Sütün Yüze Faydaları

0

Sütün Yüze Faydaları nelerdir? Süt, cilt bakımında kullanılmakta olup oldukça eski zamanlardan günümüze kadar gelmiştir. İçerdiği mineral ve vitamin açısından oldukça zengindir. Mısır kraliçesi Cleopatra, süt banyoları ile pürüzsüz bir cilde sahiptir. Laktik asit ciltten ölü derileri atarken, hücre yenilenmesini de sağlamaktadır. Ayrıca süt cilt lekelerini gidermede ve ton farklarını kapatmada da oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Sonuçları oldukça etkilidir. Sütün cilde faydaları arasında nemlendirme özelliğini de saymak mümkündür.

Süt Maskeleri

Sivilce için etkili maskeler arasında süt ile hazırlanan maskeler de yer almaktadır. Sivilce tedavisinde süt etkilidir. Cilde nemlendirme sağlayarak kuruluğu önler ve sivilce oluşumunu kontrol altına alır. Maske yapmak için bir miktar fuller toprağı ile süt karıştırılarak içerisine bir miktar gül suyu eklenmektedir. Yüze uygulanan maske kuruduktan sonra yıkanmalıdır. Sütün faydaları arasında nemlendirme özelliği de vardır. Cilt için nemlendirme maskesi bir yemek kaşığı süt ile bir çay kaşığı bal karıştırılarak yapılmaktadır. Yüze uygulanmalı ve kuruduktan sonra yıkanmalıdır. Eğer yüzde bir kuruluk yaratırsa maskenin içerisine püre haline getirilmiş muz eklenebilmektedir. Siyah noktaların giderilmesinde süt ile hazırlanan maskeler etkilidir. Bir çay kaşığı toz halinde bulunan jelatin ile iki tatlı kaşığı süt karıştırılarak maske hazırlanır. Ciltte bekletilip kurutulduktan sonra yıkanır.

Kırışıklıklardan şikâyetçi olan kişiler içinde süt maskesi tarifi bulunmaktadır. Bir paket maya ve iki yemek kaşığı süt ile hazırlanan maske kırışıklıklar için oldukça etkilidir. Cilde sürüldükten sonra on dakika bekletilmeli daha sonra yıkanmalıdır. Hafta da 2 veya 3 defa uygulanabilmektedir.

Süt Maskelerinde Dikkat Edilmesi Gereken Husus

Süt ile hazırlanan maske de sütün çiğ olması gerekmektedir. Bunun sebebi süt içerisinde bulunan mineral ve enzimlerin ölmemesidir. Ancak çiğ süt tüketim konusunda tavsiye edilmez. Tüketim için sütün mutlaka pişirilmesi gerekmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Bir cevap bırakın