Varisin Nedenleri Ve Tedavisi İçin Çözümler

0

VARİS HASTALIĞI NE DEMEKTİR?

 

            Genellikle kadınlarda daha çok rastlanan varis hastalığı hem sağlık açısından hem de görüntü açısından kişileri rahatsız etmektedir. Herkes de bulunan toplardamarlar vardır. Bu toplardamarlar genişler veya şişerse varis meydana gelmektedir. Genellikle bacakların alt kısımlarında meydana gelmektedir. Bunun nedeni ise basıncın en çok oraya uygulanmasından dolayıdır. Varis olan bacakta şişlikler meydana gelir ve geceleri yatarken çok fazla ağrıya sebep olmaktadır. Variste damarlar büküldüğü için damarların rengi değişmektedir ve buda deri altından belli olmaktadır. Herkesin vücudunda kan pompalanmaktadır. Bu pompalanan kan kalp kapakçıklarının oraya geldiği zaman kapakçıklar tam olarak kapanmazsa basınca neden olur. Bu basınç ise varis oluşumuna sebep olur.

 

 VARİSİN NEDENLERİ NELERDİR?

 

            İlk olarak varisin nedenleri için söylenecek durum çok hareketsiz kalma durumudur. Vücut hareketsiz kaldığında ve bu duruma alıştığında küçük bir hareket bile basınca neden olarak varisi ortaya çıkarmaktadır. Bazı kişiler çalıştığı bazı mesleklerde ya çok ayakta kalmaktan ya da çok fazla oturmaktan varis hastalığı ile uğraşmaktadırlar. Ayrıca çok fazla sıcak ortamda sürekli bir şekilde durmakta varisin nedenleri arasındadır. Birçok hastalığın sebebi olan obezite de vücuda yaptığı aşırı basınçtan dolayı varise sebep olmaktadır. Aileden gelen genetik varis hastalıkları da vardır. Varis genellikle ileri yaşlarda görünse de genç insanlarda da kilo veya meslek etkisiyle görülebilmektedir. Varisin belirtilerinden biri cildin altında bulunan kılcal damarların çok fazla şişerek mor veya kırmızı renkte bir hal alması varisin en büyük belirtisidir.
 VARİSİN TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

 

            Varisten kurtulmak için ilk olarak yaşamınızı hareketlendirmeniz gerekmektedir. Hareketsiz yaşam varise sebep olduğu için sürekli oturmak yatmak yerine yürüyüş yapmak veya spor yapmak varisin geçmesine fayda sağlamaktadır. Ayakların rahatlayabilmesi için ayağa kaldırılarak hareket ettirilmesi önemlidir. Ayrıca soğuk su ile ayakları ovulması da hem ayakları rahatlatır hem de varis oluşumunu engeller. Varis için üretilen varis çorabı damar üzerindeki baskıyı azaltmaktadır. Ve bu sayede kan dolaşımını artırmaktadır. Bunun sonucunda da ayakta oluşan şişliği de indirmektedir. Uzun süre ayakta durmak veya uzun süre oturmakta ayaklara olan basıncı artırır. Ayakları rahatlatmak için düzenli olarak bitkisel yağlarla ayağı ovalamak gerekmektedir.

 

Paylaş

Yazar Hakkında

NLP Uzmanı & Yaşam Koçu

Bir cevap bırakın