Uyku Apnesi Belirtileri

0

Uyku Apnesi Belirtileri Türleri

 

            Uyku apnesi bir çeşit solumun sorunudur. Uyku esnasında ortaya çıkan bu sorun kişinin gün içerisinde sürekli yorgun ve uykulu olmasına neden olmaktadır. Uyku apnesi genellikle ilerleyen yaşlarda görülse de gençlerde de oluşabildiği görülmektedir. Uyku apnesinin anlaşılabilmesi için tüm belirtilere dikkat edilmelidir. Bu belirtilerden en sık görüleni gün içerisinde sürekli uykulu olunmasıdır. Gece verimli uyunamadığından kişi yorgun ve uykulu olmaktadır.
            Bir diğer belirti ise gece uyku sırasında oluşan horlamalardır. Horlamalar uyku apnesinin belirtilerinden biri olabilmektedir. Bu nedenler sürekli horlama yaşanıyor ise bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerekmektedir. Horlamaya ve uyku apnesine bağlı olarak ağızda kuruluk yaşanıyor ise bu da bir belirti olabilmektedir. Bu belirtilerden bir veya birkaçı görülüyor ise uyku apnesi olma ihtimali son derece yüksektir.
            Uyku apnesi tedavisi olan bir rahatsızlık olduğundan bir uzmandan yardım alınması çok daha doğru olacaktır. Uyku apnesi için birden fazla tür vardır. Bu türler rahatsızlığın seviyesini belirlemektedir. Bu türler tıkayıcı apne, merkezi apne ve bileşik uyku apnesi olarak 3’e ayrılmaktadır. En yaygın olarak görüleni tıkayıcı uyku apnesidir. Horlama ilk belirtilerinden biridir.

 

 Uyku apnesinin vücuda verdiği zararlar

 

            Uyku apnesinin vücuda verdiği en büyük zarar organlar üzerinde olmaktadır. Oksijensiz kalan organlar ilerleyen zamanlar sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Bu gibi durumların yaşanmaması için uyku apnesi hafife alınmamalı ve mutlaka tedavi edilmelidir.

 

Uyku apnesi tedavisi nasıl yapılmaktadır?

 

            Uyku apnesi tedavisi özel bir makina ile yapılmaktadır. Bu makina düzenli olarak her gece takılmalıdır. Bir süre sonra şikâyetlerin azalmaya başladığı görülecektir. Tedavi sona erdiğinde hastanın bir daha uyku apnesi sorunu yaşama ihtimali oldukça düşüktür. Tedavi olan hastanın fazla kilosu var ise kilo vermesi tedavinin başarısı açısından oldukça önemlidir.

 

Paylaş

Yazar Hakkında

NLP Uzmanı & Yaşam Koçu

Bir cevap bırakın