Tüy Dökücü Kremlerin Zararları Nelerdir?

0

Hızlı ve pratik bir şekilde tüyleri dökmeye yarayan kremler, insan vücudu açısından bazı zararları da beraberinde getirebiliyor. Bu kremlerin tercih edilmesinin en büyük sebepleri ise maddi olarak ucuz olması ve birkaç dakika içerisinde tüyleri yok etmesidir. ‘Tüy dökücü kremlerin zararları nelerdir?‘ diye soran kişiler için istenmeyen tüylerin vücutta yarattığı bazı tahribatlardan bahsedebiliriz.

Alerjik Reaksiyon Riski

Tüy dökücü krem kullanırken dikkat edilmesi gereken noktaların başında vücut tipinin uygunluğu geliyor. Zira tüy dökücü kremlerin hassas ciltler üzerinde yarattığı farklı alerjik reaksiyonlar olabilir. Bu kremlerin cilt üzerinde kaşıntı, kızarıklık ve tahrişlere yol açtığını görebiliyoruz. Özellikle piyasada çok ucuza satılan ve kalitesiz olarak üretilen tüy dökücü kremler ciddi cilt sorunlarına yol açabiliyor. Bu açıdan tüy dökücü krem kullanırken öncelikle daha tanınmış markaları tercih etmek gerekir. Bununla beraber hassas cilde sahip olan kişilerin bu kremleri kullanmadan önce cilt doktorlarına danışmasında da fayda vardır.

Kıl Köklerinin Daha da Güçlenmesine Sebep Olabilir

Tüy dökücü kremler, vücuttaki tüyleri hiçbir şekilde kalıcı olarak ortadan kaldırmaz. Bu kremleri kullanarak tüylerinizi döktükten sonra 1-2 hafta içerisinde tüylerin tekrardan çıktığını göreceksiniz. Bununla beraber tüy dökücü kremler kıl köklerinin daha da güçlenmesine sebep olabiliyor. Yumuşak ve seyrek olarak çıkan tüylere bu kremleri uyguladığınız zaman aynı tüylerin daha sert bir şekilde çıktığını görebilirsiniz.

Hamilelik Döneminde Tüy Dökücü Krem Tehlikesi

Anne adaylarının hamilelik sürecinde hormonları daha kuvvetli olduğu için tüylenmeler de fazla olabilir. Bu gibi durumlarda anne adayları pratik olarak tüy dökücü kremlere başvurabilir. Ancak bu kremler hamilelik sürecinde büyük riskler barındırıyor. Hamilelik döneminde bu kremler cilt sorunlarına yol açabilmekle beraber çocuğun gelişimini de olumsuz olarak etkileyebilir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Bir cevap bırakın