Sağlıklı saçlara sahip olmak için neler yapılmalı ?

0

Sağlıklı saçlara sahip olmak için neler yapılmalı ? Bakımlı ve sağlıklı saçlara sahip olmak istiyorsanız ilk öncelikle bazı gece alışkanlıklarınızı bırakmanız gerekmektedir.
Peki bu geceleri kaçınmanız gereken hatalar nedir şimdi onlara geçelim.

Saç bakımının sadece duştan sonra yapıldığına dair bir algı vardır bu yanlış bir algıdır veya sadece pahalı ürünleri kullanarak sağlıklı sanıldığı gerçeği de vardır buda yanlış bir düşüncedir. Dengeli beslenme ve uyku düzeni de saç bakımı için çok önemli etkenlerdir.

Uyurken saçlarınız bir oyana bir bu yana sürekli olarak savrulmaktadır ağırlığımızın altına kalabiliyor ve saçlarımıza zarar verebiliyor.

Kaçınmamız gereken davranışlarımız ;

Saçları Sıkın Toplamak;

Çok güzel gür ve uzun saçlara sahip olabilmek çok güzel bir his olmakla birlikte geceleri rahat uyuyabilmek için saçlar toplanır ve saçlara zarar verir bunun farkında olmayabilirsiniz. Bunun yanı sıra işe yada okula giderken yapılan at kuyruğu ve topuz modelleri de saçlarınıza zarar veriyor tam olarak saçlarınızın köklerini zayıflatıyor ve dökülmesine neden oluyor. Bu yüzden saçlarınızı rahat bırakmakta fayda vardır geceleri yatarken ise yumuşak ve geniş bir toka ile bağlamanız sizin ve saçlarınızın yararına olacaktır.

Islak saçla yatmak;

Islak saç kopmalara ve kırılmalara yol açmaktadır. Bu yüzden uyurken saçlarınıza zarar vermek dahada basit hale gelebilir sabahları güzel şeylerle karşılaşmak için duştan sonra saçlarınızı güzelce kurulamanız dır.

Taramayı ertelemek;

Geçmiş yıllarda kadınların saçlarını yatmadan önce 100 kez taradığı efsanesini çoğumuz duymuşuzdur. Tabii ki 100 kez tarayıp öyle yatın demiyoruz 🙂 fakat yatmadan önce bir kaç dakika ayırıp tarayıp yatmak saç sağlığımız için önemlidir önemli olmasının sebebi ise saçlarınızı taradığınız zaman saç köklerinde bulunan koruyucu yağlar saç uçlarına kadar gidiyor ve parlaklık oranını arttırıyor.

Sağlıklı saçlara sahip olmak için neler yapılmalı

Sert yastık kılıfı kullanmak;

Evet yanlış duymadınız mis gibi pamuklu çarşafların verdiği rahatlık hissi vazgeçilmez olmamalı saç sağlığınız için saten veya ipek yastık kılıfı kullanılmalıdır. Yumuşak kumaşlar elektriklenmeyi ve saçlarınızın dolaşmasının yanı sıra nemi muhafaza eder eğer asla pamuklu çarşaftan vazgeçmem diyorsanız saçlarınızı saten gibi yumuşak bir kumaşa sağlam sarmanız gerekmektedir.

Bu konuda verebileceğimiz bilgiler bu kadar olup daha fazla ve detaylı bilgileri sitemizde ufak bir araştırma sonucu bulabilirsiniz…

Bu makaleyide okumanızı tavsiye ederim ” saclariniza dogal bakim nasil yapabilirsiniz”

 

Paylaş

Yazar Hakkında

Bir cevap bırakın