yeşil mercimek ve kuru fasulye gibi baklagiller içerdiği izoflavon sayesinde yaşlanmış hücrelerin büyümesini durdurarak insanların daha uzun ömürlü olmasını sağlar. Doktorlar özellikle nohut, kuru fasulye ve yeşil mercimeğin haftada en az 3-4 kez sofralarda yer almasını öneriyor. Bu besinlerin insan vücudu açısından sağladığı birçok başka yarar da vardır.

Domates

Sebzelerin içerisinde domatese her zaman için ayrı bir parantez açmak gerekiyor. Zira domatesin insan yaşamını uzatması; prostat, meme, mesane, deri ve serviks kanseri ile etkin bir şekilde mücadele etmesinden kaynaklanıyor. Likopen adı verdiğimiz karatenoidi bolca içeren domatesin öğünlerde kabuklarının soyulmadan yenmesi tavsiye ediliyor. Ayrıca domatesi tüketirken pişmiş halden ziyade, çiğ şekilde tüketmeniz öneriliyor.

Siyah Üzüm

İçerisinde magnezyum, B1 vitamini, B2 vitamini, potasyum ve mineral barındıran siyah üzüm adeta bir şifa kaynağıdır. Bu besin insan yaşamını uzatmasının yanı sıra cilt için de etkili bir besindir. Kansere yakalanma riskini çok düşüren ürün aynı zamanda yağ yakımını da hızlandırır.

Paylaş

Yazar Hakkında

Bir cevap bırakın