Vajinismus Nedir?

0

Cinsel ilişkiye girmek herkes için sanıldığı kadar basit olmayabilmektedir. Bazı cinsel problemler kişilerin cinsel ilişkiye girmesine engel olmakta ve bu durum partnerler arasında çeşitli sorunlara yol açmaktadır. Bu cinsel problemlerden iki vajinismus sorunudur. Vajinismus sorunu kadınlarda meydana gelen psikoloji temelli bir rahatsızlıktır. Çoğu kişi hastalığın cinsel organların işlevsel problemlerinden kaynaklandığını düşünmektedir. Fakat bu son derece yanlıştır. Kadında var olan psikoloji temelli problemler vajinismusa yol açacak ve buda cinsel ilişkiye girilmesine engel olacaktır.

 

Peki, vajinusmus sorunu tam olarak nedir? Bu hastalık yalnızca kadınlarda görülen bir problemdir. Temelde vajina kaslarının kasılması anlamına gelen bu rahatsızlık kadının hiçbir şekilde ilişkiye girmesine izin vermemektedir. İlişkiye girmeye çalışıldığında vajina tamamen kasılacak ve kitlenecektir. Bu durum kadının isteği ile gerçekleşen bir şey değildir. Vajina tamamen istem dışı bir şekilde kasılacaktır. Halk arasında bu tarz bir probleme sahip olan kadınların çoğu suçlanmaktadır. Ama suçlanması gereken kadınlar değil onların daha çocukken baskı görmesine ve yanlış yönlendirilmesine sebep olan ebeveynleridir. Bu problemin nedenleri son derece çeşitli olabilmektedir. Fakat genel kanı durumun psikolojik sebeplere bağlı olarak ortaya çıktığını göstermektedir. Bu sebeple kadınların bu sorunu istem dışı yaşadığının bilincine varılmalı ve herhangi bir suçlamada bulunulmamalıdır. Problem tedavi edilemeyen bir cinsel sorun değildir. Aslında tedavisi çok basit olan vajinusmus sorunu kısa sürede çözülebilmekte ve hasta normal bir cinsel yaşantıya sahip olabilmektedir.

 

 Vajinismus sorununun nedenleri nelerdir?

 

Vajinismus birçok kişinin hakkında yanlış düşündüğü bir rahatsızlıktır. Birçok kadın sırf bu sebepten dolayı bir uzmana başvurmayı reddetmektedir. Fakat bu tarz davranışlarda bulunmak yerine işinin uzmanı olan kişilere başvurulmalı ve tedavi için adım atılmalıdır. Vajinismus sorununun nedenleri ve sebepleri sanıldığından çok daha çeşitlidir. Fiziksel bir eksiklikten kaynaklanmayan bu problem kadının cinsel organındaki sorunlardan değil psikolojisindeki sorunlardan kaynaklanmaktadır. Bu tarz psikolojik problemler kadının cinsel ilişkiye karşı soğuk bakmasına ve bununda vajinismusa yol açmasına neden olmaktadır. Peki, bu sorunun nedenleri nelerdir? Vajinismus rahatsızlığına yol açan nedenlerden ilki tecavüz ve tacizdir. Küçükken tacize uğrayan ya da yetişkinliğinde tecavüzle karşı karşıya gelen kadınlarda vajinismus sorununun sık sık görüldüğü bilinmektedir. Bu tarz tacizlere küçükken maruz kalan kadınlarda ilk ilişkide gözlemlenen ve kişinin ilişkiye girmesine izin vermeyen bu rahatsızlık sonradan da oluşabilmektedir. Örneğin; kişi normal bir cinsel hayata sahipse fakat tecavüz gibi kötü bir tecrübe ile karşı karşıya kalırsa sonradan da ortaya çıkabilmesi olasıdır. Bu tarz etkiler fark edildiğinde bir uzmana başvurulması gerekli tedavinin yapılmasını sağlayacak ve hasta normal bir cinsel düzene sahip olacaktır.

 

Vajinismus sorununa yol açan bir diğer neden ise küçükken öğrenilen ve aşılanan yanlış düşüncelerdir. Bazı genç kızlara küçüklüklerinden itibaren cinselliğin kötü ve ayıp olduğu öğretilmektedir. Bu sebeple bu şekilde yetiştirilen birçok kadın cinselliğin kötü bir şey olduğunu düşünmeye devam edecek buda vajinanın cinselliğe hazır olmasına engel olacaktır. Bu doğrultuda ortaya çıkan vajinismus problemi kadının ilerleyen yıllarda düzgün bir cinsel hayata sahip olmasına engel olacaktır. Daha birçok sebebe bağlı olarak oluşabilen bu rahatsızlık zamanında tedavi edilmeli ve hastanın sorunları giderilmelidir.

 

 Vajinismus sorununun belirtileri nelerdir?

 

Vajinismus sorunu kendisini belli başlı belirtiler ile ortaya koyacaktır. Bu belirtilerden en büyüğü kişinin kesinlikle cinsel ilişkiye girememesidir. İlk cinsel ilişki deneyiminde ortaya çıkan bu rahatsızlık zaman kaybetmeden tedavi edilmelidir. Bunun yanı sıra kişinin vajinasına başka hiçbir sokmasına izin vermeyen bu rahatsızlık tampon tarzı şeylerin kullanılmasına da engel olacaktır. Kişi tampon kullanmaya çalışmasına rağmen başarılı olamıyorsa ve vajina girişinde kasılma mevcutsa bir uzmana başvurulmalı ve sorunun vajinismus olup olmadığı anlaşılacaktır.

 

 Vajinismus sorununun tedavi yöntemleri

 

Vajinismus tedavisi mümkün olan hastalıklardan bir tanesidir. BU tedaviler genellikle psikolojik terapi şeklinde yapılmakta ve hastanın çocukluğuna inilmektedir. Çocukken ya da daha sonrasında yaşanan sorunların ve problemlerin tespit edilmesi tedavinin çok daha kolay olmasını sağlayacaktır. Bunun yanı sıra daha farklı tekniklerde uygulanacaktır. Vajina egzersizi denilen egzersizler vajinismus sorununun yenilmesinde büyük rol oynayacaktır. Bu egzersizlerin nasıl yapıldığının öğrenilmesi için bir uzman başvurulması şarttır. Bu süreçte kişinin partneri ile hareket etmesi sorunun çok daha kolay bir şekilde giderilmesine yardımcı olacaktır.

 

Paylaş

Yazar Hakkında

Bir cevap bırakın