Salon Dekorasyonunda Halı Seçimi

0

Halılar evlerin görüntü açısından oldukça önemli eşyaları arasında yer almaktadır. Gerek soğuktan korunmak gerek eve güzellik katmak amacıyla uzun yıllardır kullanılmaktadırlar. Özellikle salon gibi yerlerde halı kullanımı yerine oda büyüklüğüne göre 1-2 halı kullanılabiliyor.

 

Salon Halısı
Salonda kullanılan halılarda genelde sadelik ön plandadır

Salon veya oturma odası olarak kullanılan odaların dekore edilişine göre halılar kullanılıyor. Özellikle salon için halı seçmek istiyorsanız sade tasarımları göz önünde bulundurmanızı öneririz. Genellikle sade ve bir o kadarda gösterişli olmasına dikkat edilir. Bundan dolayı çoğu aile detaylı salon halılarını tercih etmektedir. Bazı dikkat etmemiz gereken önemli noktalar vardır.

Halı Seçimi
Halı seçimi yaparken tercih sırasında başta gelen özellik renklerdir. Halıyı alacağınız odanın dekore edilirken kullanılan renk tonunu halıda detay olarak kullanılabilir lakin koltuklar, mobilyalar ve diğer aksesuarlar aynı renkte ise halıyı daha farklı ve açık bir renk tercih etmelisiniz.
Salon Dekorasyonunda Halı Seçimi sırasında başta gelen özellik renklerdir. Halıyı alacağınız odanın rengine ve tasarımına göre ayarlanmalıdır. Bu yüzden Halı seçiminde başka bir dikkat edilecek nokta ise; Leke tutmaması,kolayca temizlenebilir ve tüylenme yapmayacak olmasıdır.

Nano Halılar Tercih Edilebilir

Özellikle çocuklu evlerde halı temizlikleri başınıza büyük bela olabiliyor.Çocuk halıya birşeyler dökebilir kalıcı izler bırakabilir son yıllarda üretilmeye başlanan nano özellikli halılar leke ve kir tutmaz leke itici özelliği olan ipler ile örülür. Ayrıca gün ışığı ile kendini temizleyebilme özelliklerine sahiptir. Bundan dolayı çoğu aile detaylı salon halılarını tercih etmektedir. Üzerine dökülen vişne suyu gibi leke bırakan içecekler bir havlu kağıt ile rahat şekilde temizlenebilir. Bunun yanında antibakteriyel özelliğide unutmayın. Evinizde çocuk olsada olmasada halıların antibakteriyel olması önemlidir. Halı içinde ve yataklarımızda çıplak göle görülemeyecek derecede mikroskobik canlılar yani bakteri ve mayt yaşamaktadır. Bu canlılar sağlığa zarar verebilir. Bu yüzden anti bakteriyel halılar kullanılmalıdır. Bu halı türleri içerisinde zararlı canlıları barındırmazlar. Renk seçimi ve dış dokusu sizin zevkinize kalmıştır.

Paylaş

Yazar Hakkında

Bir cevap bırakın